
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"21" листопада 2017 р. Справа № 295/8165/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "01" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій (бездіяльності) неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
26.07. 2017 року ОСОБА_3 подав до Богунського районного суду м.Житомира адміністративний позов, в якому просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати останнього провести нарахування призначеної пенсії на підставі додатково наданої довідки начальника УСБУ в Житомирській області № 57/85-965 від 13.06.2017 року, з урахуванням виплачених за період з січня 2008 року по квітень 2008 року (час звільнення) суми одноразової грошової винагороди за 2007 рік, грошової компенсації за невикористану відпустку та частини одноразової грошової допомоги в розмірі 9565,00 грн. при звільненні з військової служби, підтвердженої грошовим атестатом №8, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплачувати призначену пенсію з 15.04.2008 року в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 01 вересня 2017 року позов задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_3, з урахуванням наданої довідки Управління СБУ в Житомирській області № № 57/85-965 від 13.06.2017 року, з урахуванням виплачених за період з січня 2008 року по квітень 2008 року (час звільнення) суми одноразової грошової винагороди за 2007 рік, грошової компенсації за невикористану відпустку та частини одноразової грошової допомоги в розмірі 9565,00 грн. при звільненні з військової служби, підтвердженої грошовим атестатом№8, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійний фонд України, починаючи з 01.07.2017 року.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального прав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення у задоволенні позовних вимог - відмовити.
Крім того, апеляційну скаргу подано і позивачем, в якій останній просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови здійснити перерахунок пенсії з 15 квітня 2008 року та прийняти в цій частині нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Розглянувши справу в межах, визначених статтею 195 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення.
Судом встановлено, 07.04.2008 року наказом СБУ № 479-ос позивача звільнено з військової служби за підпунктом «а» пункту 61 та підпунктом «б» пункту 63 в запас СБУ та наказом № 37-ос від 17.04.2008 року виключено зі списків особового складу.
ОСОБА_3 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійному фонді України в Житомирській області та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія призначена з 15.04.2008 року.
Листом № 1234/В-11 від 12.07.2017 року Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Постановою КМУ № 393 від 17.07.1992 року не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні. (а.с. 17).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
В матеріалах справи міститься копія довідки Управління СБУ в Житомирській області № 57/85-965 від 13.06.2017 року, видана ОСОБА_3 про те, що суми виплачених одноразових виплат за період з 01.01.2008 року по 31.03.2008 року, становили 9565,00 грн. із довідки вбачається, що з даної суми справлялись внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням виплачених за період з січня 2008 року по квітень 2008 року (час звільнення) суми одноразової грошової винагороди за 2007 рік, грошової компенсації за невикористану відпустку та частини одноразової грошової допомоги в розмірі 9565,00 грн. при звільненні з військової служби, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є неправомірною.
Посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції неправильно визначено дату, з якої відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії, а саме: з 01.07.2017 замість 15.04.2008, не заслуговує на увагу з урахуванням наступного.
Частиною 4 ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 12.07.2017, тобто в першій половині місяця, в якому він звернувся за перерахунком пенсії, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог саме з 01.07.2017.
На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційні скарги слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "01" вересня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
ОСОБА_2