
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/1984/17
22 листопада 2017 рокум. ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мартиць О.І. перевіривши виконання вимог ст.ст.105,106 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання недійсним та скасування звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
До ОСОБА_3 окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання недійсним та скасування звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, у якому просить:
- визнати недійсним та скасувати звіт ФОП ОСОБА_2 про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки, на дату оцінки 03 жовтня 2017 року, площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер: 61101:00000:01:010:0061, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Приміська, 53, здійснена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання у виконавчому провадженні № 38895417 з примусового виконання виконавчого напису нотаріуса № 1295 від 15 червня 2013 року про звернення стягнення на вищезазначену земельну ділянку, на користь ПАТ "Дельта Банк";
- зобов'язати ОСОБА_3 міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області утриматися від проведення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 38895417 з примусового виконання виконавчого напису нотаріуса № 1295 від 15 червня 2013 року про звернення стягнення на вищезазначену земельну ділянку, на користь ПАТ "Дельта Банк", площею 0,1000 га, кадастровий номер: 61101:00000:01:010:0061, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Приміська, 53 за вартістю, яка визначена звітом ФОП ОСОБА_2, на дату оцінки 03 жовтня 2017 року, про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки.
У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 4 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до пункту1 частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
За приписами пункту 7 частини першої статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова, службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" професійна оціночна діяльність - це діяльність оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності, визнаних такими відповідно до положень Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", яка полягає в організаційному, методичному та практичному забезпеченні проведення оцінки майна, розгляді та підготовці висновків щодо вартості майна.
Згідно з частиною першою статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З огляду на викладене, суб'єкт оціночної діяльності є учасником виконавчого провадження, а не посадовою особою органу державної виконавчої служби, а звіт з експертної грошової оцінки є результатом практичної діяльності фахівця-оцінювача, а не актом суб'єкта владних повноважень.
Таким чином суд зазначає, що звіт з експертної грошової оцінки вартості земельної ділянки, складений ФОП ОСОБА_2, не є рішенням органу державної влади, нормативним актом чи актом індивідуальної дії та не створює, не припиняє права та обов'язки особи.
Крім того, відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій.
У даному ж випадку позивачем заявлено вимогу до третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання ОСОБА_3 міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області утриматися від проведення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 38895417 з примусового виконання виконавчого напису нотаріуса № 1295 від 15 червня 2013 року про звернення стягнення на вищезазначену земельну ділянку, на користь ПАТ "Дельта Банк", площею 0,1000 га, кадастровий номер: 61101:00000:01:010:0061, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Приміська, 53 за вартістю, яка визначена звітом ФОП ОСОБА_2, на дату оцінки 03 жовтня 2017 року, про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки.
Згідно з частиною третьою статті 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Так, позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України, а саме позивачем не сплачено судовий збір за подання адміністративного позову до ОСОБА_3 окружного адміністративного суду в даній адміністративній справі. Натомість, на підтвердження сплати судового збору позивачем до адміністративного позову долучено квитанцію № 27 від 21.11.2017 року на суму 1280,00 грн. Однак, вказана квитанція згідно з даними комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" раніше була надана на підтвердження сплати судового збору в адміністративній справі № 819/1982/17, тому не може слугувати доказом сплати судового збору у адміністративній справі № 819/1984/17.
Згідно частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини 1 статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 року № 1801-VIII встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року у розмірі 1600 грн. 00 коп. Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 640 грн. 00 коп.
Згідно абзацу 2 частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру .
Аналогічно постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" надано наступні роз'яснення: позови та заяви, які подаються до судів, можуть містити декілька самостійних вимог, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору. З урахуванням вимог статті 6 цього Закону з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо
Позивачем в адміністративному позові заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру. Таким чином, позивачу слід сплатити судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову з двома вимогами немайнового характеру 640,00 грн. х 2 = 1280,00 грн., або уточнити позовні вимоги.
За подання позовної заяви до ОСОБА_3 окружного адміністративного суду судовий збір необхідно сплачувати за такими платіжними реквізитами:
отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі,
код отримувача 37977726,
банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області,
код банку отримувача 838012,
рахунок отримувача 31216206784002,
код класифікації доходів бюджету 22030101.
Таким чином, вищевикладені недоліки позовної заяви унеможливлюють дотримання суддею обов'язку з'ясування питань, визначених статтею107 КАС України, та перешкоджають відкриттю провадження у справі.
Згідно частини першої статті 108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулась із позовною заявою.
Відтак, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення виявлених недоліків.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у такий спосіб: сформулювати зміст позовних вимог відповідно до частини четвертої статті 105 КАС України; сплатити судовий збір у встановленому законом розмірі на належний рахунок та представити до суду докази такої сплати - оригінал документа про сплату судового збору або докази звільнення від сплати судового збору.
З урахуванням викладеного, керуючись ч.3 ст.106, ч.1 ст.108 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання недійсним та скасування звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 04 грудня 2017 року.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і повернута заявникові.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_3 окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
СуддяМартиць О.І.
копія вірна:
СуддяМартиць О.І.