Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2017 р. справа № 820/3568/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного Управління Держпраці у Харківській області до Кочетоцького виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Головне Управління Держпраці у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Кочетоцького виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, розташованого за адресою: 63513, Харківська область, Чугуївський район, смт Кочеток, вул. Літвінова, б. 55, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, а саме:
- відсторонити від виконання електрозварювальних робіт, газонебезпечних робіт електрозварника ОСОБА_1;
- експлуатацію драбини б/н виробничої дільниці;
- виконання робіт в каналізаційній насосній станції (КНС);
- роботи в колодязях, камерах, замкнутому просторі;
- експлуатацію в майстерні заточувального верстата (№ б/н);
- експлуатацію сосудів, що працюють під тиском (пропановий балон);
- звернути постанову суду до негайного виконання та покласти на Управління Держпраці виконання постанови.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі відповідного направлення на перевірку та наказу посадовими особами Головного Управління Держпраці у Харківській області проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення перевірки було виявлено порушення норм чинного законодавства України, які на даний час відповідачем не усунені, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження від 07.11.2017 надіслана відповідачу рекомендованим листом та вручена останньому 11.11.2017, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Отже, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.
З огляду на приписи ч. 3 ст. 182-2 Кодексу адміністративного судочинства України та фактичні обставини справи, кінцевий строк подання відповідачем заперечень 21.11.2017, в разі не надання письмових заперечень справа розглядається не пізніше трьох днів з дня закінчення строку встановленого для подання таких заперечень.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на перевірку від 12.07.2017 № 01.01-94/03.03/1591 та наказу від 12.07.2017 № 01.01-07/924 у період з 31.07.2017 по 11.08.2017 посадовими особами Головного управління Держпраці у Харківській області проведено перевірку Кочетоцького виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (63513, Харківська область, Чугуївський район, смт Кочеток, вул. Літвінова, б. 55, код ЄДРПОУ 32858894) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 04.08.2017 № 19-03-03-5307/1371, яким встановлено порушення статей 13, 18, 21 Закону України "Про охорону праці", а саме: директор підприємства та майстер не пройшли навчань на перевірку знань відповідно "Правил охорони праці під час роботи з інструментами та пристроями", підприємство не отримало дозвіл на роботи підвищеної небезпеки, не організовано облік та зберігання засобів індивідуального захисту робітників, відсутній перелік посад і посадових осіб, які проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці під час прийняття на роботу, відсутні плани роботи та графік обстежень підприємства фахівцем з охорони праці, працівник підприємство не пройшли курсове навчання та перевірку знань згідно "Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць", відсутній журнал обліку проведення газонебезпечних робіт без оформлення нарядів-допусків, драбина б/н не пройшла випробування статичним навантаженням, в нарядах - допусках на виконання газонебезпечних робіт від не вказується відповідальна особа за виконання робіт П.І.Б., не надано Положення про навчання з питань охорони праці, не надані навчальні планами та програми для проведення спеціального навчання з питань охорони праці з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників, не надані програми для конкретних професій, які розробляються на підприємстві згідно з функціональними обов'язками працівника, та затверджуються керівником підприємства, на підприємстві газоелектрозварник ОСОБА_1 не пройшов відповідного навчання та перевірки знань з охорони праці, не має відповідної групи з електробезпеки не пройшов чергову перевірку знань з електробезпеки, журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці ведеться з порушеннями, відсутні: дата, № інструкції, при вході в відділенні решіток насосної станції відсутні протигази, відсутні засоби індивідуального і колективного захисту (протигаз шланговий ПШ-1, лампа ЛБВК), відсутній контейнер для відходів з приймального відділення, на насосній станції відсутня оперативна технологічна схема комунікацій, агрегатів і переключень, на дверях решіток відділенні решіток відсутній відповідний попереджувальний надпис і знак, відсутнє огородження грабель в відділенні решіток, на підприємстві не проводиться зовнішній огляд мереж водовідведення без відкривання кришок колодязів, на підприємстві відсутні координатні таблички щодо відстані розташування колодязів, на підприємстві не перевіряється зовнішній стан колодязів наявність кришок, цілісність люків, в аварійному автомобілі відсутній шест або лінійка для перевірки на міцність скоб, в слюсарній майстерні на заточному верстаті (без інвентарного номеру) не працює захисна автоматика, відсутній і захисний екран, в майстерні робоче місце біля свердлильного верстату (без інвентарного номеру) не очищено від металевої стружки, на підприємстві відсутній спеціальний візок для перевезення балонів, в приміщенні майстерні зберігається пропановий балон не закріплений у спеціальному гнізді, відсутній на штуцері вентиля заглушки, відсутні затверджений план по підприємству по нагляду за технічним станом та експлуатацією сосудів, що працюють під тиском, на підприємстві відсутній наказ про призначення відповідальної особи за сосуди що працюють під тиском, яка повинна пройти навчання та перевірку знань згідно "Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском", підприємство не отримало дозвіл на роботи підвищеної небезпеки, відсутній Журнал щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв та порушення статті 9 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" та постанови Кабінету Міністрів України "Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки", а саме - керівник підприємства не організував проведення ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки.
Зазначений акт вручено директору Кочетоцького виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, що підтверджується особистим підписом останнього.
Крім того, як вбачається із акту від 04.08.2017 № 19-03-03-5307/1371 до проведення перевірки зауважень та заперечень директор не мав, що також підтверджується його підписом у акті.
На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням Держпраці у Харківські області складено приписи від 04.08.2017 № 19-03-03-5307/1371-1427/5307 та № 19-03-03-5307/1371-1428/5307 з вимогами усунення виявлених під час перевірки порушень.
Вказані вище приписи вручені 04.08.2017 директору Кочетоцького виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, що підтверджується особистим підписом останнього.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу з питань праці України, затвердженого Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Державна служба з питань праці Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Пунктом 3 Положення про Державну службу з питань праці України, основні завдання Держпраці, зокрема, реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 7 Положення про Державну службу з питань праці України, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно статті 38 Закону України "Про охорону праці", державний нагляд за яким законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до положень статті 21 Закону України "Про охорону праці", роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з пунктом 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за № 1531/20269 (далі - Положення №826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Згідно пункту 4 Положення про Управління Держпраці, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в і безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони . навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом (частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на те, що відповідачем до суду не надано жодних доказів щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки та приписах, аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпраці у Харківський області є обґрунтованими, внаслідок чого підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 160-163, 164, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного Управління Держпраці у Харківській області до Кочетоцького виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити у повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Кочетоцького виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, розташованого за адресою: 63513, Харківська область, Чугуївський район, смт Кочеток, вул. Літвінова, б. 55, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, а саме:
- відсторонити від виконання електрозварювальних робіт, газонебезпечних робіт електрозварника ОСОБА_1;
- експлуатацію драбини б/н виробничої дільниці;
- виконання робіт в каналізаційній насосній станції (КНС);
- роботи в колодязях, камерах, замкнутому просторі;
- експлуатацію в майстерні заточувального верстата (№ б/н);
- експлуатацію сосудів, що працюють під тиском (пропановий балон);
- звернути постанову суду до негайного виконання та покласти на Управління Держпраці виконання постанови.
Обов'язок щодо забезпечення виконання постанови покласти на Головне Управління Держпраці у Харківській області.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами та іншими особами у зв’язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Д.А. Волошин