Постанова № 7046578, 16.11.2009, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2009
Номер справи
2-а-4007/09/0270
Номер документу
7046578
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2009 р. Справа № 2-а-4007/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Аліменко Володимиру Олександровичу,

при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні

за участю представників сторін:

позивача : Марченко С.І.

відповідача : Долиняного С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чехов"

до: Державної податкової інспекції у м. Вінниці

про: визнання притиправним та скасування акту ненормативного характеру

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чехов" до Державної податкової інспекції у м. Вінниці про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що працівниками Державної податкової адміністрації у Вінницькій області було складено акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ТОВ Чехов. За результатами перевірки було винесено рішення № 0008982340 від 18 серпня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6873, 00 грн. за порушення п. 1, 2, 11, 12 ст. 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Із вказаним рішенням в частині нарахування штрафної санкції в подвійному розміру за не обліковані товари позивач не погоджується, тому просить його скасувати.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив про їх задоволення.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти заявленого позову, аргументуючи його тим, що оскаржуване рішення прийняте в межах наданих повноважень та відповідно до порушень виявлених в ході проведення перевірки та зафіксованих в Акті перевірки. Заперечення відповідача долучені до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши докази на підтвердження та спростування позовних вимог в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Ст. 15 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послугпередбачено, що контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 142333, 01.10.2004 року Товариство з обмеженою відповідальністю Чеховзареєстроване юридичною особою.

5 серпня 2009 року працівниками Державної податкової адміністрації у Вінницькій області, на виконання ч. 1 ст. 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на підставі направлень від 03.08.2009 року за № 902971 та №902981 здійснено перевірку господарської одиниці Кафетерію Робік, що розташований за адресою: вул. Пирогова, 9Б, м. Вінниця, суб'єкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Чехов(далі ТОВ Чехов), за результатами якої складено акт (довідку) перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів ліцензій, в якому зазначені виявлені перевіркою порушення, п.1, 2, 11, 12 ст. 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: - рахункову операцію не проведено через реєстратор розрахункових операцій; - відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції не роздруковано та не видано; - здійснюється продаж товарів, які не обліковані у встановленому законодавством порядку за місцем їх реалізації загальна вартість товарів становить 3339, 00 грн., а саме накладні на товар, що знаходиться в продажу в РРО не запрограмовано.

Згідно п. 1, 2, 11, 12 статті 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послугсуб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; - проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; - вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

За наслідками проведеної перевірки, відповідачем винесено рішення про застосування до ТОВ Чехов(код ЄДРПОУ 31542647) штрафних (фінансових) санкцій від 05 серпня 2009 року № 0008982340 в сумі 6873 грн. 00 коп. за порушення пунктів 1, 2, 11, 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме, при здійсненні податковими ревізорами контрольної закупки товару, зокрема, при купівлі 2-х чашок чаю по ціні 6,00 грн. за одну чашку та коньяку Закарпатського50 грам по ціні 10,00 грн. на загальну суму 22,00 грн. рахункову операцію не проведено через реєстратор розрахункових операцій; відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції не роздруковано та не видано; здійснюється продаж товарів, які не обліковані у встановленому законодавством порядку за місцем їх реалізації загальна вартість товарів становить 3339, 00 грн., а саме накладні на товар, що знаходиться в продажу в РРО не запрограмовано.

Згідно з п. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

Пунктом 1 статті 17 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) (22 х 5 = 110 грн).

Пунктом 6 статті 17 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін, товарів (послуг) та обліку їх кількості до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у вигляді п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5х17=85 грн.).

Таким чином, за вищевказані порушення органом податкової служби правомірно застосовано фінансові санкції.

Що ж стосується накладення фінансових санкцій за начебто реалізацію не облікованих товарів, то суд приходить до наступного.

Згідно п.12 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, послугсуб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

Відсутність накладних або їх неправильне оформлення не може бути віднесене до порушень установленого порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Крім того, законодавством не передбачений порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації.

Тому, оприбуткування товарів здійснюється відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в реєстрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

Крім того, в ході судового розгляду справи були оглянуті і досліджені накладні на зазначені в переліку товари і встановлена відповідність найменування і кількість товару.

Таким чином, в ході судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження підстави і правомірність застосування штрафних санкцій передбачених ст.ст.20, 21 Закону 1776-ІІІ, а тому рішення в частині застосування даних фінансових санкцій в розмірі 6678грн. (2х3339) є протиправним і підлягає скасуванню.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В той же час згідно ч. 2 ст. 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у м. Вінниці №0008982340 від 18 серпня 2009 року в частині застосування 6678 (шість тисяч шістсот сімдесят вісім) грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Чехов" 1 грн. 70 коп. судового збору.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 20.11.09

СуддяАліменко Володимир Олександрович