
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2017 р. Справа № 818/1336/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1336/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС"
до Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "БАКС" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017 року №0002171405 про донарахування 263376,9 грн. акцизного податку з реалізіції пального, та штрафних санкцій в сумі 65844,22 грн., застосованих за несвоєчасну сплату акцизного податку.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення ґрунтується на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, що викладені в акті перевірки від 29.05.2017 року №408/18-28-14-05/230546366/76, а відтак, суперечать ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладають на платника податків додатковий обов'язок по оплаті грошового зобов'язання на користь Державного бюджету України.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги і доводи заявленого позову, просили суд прийняти рішення про задоволення позову.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив ухвалити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин, викладених у письмовому запереченні (а.с.48-50).
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що під час проведення перевірки та складання акту перевірки фахівці відповідного податкового органу діяли згідно до вимог чинного податкового законодавства. За результатами перевірки, в акті були зафіксовані порушення вимог Податкового кодексу України, за що позивачу було донараховано податкові зобовязання.
Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши наявні докази по справі, судом встановлено наступне:
Законом України від 25.12.2015р.№909- VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни до п. 1 ст. 215 «Підакцизні товари та ставки податку», п.п.3.4 якої визначає, що до складу товарів з яких справляться акцизний податок віднесено товари за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 - ксилол для інших цілей та 2705009000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250°С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 для інших цілей.
Зазначені вище товари були придбані Товариством з обмеженою відповідальністю «БАКС» (далі ТОВ «БАКС») протягом 2013-2015 років і застосовуються в лакофарбовій промисловості в якості розчинників при виготовленні фарб та лаків і на час придбання з зазначеної групи товарів акцизний податок не справлявся.
Законом України від 19.09.2013р. №584-VII «Про митний тариф України» до групи 27 «Палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні» віднесена наступна продукція:
- код згідно Українського класифікатору товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі УКТ ЗЕД) НОМЕР_1 - ксилол не як паливо, а для інших цілей;
- код УКТ ЗЕД 2705009000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 - сольвент не як паливо, а для інших цілей.
Таким чином, ТОВ «БАКС», для подальшої реалізації товарів віднесених до товарів з яких справляться акцизний податок, повинно було зареєструватись в якості платника акцизного податку та сплачувати акцизний податок.
Пунктом 58 розділу І Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році з 01.03.2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та введення акцизної накладної.
Відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.
ТОВ БАКС, на виконання приписів законодавства 03.03.2016 подало заяву Про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.
Отже, з 03.03.2016 р. позивач є платником акцизного податку з реалізації пального.
17.03.2016р. Товариство склало і подало акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016р. в розділі III якого зазначило про залишки пального за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259352,00 (п. 31 Порядку).
05.04.2016р. Товариство отримало витяг щодо реквізитів окремого рахунку платника акцизного податку з реалізації пального, облікова картка в системі електронного адміністрування реалізації пального №0521258, яким ТОВ «БАКС» було віднесено до системи електронного адміністрування реалізації пального (п. 10 п.16 Порядку).
12.05.2016р. позивачем було отримано акт перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального №146/18-17-21/230054636, яким Шосткинська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області підтвердила відображені ТОВ «БАКС» інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016р.(п. 31 Порядку).
19.05.2016р. ТОВ "БАКС" отримало витяг щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні /розрахунки коригування до акцизних накладних в СЕАРП у розрізі кодів згідно з УКТ ЗЕД, де зазначено, що ТОВ «БАКС» має залишки товару за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 259352,00. (п. 27 Порядку), які були внесені до СЕАРП посадовими особами ДФС згідно акту про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального № 146/18- 17-21/2305436 від 12.05.2016р.
Здійснюючі підприємницьку діяльність, ТОВ «БАКС», вважаючи, що має законне право на реєстрацію акцизних накладних, проведення розрахунків з бюджетом з використанням електронних рахунків, продавало підакцизні товари за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та УКТ ЗЕД НОМЕР_2, реєструючи акцизні накладні (копії яких додано до позову), працюючі в СЕАРП, при цьому отримуючи витяги щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/коригування до акцизних накладних в яких зазначалось про списання обсягів пального на яке ТОВ «БАКС» має право виписувати акцизні накладні.
У період з 16.05.2017 по 22.05.2017 ГУ ДФС у Сумській було проведено позапланову документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «БАКС» з питань правомірності і сплати акцизного податку з реалізації пального, а саме ксилолу, за період травень-червень 2016 року.
За результатами перевірки складено Акт від 29.05.2017р. № 408/18-28-14-05 НОМЕР_3 (а.с.10-14). Як свідчить з Акту, перевіркою встановлено, що згідно наданих на перевірку документів, даних системи електронного адміністрування реалізації пального (скорочено СЕАРП), встановлено, що ТОВ «БАКС» здійснювалась реалізація пального ксилол нафтовий (код товару згідно з УКТ ЗЕД НОМЕР_1) в загальній кількості 57670,02 л приведених до температури 15° С. в тому числі в травні 2016 року в кількості 24901.85 л приведених до температури 15" С, в червні 2016 року в кількості 32768,17 л приведених до температури 15° С.
За наслідками перевірки податковий орган дійшов наступних висновків щодо діяльності ТОВ БАКС
1) порушення п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755-VI із змінами і доповненнями;
2) порушення п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755-VI із змінами і доповненнями;
3) порушення п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755-VI із змінами і доповненнями, що призвело до заниження зобовязання з акцизного податку на загальну суму 263376,90 грн. в т.ч.:
за травень 2016 року - 113725,85 грн.;
за червень 2016 року -149961,05 грн.
Позивач не погодившись з висновком Акту перевірки надав свої заперечення у порядку та строки, визначеному чинним законодавством України. 20.06.2017р. ГУ ДФС у Сумській області на адресу Позивача направлено відповідь на заперечення до акту документальної виїзної позапланової перевірки №408/18-28-14- 05/23054636/76 від 29.05.2017р. з питань правомірності нарахування та сплати акцизного податку з реалізації пального, а саме ксилолу за період травень-червень 2016 року в якій зазначено, що висновок акту слід залишити без змін, а заперечення без задоволення.
За наслідками проведеної перевірки ГУ ДФС у Сумській області, з урахуванням виявлених порушень норм податкового законодавства, відносно ТОВ "БАКС" прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017р. № НОМЕР_4 на загальну суму 329221,12 грн. з яких: донараховано 263376,9 грн. акцизного податку з реалізації пального та штрафних санкцій в сумі 65844,22 грн., застосованих за несвоєчасну сплату акцизного податку.
Дослідивши обставини у даній справі суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування спірного податкового повідомлення-рішення. Висновки суду ґрунтуються на наступному:
Відповідно до п.232.1 ст.232 Податкового кодексу України система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, зокрема, обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок.
Порядок електронного адміністрування реалізації пального встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.231.1. ст.231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобовязаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу (п.231.4 ст.231 Податкового кодексу України).
В системі електронного адміністрування реалізації пального кожному платнику, внесеному до реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, ДФС автоматично відкриває облікову картку, в якій ведеться: облік обсягів залишків пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД, який обчислюється за формулою, визначеною пунктом 232.3 статті 232 Кодексу, з урахуванням обсягів залишків пального згідно з актом інвентаризації, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних.
Відповідно до п.232.3 ст. 232 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (ЕАНакл). обчислений за такою формулою:
Е АНакл = Е АНаклОтр + ЕАМитн + ЕЗаявкиПоповн - ЕКоригЗаявкиПоповн - ЕАНаклВид - ЕВтрат,
де:
ЕАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ЕАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;
ЕЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального;
ЕКоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;
ЕАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ЕВтрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.
Пунктом 31 Порядку електронного адміністрування пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 №113, передбачено, що форма акта проведення інвентаризації затверджується наказом Мінфіну. Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального у розділі кодів згідно з УКТЗЕД одноразово збільшують показник (ЕАНакл) за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до п. 9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України 17.03.2016 року ТОВ «БАКС» подано Акт інвентаризації обсягів залишку пального №9037537293, до якого занесена інформація про пальне з кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_5, які відповідно до підпункту 215.3.4. пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України з 01 січня 2016 року відносяться до підакцизних товарів.
12.05.2016 згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п. 80.2.5 п.80.2 ст.80. пункту 9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України та відповідно наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.05.2016 року №193 проведено фактичну перевірку ТОВ «БАКС» щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку (перевіряємий період з 01.03.2016 по дату закінчення перевірки), поданого до контролюючого органу у відповідності до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України.
Перевіркою встановлено, що підприємство за період з 01.03.2016 року по 12.05.2016 року пальне відповідно до кодів УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_5 не придбавало. Перевіркою не встановлено відхилення фактичних залишків пального з актом інвентаризації обсягів залишку пального від 17.03.2016 року №9037537293 станом на 01 березня 2016 року, наданого ТОВ «БАКС».
