
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2017 р. Справа №805/3061/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,
за участі представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі – ГУ ДФС), у якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення (далі – ППР) від 25 липня 2017 року № 43538-1315, № 43540-1315, № 43539-1315.
Зазначає, що вказаними ППР йому донараховано податкових зобов’язань із орендної плати за землю. Вважає їх незаконними, оскільки знаходиться на території, на якій проводилась антитерористична операція (далі – АТО), відтак є звільненим від сплати відповідного податку.
Відповідач надав до суду заперечення на позов, у яких просить відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що до Податкового кодексу України (далі – ПК України) не вносилися зміни щодо звільнення відповідної категорії осіб від сплати орендної плати за землю.
Представник позивача до судового засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
До судового засідання з’явився представник відповідача, проти задоволення позову заперечував.
Дослідивши обставини справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 25 березня 2005 року виконавчим комітетом Краснолиманської міської ради Донецької області (свідоцтво серії В00 № 147220, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
21 лютого 2014 року ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 уклали з Слов’янською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 0,2656, яка знаходиться за адресою: м. Словянськ, вул. Пушкінська, 9. Строк оренди – 5 років. Нормативна грошова оцінка згідно договору – 1 674 395,52 грн. Орендна плата – 6 % грошової оцінки землі, з урахуванням коефіцієнта індексації, сплачується протягом 60 днів після отримання орендарями відповідних податкових повідомлень-рішень.
Податковим повідомленням-рішенням від 25 липня 2017 року № 43538-1315 визначено суму орендної плати за землю за 2017 рік в сумі 95 300,20 грн.
Податковим повідомленням-рішенням від 25 липня 2017 року № 43539-1315 визначено суму орендної плати за землю за 2016 рік в сумі 89905,88 грн.
Податковим повідомленням-рішенням від 25 липня 2017 року № 43540-1315 визначено суму орендної плати за землю за 2015 рік в сумі 62739,60 грн.
При цьому, в самих ППР вказано однаковий податковий період – 2017 рік. Враховуючи пояснення ГУ ДФС, суд розцінює це як технічну помилку.
Перелічені ППР вручені Позивачу 08 серпня 2017 року.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову.
Зі змісту позову вбачається, що Позивач не заперечує розміру орендної плати за землю, обчисленої ГУ ДФС, проте стверджує, що звільнений від сплати цього податку.
Вирішуючи це питання, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об’єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Згідно з пунктом 285.1. статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно з пунктом 285.2. статті 285 ПК України базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
За правилами пункту 286.5. статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 287.4. статті 287 ПК України податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Водночас, згідно зі статтею 7 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі – Закон № 1669) скасовано на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Відповід до статті 1 цього Закону період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції – територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
З матеріалів справи вбачається, що Позивач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Місто Слов’янськ відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р.
Таким чином, з набранням чинності відповідним законом позивач вважався звільненим від сплати орендної плати за відповідну земельну ділянку.
Проте, Законом України від 17 травня 2016 року № 1365-VIII статтю 7 Закону України № 1669 викладено в новій редакції: скасувати суб’єктам господарювання орендну плату за користування державним та комунальним майном, розташованим в населених пунктах, згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону".
Згідно з частиною четвертою статті 4 Закону № 1669 перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Такий перелік затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р. За змістом цього розпорядження, у редакції 2016-2017 років, м. Слов’янськ не відноситься до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Таким чином, з моменту набрання чинності Законом України від 17 травня 2016 року № 1365-VIII (а саме з 08 червня 2016 року), Позивач втратив пільгу на звільнення від сплати орендної плати за відповідну земельну ділянку.
Відповідно до пункту 284.2. статті 284 ПК України якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.
З викладеного вбачається, що:
- ППР від 25 липня 2017 року № 43538-1315 (за 2017 рік) є законним;
- ППР від 25 липня 2017 року № 43540-1315 (за 2015 рік) є незаконним та підлягає скасуванню;
- ППР від 25 липня 2017 року № 43539-1315 (за 2016 рік) є частково незаконним та підлягає скасуванню (в частині визначення орендної плати за перші 6 місяців року – 44 952,94 грн).
Відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Виходячи з викладеного, та керуючись статтями 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 25 липня 2017 року № 43540-1315.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 25 липня 2017 року № 43539-1315 в частині визначення податкових зобов’язань зі сплати орендної плати за землю в розмірі 44 952 (сорок чотири тисячі дев’ятсот п’ятдесят дві) грн 94 коп.
В задоволенні решти вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України в Донецькій області на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1 234 (одна тисяча двісті тридцять чотири) грн 73 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 23 листопада 2017 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.