
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 листопада 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1323/17Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості у сумі 19510,39 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі – Позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до ОСОБА_1 (далі – Відповідач) про стягнення податкової заборгованості у сумі 19510,39 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на 30.08.2017 Відповідач має податкову заборгованість у сумі - 19510,39 грн. по орендної плати з фізичних осіб.
Заборгованість виникла у зв’язку з несплатою грошових зобов’язань визначених Старобільською ОДПІ у податковому повідомлені - рішенні від 19.05.2015 №299-15 у сумі 14011,47 грн. по строку сплати 30.08.2015 та податкового повідомлення - рішення від 20.07.2016 №86298-1301 у сумі 5498,92 грн. по строку сплати 15.11.2016. Податкові повідомлення - рішення були прийняті відповідно до розрахунків розміру орендної плати та договору оренди від 06.12.2006 №178, наданих Вишнівською сільською радою Старобільського району.
Просив стягнути з ОСОБА_1 податкову заборгованість в сумі 19510,39 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити (арк. спр. 33).
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 41-42, 44-45), на адресу суду повернулись конверти із позначкою пошти "за зазначеною адресою не проживає". Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. При цьому, у судове засідання відповідач також не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заперечення проти позову не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки представник позивача та відповідач про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, відсутні потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебував на обліку в Старобільській об’єднаній державні податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області з 19.12.2006 року, як платник податків за основним місцем обліку, 22.07.2014 підприємницьку діяльність припинено, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 19, 24-25, 28).
Відповідач відповідно до договору оренди земельної ділянки від 06.12.2006 №178 орендує у Вишнівській сільській раді Старобільського району Луганської області землі водного фонду площею 2,3452 гектарі, строком 10 років (арк.спр.49-16).
Згідно п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755 платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до статті 269 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У відповідності до п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Згідно до п. 287.2 ст. 287 ПК України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
Відповідно до п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до п. 287.7 ст. 287 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Згідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до п. 288.2 ст. 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Згідно до п. 288.3 ст. 288 ПК України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
У відповідності до 288.4 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
У відповідності до п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно до п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Відтак, позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме:
-податкове повідомлення-рішення від 19.05.2015 №299-15 по орендній платі з фізичних осіб у сумі 14011,47 грн. по строку сплати 30.08.2015 (арк.спр. 14),
-податкове повідомлення-рішення від 20.07.2016 №86298-1301 по орендній платі з фізичних осіб у сумі 5498,92 грн. по строку сплати 15.11.2016 (арк. спр. 17) .
Податкові повідомлення-рішення були направлені поштою відповідачу з рекомендованим повідомленням. На адресу позивача повернувся конверт з позначкою поштового відділення про причини невручення адресату "за зазначеною адресою не проживає", що підтверджується копією конверту та рекомендованого повідомлення, які містяться в матеріалах справи (арк. спр. 47, 48).
Податкові повідомлення - рішення були прийняті відповідно до розрахунків розміру орендної плати та договору оренди від 06.12.2006 №178, наданих Вишнівською сільською радою Старобільського району Луганської області (арк. спр. 10-13, 49-51).
Доказів про оскарження або скасування податкових повідомлень рішень сторонами суду не надано, таким чином грошове зобов'язання з орендної плати є узгодженим.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
На виконання вищезазначених положень ПК України відповідачу було надіслано податкову вимогу від 01.10.2015 № 379-25, яку направлено відповідачу з рекомендованим повідомленням (акр. спр. 18).
На адресу позивача повернувся конверт з позначкою поштового відділення про причини невручення адресату "за зазначеною адресою не проживає", що підтверджується копією конверту та рекомендованого повідомлення, які містяться в матеріалах справи. З урахуванням п. 58.3 ст. 58 ПК України податкова вимога вважається врученою відповідачу (арк. спр. 18).
У зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань за відповідачем утворилась заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 19510,39 грн, що також підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків (арк. спр. 7-9).
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача відповідачем суду не подано.
Таким чином, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, а також виходячи з конституційного принципу обов'язковості сплати податків і зборів, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області щодо стягнення з ОСОБА_1 заборгованості в сумі 19510,39 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості у сумі 19510,39 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) на користь Державного бюджету України податковий борг по орендній платі з фізичних осіб у сумі 19510,39 грн. (дев’ятнадцять тисяч п’ятсот десять гривень 39 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя ОСОБА_2Судове рішення № 70445999, Луганський окружний адміністративний суд було прийнято 22.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 812/1323/17. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: