Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
16 листопада 2017 р. № 820/2557/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника третьої особи - фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Харківської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: фізична особа-підприємець ОСОБА_2, ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
Приватне акціонерне товариство "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 1807455 від 24.07.2013 року, на підставі якого проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, розташованої на землях Шатівської сільської ради Лозівського району Харківської області, кадастровий номер 6323988000:01:000:0004, за суб'єктом ФОП ОСОБА_2.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що в порушення норм діючого законодавства державним реєстратором неправомірно прийнято рішення індексний номер: 1807455 від 24.07.2013 року, на підставі якого проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, розташованої на землях Шатівської сільської ради Лозівського району Харківської області, кадастровий номер 6323988000:01:000:0004, за суб'єктом ФОП ОСОБА_2, оскільки відповідачем не було належним чином перевірено існування вже зареєстрованого права оренди на спірну ділянку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 районної державної адміністрації Харківської області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Суд зазначає, що матеріали справи містять лист від представника відповідача, з якого вбачається, що проти задоволення позовних вимог позивача відповідач не заперечує та просить розгляд справи здійснювати без його участі.
Відповідач державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5 в судове засіданні не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував.
Третя особа ОСОБА_6 в судове засідання не прибула, про дату, час та місце слухання справи повідомлена належним чином.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
06 липня 2007 року між ЗАТ «Краснопавлівський КХП» (орендар) та ОСОБА_7 (орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки № А11 48.07, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення на території Шатівської сільської ради, Лозівського району, Харківської області. Відповідно до умов договору в якості об'єкту оренди визначено земельну ділянку. Пунктом 7 договору передбачено строк дії договору та визначено, що договір укладено строком на 5 років з дати реєстрації договору. Відповідно до пункту 36 договору оренди земельної ділянки перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
З наявної в матеріалах справи копії договору оренди землі №АН 48.07 від 06.07.2006 року вбачається, що договір зареєстровано у ОСОБА_4 районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.11.2007 року за № 040797700275.
Судом встановлено, що відповідно до статуту Приватного акціонерного товариства «Краснонавлівський комбінат хлібопродуктів» (код 31148767), затвердженого рішенням єдиного акціонера від 16.07.2014 року, Приватне акціонерне товариство «Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів» є новим найменуванням Закритого акціонерного товариства «Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів» (код 31148767), у зв'язку зі зміною тину акціонерного товариства з закритого на приватне акціонерне товариство за рішенням загальних зборів акціонерів від 27.04.2010 року.
З матеріалів справи вбачається, що 20.07.2011 року між ОСОБА_7 та ПРАТ «Краснопавлівський КХП» було укладено додаткову згідно якої строк дії договору оренди землі №АН 48.07 від 06.07.2006 року продовжено до 31 грудня 2020 року.
З наявної в матеріалах справи копії угоди вбачається, що остання зареєстрована у міськрайонному Управлінні Держкомзему у м. Лозова і ОСОБА_4 районі Харківської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.03.2012 року за №632330004000837.
Судом встановлено, що відповідно до Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.05.2013 року на підставі спадкового договору від 06.11.2009 року власником земельної ділянки загальною площею 5,8081 га, кадастровий номер - 6323988000:01:000:0004, розташованої на території Шатівської сільської ради Лозівського району Харківської області значиться ОСОБА_8.
З наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що 19.10.2015 року між ОСОБА_8 та ПРАТ Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів» укладено додаткову угоду до договору оренди землі №АН 48.07 від 06.07.2007 року, відповідно до умов якої строк дії договору оренди сторонами визначено до 31 грудня 2030 року.
Представником позивача під час судового розгляду справи було надано пояснення та зазначено, що 27.04.2017 року ПРАТ «Краснопавлівське КХП» під час звернення до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_9, з проханням зареєструвати додаткову угоду від 19.10.2015 року до діючого договору оренди № АН 48.07 від 06.07.2006 року отримано рішення про відмову у державній реєстрації прав та обтяжень №34982533, у зв'язку з тим, що заявлене право вже зареєстроване за іншою особою (а.с. 43).
Позивачем було отримано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 12.06.2017 року, з якої стало відомо, що заявлене підприємством позивача право вже зареєстровано державним реєстратором Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5 24.07.2013 року за №1807455 за ФОП ОСОБА_2 на підставі договору оренди б/н від 26.06.2013 року, укладеним між ФОП ОСОБА_10 та орендодавцем ОСОБА_6 строком до 26 червня 2062 року (а.с. 41-43).
Вирішуючи питання обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України, визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Згідно частини 2 статті Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі", в редакції чинній на момент укладання договору та його державної реєстрації, договір набирає чинності після підписання його сторонами та державної реєстрації.
Згідно статті 20 Закону України "Про оренду землі", укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Суд зазначає, що Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру прав.
Пунктом 2 частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених статтею 4-1 цього Закону.
Повноваження органу державної реєстрації прав, визначено статтею 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", згідно якої орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах (пункт 1); приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав (пункт 2); у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень (пункт 8).
Відповідно до пункту 8-1 частини 2 статті 9 зазначеного Закону під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з приписами статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом, та актів прийому-передачі активів та/або зобов'язань неплатоспроможного банку приймаючому або перехідному банку, крім випадків, визначених законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Згідно частини четвертої статті 15 Закону України від 06.10.1998 року № 161-ХIV «Про оренду землі» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Тобто, у разі подання заяви про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки уповноважена особа зобов'язана пред'явити органові державної реєстрації крім самого договору оренди усі зазначені вище документи.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав може бути відмовлено у разі, якщо заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Таким чином, подання для державної реєстрації права оренди на земельну ділянку документів, зокрема тих, які є невід'ємною частиною договору оренди цієї ділянки, на підставі яких заявлене право вже зареєстровано у Державному реєстрі прав за іншою особою, є передбаченою у статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" підставою для відмови у державній реєстрації зазначеного права.
Державною реєстраційною службою України у листі від 6 серпня 2013 року № 2951/05-15-13 «Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами» роз'яснено, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 1 січня 2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що третьою особою ОСОБА_2 в судовому порядку було оскаржено рішення від 30.03.2012 р. за №632390004000237 про державну реєстрацію, вчинену міськрайонним управлінням Держкомзему у м.Лозова і ОСОБА_4 районі Харківської області, згідно якого зареєстрована додаткова угода від 20.11.2011 р. по договору №АН 48.07 від 6 липня 2006 року оренди земельної ділянки, площею 5,8081 га, у тому числі: ріллі 5,8081 га, яка знаходиться на території Шатівської сільської ради (кадастровий номер: 6323988000:01:000:0004, укладеного між ОСОБА_7 та ПАТ "Краснопавлівським комбінатом хлібопродуктів".
Судом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2015 року, у справі №820/18575/14 позовні вимоги задоволено. Скасовано рішення від 30.03.2012 р. за № 632390004000237 про державну реєстрацію, вчинену міськрайонним управлінням Держкомзему у м.Лозова і ОСОБА_4 районі Харківської області, згідно якого зареєстрована додаткова угода по договору № АН 48.07 від 6 липня 2006 року оренди земельної ділянки, площею 5,8081 га, у тому числі: ріллі 5,8081 га, яка знаходиться на території Шатівської сільської ради (кадастровий номер: 6323988000:01:000:0004, укладеного між ОСОБА_7 та ПАТ "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів".
Постановою Вищого адміністративного суду України від 03. 11.20.15 року касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" задоволено. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2015 року скасовано та ухвалено нове рішення. В задоволенні позову ОСОБА_2 до Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області про скасування рішення від 30.03.2012 р. за №632390004000237 про державну реєстрацію, вчинену міськрайонним управлінням Держкомзему у м.Лозова і ОСОБА_4 районі Харківської області, згідно якого зареєстрована додаткова угода від 20.11.2011 р. по договору №АН 48.07 від 6 липня 2006 року оренди земельної ділянки, площею 5,8081 га, у тому числі: ріллі 5,8081 га, яка знаходиться на території Шатівської сільської ради (кадастровий номер: 6323988000:01:000:0004, укладеного між ОСОБА_7 та ПАТ "Краснопавлівським комбінатом хлібопродуктів" відмовлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, обставинам правомірності здійснення реєстрації міськрайонним управлінням Держкомзему у м.Лозова і ОСОБА_4 районі Харківської області додаткової угоди по договору № АН 48.07 від 06.07.2006 року оренди земельної ділянки, площею 5,8081 га, у тому числі: ріллі 5,8081 га, яка знаходиться на території Шатівської сільської ради (кадастровий номер: 6323988000:01:000:0004, укладеної між ОСОБА_7 та ПАТ "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" вже надано оцінку Вищим адміністративним судом України в рамках розгляду справи №820/18475/14, та такі обставини не підлягають доказуванню у відповідності до приписів ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України в рамках даної справи.
З постанови Вищого адміністративного суду України у справі №820/18475/14 вбачається, що станом на час розгляду справи власником земельної ділянки, площею 5,8081 га є ОСОБА_6, якій остання належить на підставі спадкового договору, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_4 районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_11, якою набуто зазначене в договорі майно ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер 14 лютого 2012 року.
Також судом встановлено, що власник земельної ділянки площею 5,8081 га, у тому числі: ріллі 5,8081 га, яка знаходиться на території Шатівської сільської ради (кадастровий номер: 6323988000:01:000:0004 ОСОБА_6 15.02.2013 року повідомила ПАТ "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів", що укладати новий договір оренди земельної ділянки не має наміру та просила не проводити будь які с/г роботи на даній земельній ділянці. Після чого, 10.07.2013 року між власником земельної ділянки, загальної площі 5,8081 га, що знаходиться на території Шатівської сільської ради, ОСОБА_6 та ОСОБА_2 був укладений договір оренди землі, який зареєстрований 24.07.2013 року реєстраційною службою ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області.
З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин, Вищий адміністративний суд України в рамках розгляду справи дійшов висновку про правомірність рішення від 30.03.2012 р. за №632390004000237 про державну реєстрацію, вчинену міськрайонним управлінням Держкомзему у м.Лозова і ОСОБА_4 районі Харківської області, згідно якого зареєстрована додаткова угода від 20.11.2011 р. по договору №АН 48.07 від 6 липня 2006 року оренди земельної ділянки, площею 5,8081 га, у тому числі: ріллі 5,8081 га, яка знаходиться на території Шатівської сільської ради (кадастровий номер: 6323988000:01:000:0004, укладеного між ОСОБА_7 та ПАТ "Краснопавлівським комбінатом хлібопродуктів" та відповідність його нормам чинного законодавства, оскільки державним реєстратором вчинена державна реєстрація у відповідності до закону та підстави для відмови у реєстрації були відсутні.
При цьому, суд зазначає, що під час судового розгляду справи до суду не надано та судом самостійно в рамках принципу офіційного з'ясування обставин у справі не встановлено доказів дотримання відповідачем державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5 під час проведення державної реєстрації прав обов'язку визначеного пункту 8-1 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та здійснення належної перевірки того, чи має місце вже зареєстроване право оренди на спірну земельну ділянку, внаслідок чого державний реєстратор неправомірно здійснив повторну реєстрацію договору оренди однієї і тієї ж самої земельної ділянки, тоді як реєстрація договору оренди землі за новим орендарем можлива лише після закінчення строку дії або дострокового розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем та відповідної реєстрації цих фактів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5 в порушення вимог чинного законодавства проведено державну реєстрацюї речового права за договором оренди землі б/н від 24.07.2013 року індексний номер: 1807455 від 24.07.2013 року.
Дана позиція суду узгоджується з висновками викладеними в постановах Верховного Суду України від 29.09.2015 року у справі № 21-760а15 та від 15.11.2016 року у справі № 21-3030а16.
Крім того, суд зазначає, що матеріали справи містять докази виконання позивачем умов договору оренди землі №АН 48.07 від 06.07.2006 року та додаткової угоди до нього від 20.07.2011 року представником позивача до матеріалів справи надано довідку щодо виплат орендної плати орендодавцям ОСОБА_7 та ОСОБА_6, копії списків згрупованих поштових переказів електронних, копії платіжних доручень (а.с. 164-171), чим спростовано доводи представника третьої особи фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 стосовно здійснення ним оброблення земельної ділянки кадастровий номер 6323988000:01:000:0004, розташованої на землях Шатівської сільської ради Лозівського району Харківської області, та виконання умов договору оренди землі, реєстрацію якого проведено рішенням №1807455 від 24.07.2013 року.
Частинами першою, другою статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що рішення державного реєстратора Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 1807455 від 24.07.2013 року, на підставі якого проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, розташованої на землях Шатівської сільської ради Лозівського району Харківської області, кадастровий номер 6323988000:01:000:0004, за суб'єктом ФОП ОСОБА_2 підлягає скасуванню.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку статті 94 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів" до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Харківської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: фізична особа-підприємець ОСОБА_2, ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби ОСОБА_4 міськрайонного управління юстиції Харківської області ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 1807455 від 24.07.2013 року, на підставі якого проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, розташованої на землях Шатівської сільської ради Лозівського району Харківської області, кадастровий номер 6323988000:01:000:0004, за суб'єктом ФОП ОСОБА_2.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Краснопавлівський комбінат хлібопродуктів (64620, Харківська область, Лозівський район, смт. Краснопавлівка, вул. Калініна, 2, код ЄДРПОУ - 31148767) сплачену суму судового збору у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн 00 коп. з Державного бюджету України (УДКСУ у Основ'янському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 22 листопада 2017 року.
Суддя Р.В. Мельников