
Справа № 636 / 2228 / 17
Провадження № 2-а / 636 / 106 / 2017
П О С Т А Н О В А
Іменем України
23 листопада 2017 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ковригіна О.С.
при секретарі Фатєєвої С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця у зв’язку з підвищенням зарплати державних службовців протиправними, та просить суд зобов’язати відповідача з 01.01.2017 р. провести йому перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 85% заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, у зв’язку з підвищенням посадового окладу на вказаній посаді, відповідно до постанови КМУ «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 року №18 та з врахуванням довідки від 05.05.2017 Р. №57 «Про складові заробітної плати працюючого державного службовця (начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації) станом на 01.01.2017 року».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1, починаючи з 09.04.1999 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 85 відсотки заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, а саме працюючого на посаді начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації. 13.06.2017р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області №57 від 05.05.2017р. про складові заробітної плати працюючого держслужбовця. ОСОБА_2 об'єднаного Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області від 23.06.2017 № 74-б/1 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що форма довідки від 05.05.2017 №57 «Про складові заробітної плати працюючого державного службовця (начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації) станом на 01.01.2017 року» не передбачена жодним чинним законодавством, в довідці не вказані підстави її видачі та яким нормативним актом затверджена її форма, що дає підставу вважати, що дана довідка носить інформаційний характер. Крім того, з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-ІІІ від 10 грудня 2015 року і згідно «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-IIІ,- Закон України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 р. діє щодо призначення та виплати пенсії державним службовцям лише при призначенні вперше, тоді як ст. 37-1, яка передбачала перерахунок пенсії державним службовцям взагалі втратила чинність. У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р. положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців, тому законних підстав проводити перерахунок пенсії не має. Вважає, що зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії. Таким чином, вважаю доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими. Враховуючи, що до події застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце та те, що була збільшена заробітна плата на посаді, на якій працював позивач, то Позивач вважає, що є всі підстави для задоволення його позовних вимог.
Позивач - ОСОБА_1, в судове засідання не з’явився, надав суду заяву відповідно до якої просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та розглядати справу без його участі.
Представник Відповідача проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення в яких зазначав, що у зв’язку з набуттям чинності ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, положення ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати. Відповідно Відповідач вважає, що з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані відповідачем заперечення, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач, ОСОБА_1, починаючи з 09.04.1999 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 85 відсотки заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, а саме працюючого на посаді начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації.
13.06.2017р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки ОСОБА_2 районної державної адміністрації Харківської області №57 від 05.05.2017р. про складові заробітної плати працюючого держслужбовця.
ОСОБА_2 об'єднаного Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області від 23.06.2017 № 74-б/1 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що форма довідки від 05.05.2017 №57 «Про складові заробітної плати працюючого державного службовця (начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації) станом на 01.01.2017 року» не передбачена жодним чинним законодавством, в довідці не вказані підстави її видачі та яким нормативним актом затверджена її форма, що дає підставу вважати, що дана довідка носить інформаційний характер. Крім того, з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-ІІІ від 10 грудня 2015 року і згідно «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-IIІ,- Закон України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 р. діє щодо призначення та виплати пенсії державним службовцям лише при призначенні вперше, тоді як ст. 37-1, яка передбачала перерахунок пенсії державним службовцям взагалі втратила чинність. У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р. положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців, тому законних підстав проводити перерахунок пенсії не має (а.с.).
Вищевказана довідка від 05.05.2017 №57 «Про складові заробітної плати працюючого державного службовця (начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації) станом на 01.01.2017 року» (а.с.) видана у довільній формі, адже дійсно чинним законодавством України нової форми не визначено, а постановою Правління ПФУ від 04.07.2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1» форма довідки про заробітну плату виключена.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до вимог статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999р. у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015р. зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний суд України у рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005р. чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007р. зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996р. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України - гарантується.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Між тим, пенсія позивачу була призначена до внесення змін до Закону України «Про державну службу» № 3726-ХІІ від 16.12.1993 року.
Таким чином, суд вважає доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.
Зміни, які відбулися у статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3726-ХІІ від 16.12.1993 року стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатись після набрання чинності змін до Закону і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.
За Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року на 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів.
В подальшому, упорядкування структури заробітної плати державних службовців у зв'язку із зростанням заробітної плати регулювалось постановою Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 року №18 (з 01.01.2017 року.). Тобто вказаними постановами Кабінету Міністрів України визначено зростання заробітної плати державних службовців, і відповідно у зв'язку з цим позивач має право на перерахунок пенсії, призначеної її за нормами Закону України «Про державну службу».
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час отримання Позивачем пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України від 28.12.2014 року №76-VIII статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865.
Зокрема, Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 1993 року, мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» (далі - Закон № 432-ІV).
Пунктом 4 та 5 Постанови КМУ від 31.12.2000р. за № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції яка була чинна до 15.12.2015р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності Законом України від 16.01.2003р. за №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
У зв`язку із прийняттям КМУ Постанови від 09.12.2015р. за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Згідно довідки, виданої Позивачу ОСОБА_2 районною державною адміністрацією Харківської області від 05 травня 2017 року №57, заробітна плата, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування складає 11750,00 грн., в тому числі посадовий оклад 5000,00 грн.
Отже, враховуючи, що до події застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце та те, що на даний час фактично збільшена заробітна плата на посаді, на якій працював позивач, суд приходить до висновку, що є всі підстави для перерахунку пенсії Позивача.
При цьому, слід зазначити, що КМУ на виконання змін до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» не було визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Відповідно до чинного законодавства відсутність затверджених КМУ порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Згідно з частиною першою ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з частиною першою ст. 129 Конституції України, суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Відповідно до частини першої ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, першим принципом здійснення правосуддя в адміністративних судах є саме верховенство права, яким, як зазначено частиною першою ст. 8 цього Кодексу, керується суд при вирішенні справи та згідно з яким, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною першою ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у Рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Отже, суд дійшов до висновку, що право Позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе Державою зобов'язань, у зв'язку з чим має застосовуватись законодавство, що було чинним на момент виникнення спірних правовідносин - призначення Позивачу пенсії, тому як він відпрацював на державній службі необхідний для її отримання час і сподівався що його право на її перерахунок в подальшому гарантовано Державою.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку, що Позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям, а відтак дії Відповідача щодо відмови йому у зазначеному є протиправними.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною зокрема, в його Ухвалі від 17 січня 2017 року у справі №621/1632/16-а.
У відповідності з п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення та зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.158, 160-163, 167, 171-2 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців - протиправними.
Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 01 січня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 85% заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, у зв'язку з підвищенням посадового окладу на вказаній посаді, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 року №18 та з врахуванням довідки від 05.05.2017 №57 «Про складові заробітної плати працюючого державного службовця (начальника відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації) станом на 01.01.2017 року».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подання протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя –