Рішення № 70448558, 15.11.2017, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
15.11.2017
Номер справи
914/1111/16
Номер документу
70448558
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.11.2017р. Справа № 914/1111/16

За позовом: Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», м. Львів

до відповідача: Комунального підприємства «Бориславводоканал», м. Борислав, Львівська область

про стягнення 159 994 грн. 09 коп.

Головуючий суддя Мазовіта А.Б.

Суддя Гоменюк З.П.

Суддя Мороз Н.В.

Секретар Зубко С.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, представник (довіреність №112-7643 від 14.12.2016);

від відповідача: ОСОБА_2, представник (довіреність б/н від 07.02.2017)

Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго», м. Львів звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Комунального підприємства «Бориславводоканал», м. Борислав, Львівська область про стягнення 923 349 грн. 70 коп.

Ухвалою суду від 26.04.2016 (суддя Яворський Б.І.) порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 10.05.2016.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 07.12.2016 провадження у справі №914/1111/16 було припинено.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 23.02.2017 ухвалу Господарського суду Львівської області від 07.12.2016 про припинення провадження скасовано, справу №914/1111/16 передано на розгляд Господарського суду Львівської області у частині позовних вимог про стягнення з Комунального підприємства «Бориславводоканал» 6 037 грн. 94 коп. пені за несвоєчасну оплату реактивної електроенергії, 121 066 грн. 10 коп. інфляційних нарахувань та 32 890 грн. 05 коп. 3% річних.

Постановою Вищого господарського суду України від 26.04.2017 постанову Львівського апеляційного господарського суду від 23.02.2017 у справі №914/1111/16 залишено без змін.

Ухвалою суду від 19.05.2017 судове засідання призначено на 12.06.2017. Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалах суду, в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Ухвалою суду від 26.06.2017 призначено колегіальний розгляд вказаної справи. Автоматизованою системою документообігу суду визначено колегію у складі суддів Гоменюк З.П. та Кітаєвої С.Б., головуючий суддя Мазовіта А.Б. У звязку із перебуванням у відпустці судді Кітаєвої С.Б., автоматизованою системою документообігу суду (протокол від 14.08.2017) визначено новий склад колегії, відповідно до якого суддю Кітаєву С.Б. замінено суддею Мороз Н.В. Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалах суду, в судових засіданнях оголошувались перерви. За клопотанням представника строк вирішення спору було продовжено.

Представникам розяснено права та обовязки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що між позивачем та відповідачем було укладено договір про постачання електроенергії, на виконання умов якого відповідачу було реалізовано електроенергію. Однак, відповідач свої зобовязання щодо оплати за отриману електроенергію виконав з порушенням строків, у звязку чим відповідачу нараховано 3% річних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії в сумі 31 701 грн. 59 коп., інфляційні за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії в сумі 117 564 грн. 72 коп. пеню за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії в сумі 6 037 грн. 94 коп., 3% річних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії в сумі 1 188 грн. 46 коп., інфляційні за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії в сумі 3 501 грн. 38 коп. Таким чином, загальний розмір заборгованості, який підлягає до стягнення з відповідача, становить 159 994 грн. 09 коп.

В судових засіданнях представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В своїх запереченнях зазначив, що за розрахунками відповідача розмір 3% річних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії повинен становити 455 грн. 08 коп., інфляційних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії 1 042 грн. 84 коп., пені за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії 2 913 грн. 97 коп., 3% річних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії 928 грн. 54 коп., інфляційних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії 2 757 грн. 08 коп. В іншій частині відповідач просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що розрахунок відповідачем за поставлену електричну енергію відбувся у порядку та строки, передбачені у спільних протокольних рішеннях та договорах про організацію взаєморозрахунків, які підписані позивачем відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. №20 та згідно з Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики, НАК «Нафтогаз України» №55/57/43 від 03.02.2009 р.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

19 лютого 2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Львівобленерго», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго» (постачальник) та Комунальним підприємством «Бориславводоканал» (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №90133 та додатки до нього.

За цим договором постачальник (позивач) продає електричну енергію споживачу (відповідач) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною в додатку № 9 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 1 договору).

На виконання умов вищевказаного договору, позивач за період часу з травня по грудень 2015 року, з січня по березень 2016 року постачав відповідачу електроенергію, що підтверджується рахунками за електроенергію. Факт отримання відповідачем електроенергії у відповідних обсягах та її вартість сторонами не оспорюється.

Згідно 2.3.3. договору споживач зобовязується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №2 «Порядок розрахунків» та №9 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії».

Відповідно до п. 1 Порядку розрахунків, який є додатком до договору, розрахунок споживача з постачальником електричної енергії за регульованим тарифом здійснюється за чинними тарифами, які встановлюються відповідно до положень нормативно-правових документів НКРЕ, згідно з договором про постачання електричної енергії.

Згідно п. 2 Порядку розрахунків, розрахунковим періодом вважається період з 16 числа попереднього місяця до 15 числа поточного місяця (включно) та прирівнюється до календарного.

Пунктом 5 Порядку розрахунків передбачено, що остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених ПКЕЕ.

Згідно абз. 2 п. 7 Порядку розрахунків, тривалість періоду для оплати отриманих рахунків має не перевищувати 5 операційних днів з дня отримання рахунку. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.

Також 12.05.2015 Господарський суд Львівської області у справі №914/1640/15 виніс рішення, яким позов задоволив частково, стягнув з відповідача на користь позивача 1 191 305 грн. 22 коп. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 10 653 грн. 61 коп. боргу за перетікання реактивної енергії, 87 325 грн. 86 коп. пені, 9 038 грн. 97 коп. 3% річних, 400 462 грн. 41 коп. інфляційних втрат та судові витрати.

Як зазначив позивач, відповідачем у 2015-2016 роках було здійснено оплату вартості електричної енергії, отриманої у вищевказаному періоді, а також стягнутої згідно рішення Господарського суду Львівської області від 12.05.2015 у справі №914/1640/15, з порушенням строків, встановлених договором.

Відповідно до п. 4.2.1. договору, за внесення платежів, передбачених цим договором, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач (відповідач) сплачує постачальнику (позивачу) пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

Пунктом 8 додатку №2 до договору встановлено, що у разі несвоєчасної оплати платежів, обумовлених даним договором, постачальник електричної енергії проводить споживачу нарахування пені, суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних від простроченої суми.

У звязку з неналежним виконанням відповідачем своїх обовязків щодо своєчасної оплати вартості електроенергії, позивач просив суд стягнути з відповідача на користь позивача 31 701 грн. 59 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії, 117 564 грн. 72 коп. інфляційних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії, 6 037 грн. 94 коп. пені за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 1 188 грн. 46 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 3 501 грн. 38 коп. інфляційних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку. Відповідно до ст. 11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобовязань, є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обовязків.

За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобовязаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (ч. ст. 275 ГК України).

Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Стаття 599 ЦК України вказує на те, що зобовязання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні вимоги встановлені ст. 193 ГК України.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобовязання.

В силу ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобовязання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

1) припинення зобовязання внаслідок односторонньої відмови від зобовязання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2) зміна умов зобовязання;

3) сплата неустойки;

4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобовязаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобовязання.

Частиною 4 ст. 231 ГК України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Відповідно до пункту 4.2.1. договору про постачання електричної енергії, за внесення платежів, передбачених цим договором, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач (відповідач) сплачує постачальнику (позивачу) пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

Частиною 2 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання, на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 598 ЦК України, зобовязання перестає діяти в разі його припинення на підставах, передбачених договором або законом.

Ці підстави зазначені у статтях 599, 600, 601, 604 - 609 ЦК України, які не передбачають підставою припинення зобовязання ухвалення судом рішення про задоволення вимог кредитора.

За відсутності інших підстав припинення зобовязання, передбачених договором або законом, зобовязання припиняється його виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Належним виконанням зобовязання є виконання, прийняте кредитором, у результаті якого припиняються права та обовязки сторін зобовязання.

Ухвалення судом рішення про задоволення вимог кредитора не припиняє зобовязальних правовідносин сторін й не звільняє боржника від відповідальності за невиконання ним грошового зобовязання та не позбавляє кредитора права на отримання сум, передбачених ч. 2 ст. 625 ЦК України.

З врахуванням цих положень, позивачем заявлено до стягнення 31 701 грн. 59 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії, 117 564 грн. 72 коп. інфляційних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії, 6 037 грн. 94 коп. пені за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 1 188 грн. 46 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 3 501 грн. 38 коп. інфляційних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії.

Відповідно до п. 1.1. Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України, НАК «Нафтогаз України» та Державного казначейства України №55/57/43 від 03.02.2009 (який був чинним до 15.09.2015) цей Порядок визначав взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок» та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005.

15.09.2015 року набрав чинності Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, що затверджений наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України від 03.08.2015№493/688.

Розрахунки, передбачені в п. 1.1 цього Порядку, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори) та спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1, спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 (п. 1.2. Порядку).

Розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку.