З метою зясування питання щодо підтвердження обсягів придбання та реалізації продукції відповідно до кодів УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_5, які віднесені до підакцизних товарів з 01.01.2016 року, Шосткинською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області направлено ТОВ «БАКС» запит від 24.06.2016 року №4871/10/18-17-21-0011.
05.07.2016 року на письмовий запит Шосткинської ОДПІ від підприємства отримано підтвердження, що продукція отримувалась в 2012-2015 роках, тобто в той період, коли вона не відносилась до підакцизних товарів, акцизний податок не сплачувався. та станом на 01.01.2016 року на бухгалтерському рахунку 281 (товари на складі) обліковувалось ксилолу нафтового (код УКТ ЗЕД НОМЕР_1) 81735 кг, сольвенту нафтового (код УКТ ЗЕД НОМЕР_5) 170648 кг і сольвенту марки Б (код УКТ ЗЕД НОМЕР_5) 59440 кг. За період з 01.01.2016 по 29.02.2016 пальне, зазначене в Акті інвентаризації обсягів залишку пального, не придбавалося.
Відповідно до п.2 наказу Міністерства Фінансів України від 25.02.2016 №219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016р. за №377/28507 «Про затвердження форми Акту інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення» обсяги сумішей ароматичних вуглеводів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акти.
На підставі отриманої інформації згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75. п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80, пункту 9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України та відповідно наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.08.2016 року № 278 проведено фактичну перевірку ТОВ «БАКС» даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку.
За результатами перевірки складено акт від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ «БАКС» станом на 01 березня 2016 року. Встановлено безпідставне занесення фактичних залишків пального до акту інвентаризації обсягів залишку пального від 17.03.2016 №9037537293 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ «БАКС».
Перевіркою не підтверджено відображені ТОВ «БАКС» інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року. Зазначені у акті інвентаризації від 17.03.2016 року №9037537293 залишки пального підлягають коригуванню в СЕАРП.
Дані про результати перевірки внесені 05.09.2016 року до ITC «Податковий блок» - «Податковий аудит» та проведено автоматичне коригування даних в СЕАРП, що обумовило утворення відємного значення залишку пального (ксилолу) за кодом товару згідно з УКТ ЗЕД 270730900 в кількості -57670,02 л приведених до температури 15° С.
ТОВ «БАКС» звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Шосткинської ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області про визнання дії працівників Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області по складанню акту від 12.08.2016р. №183/18-17-21/23054636 «Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального» протиправними та незаконними та зобов'язати працівників Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області прийняти належне у відповідності до чинного законодавства України, а саме вчинити дії по відновленню в системі електронного адміністрування реалізації пального залишків пального ТОВ "БАКС" станом на 01.03.2016р. за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг в літрах приведених до 115°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг в літрах приведених до 115°С - 259352,00, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 «Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального».
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 року адміністративний позов ТОВ «БАКС» до Шосткинської ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області про визнання незаконним та скасування акту, зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Зобов'язано Шосткинську ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області відновити в системі електронного адміністрування реалізації пального залишки пального ТОВ «БАКС» станом на 01.03.2016 за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 259352,00, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені па підставі відомостей, викладених в акті від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 «Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального».
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2017 року по справі №818/1143/16 постанова Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 року по справі №818/1143/16 скасована в частині задоволення позову ТОВ «БАКС» та прийнятті в цій частині нова постанова, якою в задоволенні вказаної частини позову ТОВ «БАКС» відмовлено.
Як свідчить з постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2017 року по справі №818/1143/16, на підставі наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.08.2016 № 278 відповідачем проведено фактичну перевірку даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого Товариством з обмеженою відповідальністю БАКС відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку, за результатами якої складено акт від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636.
Вказаним актом встановлено безпідставне занесення фактичних залишків пального до акту інвентаризації обсягів залишку пального від 17.03.2016 № НОМЕР_6 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ БАКС, оскільки вказане пальне було придбано ТОВ БАКС до 01.01.2016 р., тобто в період коли вона не відносилась до підакцизної продукції та з неї не сплачувався акцизний податок, в зв'язку з чим зроблено висновок про те, що зазначені у акті інвентаризації від 17.03.2016 року №9037537293 залишки пального підлягають коригуванню в СЕАРП.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
При цьому формула наведена у п. 232.3 ст. 232 ПК України включає: ЕАНакл = ЕАНаклОтр + ЕАМитн + ЕЗаявкиПоповн - ЕКоригЗаявкиПоповн - ЕАНаклВид - ЕВтрат, де:
ЕАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ЕАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок.