Згідно з п.п. 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 цього Порядку постачальники та транспортувальники ресурсів (надавачі товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. №20, складають щомісяця до 10-го числа з розпорядниками коштів акти звіряння.

Зведені реєстри актів звіряння або договорів підписуються керівниками місцевих фінансових органів і постачальників та транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг) та надаються Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, відповідним головним фінансовим управлінням.

Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, відповідні фінансові управління узагальнюють отримані дані та подають їх щомісяця до 20-го числа у формі узгоджених з постачальниками та транспортувальниками ресурсів (надавачами товарів, послуг) спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків разом з відповідними реєстрами актів звіряння або договорами за підписами керівників Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, відповідних головних фінансових управлінь та постачальників і транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг) Державній казначейській службі України та відповідним головним управлінням Державної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - головні управління Державної казначейської служби України). Такі документи подаються окремо щодо кожного постачальника та транспортувальника ресурсів (надавача товарів, послуг), який братиме участь у розрахунках.

Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків підписуються усіма учасниками розрахунків: відповідним головним фінансовим управлінням, відповідним головним управлінням Державної казначейської служби України, постачальниками та транспортувальниками ресурсів (надавачами товарів, послуг), Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок». Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію додатково погоджуються з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 року №20 та згідно з Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області (сторона №1), Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації (сторона №2), Енергопостачальною компанією ПАТ «Львівобленерго» (сторона №3) та ДП «Енергоринок» (сторона остання) було підписано 17.04.2015, 19.05.2015, 16.06.2015, 17.07.2015, 19.08.2015, 18.09.2015, 19.10.2015, 18.11.2015, 15.12.2015, 20.01.2016, 16.02.2016, 17.03.2016 спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду державного бюджету з одночасним погашенням заборгованості за спожиту електроенергію перед ПАТ «Львівобленерго».

На виконання вказаних спільних протокольних рішень Державна казначейська служба України перерахувала Головному управлінню ДКС України в Львівській області кошти, останній перерахував їх Департаменту фінансів Львівської обласної державної адміністрації, який в свою чергу, відповідно до зведених реєстрів актів звіряння за відповідні спірні місяці ці кошти (3 155 300 грн. 00 коп. в рахунок погашення боргу відповідача) перерахував ПАТ «Львівобленерго».

В пунктах 4, 5 вказаних спільних протокольних рішень сторони передбачили схеми, порядок та строки проведення розрахунків по спільних протокольних рішеннях, зокрема визначили, що усі учасники розрахунків не пізніше наступного дня після зарахування коштів на їх рахунок перераховують кошти наступному учаснику розрахунків.

У пунктах п.п. 6, 8 спільних протокольних рішень вказано, що сторони несуть відповідальність за недотримання вимог постанови КМУ від 11.01.2005 р. №20 та Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію і невиконання своїх зобовязань за цими спільними протокольними рішеннями відповідно до чинного законодавства. Усі спірні питання, повязані із виконанням спільних протокольних рішень, вирішуються шляхом переговорів між сторонами.

Також, 26.11.2015 р. за №67/375-В та 26.11.2015 р. за №69/375-В між Головним управлінням Державної казначейської служби України в Львівській області (сторона 1), Департаментом фінансів Львівської обласної держадміністрації (сторона 2), Фінансовим управлінням Бориславської міської ради (сторона 3), Комунальним підприємством «Бориславводоканал» (сторона 4), Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго» (сторона 5), Державним підприємством «Енергоринок» (сторона 6), Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ» (сторона 7), Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» (сторона 8), Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (остання сторона) було укладено договори про організацію взаєморозрахунків, предметом яких є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною пунктом 16 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік», відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року №375.

На виконання умов вищевказаних договорів 17.12.2015 року позивачу було перераховано 2 209 000 грн. 00 коп.

З метою виконання договору сторони зобовязувалися не вчиняти до проведення взаєморозрахунків дій з погашення заборгованості відповідно до договору (ч. 2 п. 14 договору)

Відповідно до п. 19 договору сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної претензії стосовно предмету договору.

Відтак, підписавши спільні протокольні рішення та уклавши договори про організацію взаєморозрахунків, позивач у такий спосіб вияв своє бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку і тим самим погодився із зміною порядку та строків проведення розрахунків за спожиту електричну енергію.

Після підписання позивачем цих рішень проведення розрахунків за електроенергію здійснюється згідно з п. 2.9 цього Порядку.

Отже, для застосування наслідків порушення грошового зобовязання, встановлених ч. 2 ст. 625 ЦК України, необхідно, щоб оплату було здійснено поза межами порядку і строків, визначених спільними протокольними рішеннями та договорами про організацію взаєморозрахунків.

Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України, що відображено у постанові від 27.04.2016 р. у справі №914/2055/15, постанові від 21.06.2016 р. у справі №914/2139/15, постанові від 13.07.2016 р. у справі №914/2261/15, постанові від 13.07.2016 р. у справі №914/2140/15, а також Верховний Суд України, що відображено, зокрема, у постанові від 01.07.2015 р. у справі №924/1230/14 (№3-322гс15 у ВСУ), у постанові від 11.11.2015 р. у справі №927/1733/14 (№3-968гс15 у ВСУ).

З огляду на вищевказане, а також факт часткової сплати відповідачем вартості електроенергії власними коштами, судом здійснено перерахунок 3% річних та інфляційних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії - після проведеного судом перерахунку ((45 000,00 х 3% / 365 х 1 (23.06.2015)) + (40 000,00 х 3% / 365 х 1 (24.06.2015)) + (25 000,00 х 3% / 365 х 1 (25.06.2015)) + (279 994,52 х 3% / 365 х 5 (з 23.07.2015 по 27.07.2015)) + (229 994,52 х 3% / 365 х 1 (28.07.2015)) + (169 994,52 х 3% / 365 х 1 (29.07.2015)) + (104 994,52 х 3% / 365 х 1 (30.07.2015)) + (107 000,00 х 3% / 365 х 5 (з 26.08.2015 по 30.08.2015)) + (100 000,00 х 3% / 365 х 5 (з 23.09.2015 по 27.09.2015)) + (261 431,05 х 3% / 365 х 7 (з 23.10.2015 по 29.10.2015)) + (161 431,05 х 3% / 365 х 4 (з 30.10.2015 по 02.11.2015)) + (115 871,35 х 3% / 365 х 16 (з 23.01.2016 по 07.02.2016)) розмір 3% річних повинен становити 571 грн. 35 коп. Внаслідок застосування під час перерахунку інфляційних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії вимог, викладених у листі Верховного Суду України від 03.04.1997 №62-97р «Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ» та п. 3.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 р. №14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобовязань», а також з урахуванням часу (менше одного місяця у відповідних періодах, коли мало місце прострочення) прострочення відповідачем сплати вартості активної електроенергії, інфляційні за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії до нарахування не підлягають.

Судом також перевірено розрахунок 6 037 грн. 94 коп. пені за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 1 188 грн. 46 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, та встановлено, що вказані суми нараховані позивачем правомірно.

Щодо нарахованих позивачем інфляційних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії в сумі 3 501 грн. 38 коп., то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

В листі Верховного Суду України від 03.04.1997р. №62-97р «Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ» зазначається, що індекс інфляції розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць; тому умовно слід рахувати, що сума, внесена за період з 1 по 15 число відповідного місяця, наприклад, травня, індексується за період з врахуванням травня, а якщо з 16 по 31 число, то розрахунок починається з наступного місяця червня.

Як зазначено у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 р. №14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобовязань» індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.

Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція.

Нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобовязання.

Як вбачається із розрахунку інфляційних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, позивачем не враховано вищевказаних вимог. Після проведеного судом перерахунку розмір інфляційних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії повинен становити 3 233 грн. 62 коп.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги про стягнення 571 грн. 35 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії, 6 037 грн. 94 коп. пені за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 1 188 грн. 46 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 3 233 грн. 62 коп. інфляційних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії є обґрунтованими та підлягають до задоволення. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Згідно статті 84 ГПК України в резолютивній частині рішення вказується про розподіл господарських витрат між сторонами.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Слід також зазначити, що згідно ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 11, 509, 526, 530, 599, 612, 625, 626 ЦК України, ст. 193, 230, 231 ГК України та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задоволити частково.

2.Стягнути з Комунального підприємства «Бориславводоканал», м. Борислав, вул. Володимира Великого, 229а, Львівська область (ідентифікаційний код 03348531) на користь Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», м. Львів, вул. Козельницька, 3 (ідентифікаційний код 00131587) 571 грн. 35 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості активної електроенергії, 6 037 грн. 94 коп. пені за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 1 188 грн. 46 коп. 3% річних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 3 233 грн. 62 коп. інфляційних за несвоєчасну сплату вартості реактивної електроенергії, 165 грн. 35 коп. судового збору.

3.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

В судовому засіданні 15.11.2017 оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 17.11.2017.

Головуючий суддяМазовіта А.Б.

СуддяГоменюк З.П.

СуддяМороз Н.В.