Виходячи з аналізу вказаних приписів у акті інвентаризації відображаються обсяги пального за отриманими акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та з якого сплачено акцизний податок.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 219 «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання» затверджено форму акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.
Відповідно до п. 2 Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі - платник податку) щодо обсягів залишку пального отриманого від інших суб'єктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером).
При цьому обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта.
Таким чином, приписи п. 2 Порядку щодо заповнення та подання акту інвентаризації кореспондуються з положеннями п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 232.3 ст. 232 ПК України.
17.03.2016 позивачем складено і подано акт інвентаризації обсягів залишку пального №9037537293 станом на 01.03.2016р. в розділі III якого зазначив про залишки пального за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_5 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259353,00.
Законом України від 25.12.2015 №909- VIII Про внесення змін до Податкового кодексу (далі ПК) України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році внесено зміни до п. 1 ст. 215 Підакцизні товари та ставки податку, пп.3.4 якої визначає, що до складу товарів з яких справляється акцизний податок віднесено товари за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 - ксилол для інших цілей та 2707509000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 для інших цілей.
Отже, позивачем до акту інвентаризації обсягів залишку пального №9037537293 були внесені залишки пального, які з 01.01.2016 року відносяться до підакцизних товарів та з яких з 01.01.2016 року справляється акцизний податок.
Як вбачається з матеріалів справи, продукція занесена позивачем до акту інвентаризації залишків пального за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та УКТ ЗЕД НОМЕР_5 придбавалася в 2012-2015 роках, тобто в період коли вона не відносилась до підакцизної продукції та з неї не сплачувався акцизний податок.
Враховуючи, що з пального, занесеного до акту інвентаризації обсягів залишку пального акцизний податок не сплачувався, акцизні накладні на отримане пальне не виписувалися, то колегія суддів приходить до висновку про неправомірність відображення позивачем в акті інвентаризації залишків пального за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_5 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259353,00.
Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.І ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відповідно до п.231.6. ст. 231 Податкового кодексу України платник податку мат право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізації пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно п. 232.3 ст. 232 цього Кодексу.
Якщо обсяг, визначений відповідно до п.232.3 ст. 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Відповідно до п.2 наказу Міністерства Фінансів України від 25.02.2016 №219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016р. за №377/28507 «Про затвердження форми Акту інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення» обсяги сумішей ароматичних вуглеводів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, андидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта.
Тобто, підприємством ТОВ «БАКС» подано Акт інвентаризації обсягів залишку пального №9037537293, до якого безпідставно внесена інформацію про пальне з кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_5, яке з 01 січня 2016 року відноситься до підакцизних товарів, та з якого не сплачено акцизний податок.
У ТОВ «БАКС» станом на 01.03.2016 року відсутні обсяги пального за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_5, виробленого на митній території України, або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок, тобто у підприємства відсутні обсяги залишку пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Згідно із п.п. 213.1.12 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що отримані від інших платників податків акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Підпунктом 216.12 ст.212 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобовязань щодо операцій, визначених у п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України є дата реалізації таких обсягів пального.
Підпунктом 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що реалізація пального для цілей розділу VI кодексу (акцизний податок) - будь-які операції з передачі пального на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, інших договорів, які передбачають перехід права власності.
Згідно із п.п.231.1 п.231.5 ст.231 Податкового кодексу України платник податків при реалізації пального зобовязаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстр акцизних накладних .
Абз. 8, 9 п.231.6 ст.231, п.п.232.4.2 п.232.4 ст.232 Кодексу визначено, що платник податків має право зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН), в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг обчислений відповідно до п. 232. З ст.232 кодексу. Якщо обсяг визначений відповідно до п. 232.3 ст.232. є меншим за обсяг пального в акцизній накладній, які платник податку повинен зареєструвати в ЄРАН, то платник податку зобовязаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками передбаченими п.гі.215.3.4 га зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП.
На підставі вищевикладеного, встановлені порушення податкового законодавства згідно акту від 29.05.2017 року №408/18-28-1405/23054636/76 та прийняття податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки є правомірними.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду відповідач, як субєкт владних повноважень, довів належним чином правомірність прийнятого ним рішення.
Таким чином, вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002171405 від 23.06.2017 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 23.10.2017 року.
Суддя О.М. Кунець