
1-кс/760/16412/17
760/25005/17
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2017 року слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва Букіна О.М., за участю:
секретаря судових засідань - Кривулько С.В.,
детектива - Квакуші А.С.,
розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України Квакуші А.С., погоджене з прокурором п'ятого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Сидоренком В.А., на підставі матеріалів досудового розслідування №42016000000000977 внесеного до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 11.04.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України, про арешт майна, -
ВСТАНОВИВ:
Детектив звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором п'ятого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Сидоренком В.А., про арешт майна, а саме: на частину двокімнатної квартири загальною площею 80 кв.м., житловою площею 38,7 кв.м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 104853480000, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 у вигляді 2/3 даної квартири, які на праві приватної власності належать ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1, паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_2, виданий 28.12.2007 Дарницьким РУ ГУ МВС України в м. Києві), яким користується та розпоряджається ОСОБА_7, шляхом накладення заборони на відчуження та передачі зазначеного майна, та обмеження права на розпоряджання ним шляхом накладення заборони на пошкодження, псування, знищення, перетворення зазначеного майна, мотивуючи свої вимоги наступним.
Національним антикорупційним бюро України (НАБУ) проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000000977 від 11.04.2016, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України за фактами зловживання своїм службовим становищем членами Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України, всупереч інтересам служби, завдання тяжких наслідків охоронюваним законом правам та інтересам Державної адміністрації залізничного транспорту України, яке полягало у неправомірному розрахунку провізної плати за здійснення вантажних транзитних перевезень залізничним транспортом для ряду експедиторських організацій за пільговими коефіцієнтами до базових ставок Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік та тарифними ставками, при невиконанні зазначеними експедиторськими організаціями гарантованих обсягів транзитних перевезень вантажів.
Так, органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючи заступником генерального директора Державної адміністрації залізничного транспорту України та виконуючи обов'язки голови Тарифної Комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України у співучасті з іншими особами, діючи всупереч інтересам служби і зловживаючи службовим становищем, заподіяв Державній адміністрації залізничного транспорту України майнову шкоду, за наступних обставин.
Згідно із ст.1 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що залізничний транспорт - виробничо-технологічний комплекс підприємств залізничного транспорту, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності.
Відповідно до Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 262:
-Державна адміністрація залізничного транспорту (Укрзалізниця) є органом управління залізничним транспортом загального користування, підвідомчим Міністерству інфраструктури України. Укрзалізниця здійснює централізоване управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнародному сполученні та регулює виробничо-господарську діяльність залізниць у сфері організації цього процесу. Укрзалізниця у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства інфраструктури України та цим Положенням (п.п.1, 2 Положення), Укрзалізниця є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахункові рахунки в установах банків (п.10 Положення);
-Укрзалізниця відповідно до покладених на неї завдань здійснює пов'язані з експлуатаційною діяльністю функції щодо формування і реалізації єдиної тарифної та цінової політики на залізничному транспорті (пп. 1 п. 4 Положення);
-Укрзалізниця відповідно до покладених на неї завдань здійснює функції з управління майном, що перебуває у загальнодержавній власності та закріплене за підприємствами, в частині здійснення контролю за ефективністю використання і збереженням закріпленого за підприємствами державного майна (пп. 3 п. 4 Положення) формує та реалізує єдину тарифну та цінову політику на залізничному транспорті (пп. 2 п. 4 Положення);
-Укрзалізниця в межах своєї компетенції видає накази, обов'язкові для виконання залізницями та підприємствами, які входять до сфери управління Укрзалізниці, організує та контролює їх виконання (п. 6 Положення).
За п.6 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 №457, тарифи на перевезення вантажів - це система цінових ставок та правил їх застосування, за якими провадяться розрахунки за перевезення залізницями.
Відповідно до п.3.2 Наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України № 196-Ц/од від 19.06.2013 «Про тимчасовий розподіл обов'язків між заступниками генерального директора Укрзалізниці» на заступника генерального директора Укрзалізниці ОСОБА_7 було покладено ряд обов'язків серед яких розробка та здійснення єдиної конкурентоспроможної тарифної політики.
Згідно п.3.4 Наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України №196-Ц/од від 19.06.2013 «Про тимчасовий розподіл обов'язків між заступниками генерального директора Укрзалізниці» заступник генерального директора Укрзалізниці ОСОБА_7 у своєму безпосередньому підпорядкуванні мав Головне комерційне управління (ЦМ), керівництво яким здійснював ОСОБА_8.
П.7 Наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України №196-Ц/од від 19.06.2013 «Про тимчасовий розподіл обов'язків між заступниками генерального директора Укрзалізниці» визначено, що поряд з виконанням зазначених вище обов'язків перші заступники та заступники генерального директора:
- направляють діяльність головних управлінь та управлінь Укрзалізниці, залізниць, організацій і установ залізничного транспорту в межах своєї компетенції на підвищення ефективності їх роботи, надають доручення, обов'язкові для виконання всіма головними управління та управліннями, залізницями, організаціями та установами залізничного транспорту, здійснюють заходи щодо забезпечення виконавчої дисципліни працівниками підпорядкованих головних управлінь та управлінь;
- очолюють постійно діючі або тимчасові комісії, ради, робочі групи тощо, які створюються наказом генерального директора Укрзалізниці;
- підписують документи з питань, що належать до їх компетенції, а також накази, що стосуються напрямків їх діяльності в частині розпорядження майном, утворення комісій та робочих груп, відряджень у межах України, затвердження, у межах їх компетенції, нормативно - правових актів (інструкцій, правил, положень, порядків) та нормативно - технічних документів Укрзалізниці, крім тих, які підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.
На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №290-р від 04.04.2011 та наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України №442/ос від 04.04.2011 призначений на посаду заступника генерального директора Державної адміністрації залізничного транспорту України.
Відповідно до вищезазначених вимог Закону України «Про залізничний транспорт», Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 №262, та Статуту залізниць України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 №457, а також міжнародних договорів міжвідомчого характеру, ратифікованих Україною у встановленому законом порядку, у сфері здійснення вантажних залізничних перевезень в міжнародному сполученні, Державною адміністрацією залізничного транспорту (Укрзалізницею) наказом №443-Ц/од від 12.12.2013 утворено Тарифну комісію Державної адміністрації залізничного транспорту України та затверджено Положення про Тарифну комісію Державної адміністрації залізничного транспорту України, Особовий склад Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України та Порядок встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів.
Згідно з Положенням про Тарифну комісію, яке затверджене наказом Укрзалізниці від 12.12.2013 №443-Ц/од, серед основних завдань та функцій комісії є:
- встановлення пільгових тарифів, у т.ч. на основі здійснення економічного аналізу запитів і пропозицій про встановлення тарифів на вантажні перевезення та з урахуванням собівартості перевезень, кон'юнктури міжнародного транспортного ринку та рівня тарифів на залізницях, що складають конкуренцію залізницям України (за наявності), роду вантажу та його вартості, логістику транспортування вантажів альтернативними українському напрямками перевезень (за наявності), конкурентоспроможності альтернативних напрямків перевезень та інших факторів, що впливають на обсяги перевезень вантажів зі знижкою не більш як 50 % від тарифів, установлених Тарифною політикою (п. 2.1 Положення);
- встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками на відповідний фрахтовий рік згідно з додатками 1-4 до Порядку встановлення коефіцієнтів (п. 2.2 Положення);
- виконання взаємних договірних зобов'язань між Укрзалізницею та вантажовласниками та експедиторськими організаціями (п. 2.6 Положення).
Згідно з п.3 Положення про Тарифну комісію, яке затверджене наказом Укрзалізниці від 12.12.2013 №443-Ц/од, правами комісії є:
-приймати рішення щодо встановлення пільгових тарифів у межах, наданих Міністерством інфраструктури України повноважень, які вводяться в дію наказом Укрзалізниці (п. 3.1 Положення);
-розглядати у рамках повноважень звернення вантажовласників, експедиторських організацій, підприємств щодо встановлення конкурентоспроможних тарифних ставок і коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики залізниць держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги та умов перевезень вантажів (п.3.7 Положення);
-встановлювати порядок обліку обсягів перевезень для тарифних ставок або коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики, які надані за умови виконання гарантованих обсягів (п.3.8 Положення);
-розглядати та приймати рішення з питань, які стосуються спірних сум платежів за виконані перевезення вантажів (п.3.10 Положення).
Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 12.12.2013 №443-Ц/од затверджено Особовий склад Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України, та головою Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України призначено заступника генерального директора Державної адміністрації залізничного транспорту України ОСОБА_7.
Враховуючи вищенаведене, з урахуванням вимог Наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України №196-Ц/од від 19.06.2013 «Про тимчасовий розподіл обов'язків між заступниками генерального директора Укрзалізниці», та мети діяльності Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України, на ОСОБА_7 було покладено обов'язки з виконання функцій голови Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України як заступника генерального директора Державної адміністрації залізничного транспорту України у зв'язку з тим, що безпосередньо він як заступника генерального директора Укрзалізниці здійснює функції з розробки та здійснення єдиної конкурентоспроможної тарифної політики, контролює діяльність Головного комерційного управління Державної адміністрації залізничного транспорту України та направляє його діяльність на підвищення ефективності його роботи в частині оперативного керівництва вантажною та комерційною діяльністю залізниць України, організації реалізації виваженої тарифної політики, забезпечення розробки проектів нормативних і методологічних документів щодо умов перевезення вантажів і тарифів на вантажні залізничні перевезення, з контролю та аналізу розрахунків за вантажні перевезення та вжиття заходів щодо попередження втрат платежів, належних залізницям за виконані перевезення і надані послуги, та інші функції в частині формування тарифів на здійснення вантажних залізничних перевезень залізницями України, в тому числі й у міжнародному сполученні.
Окрім цього, відповідно до вимог наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України від 12.12.2013 №443-Ц/од, яким затверджено Особовий склад Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України, членами Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України призначено ряд службових осіб структурних підрозділів Укрзалізниці та підконтрольних їй підприємств - ДП «Український транспортно-логістичний центр» (далі - ДП «УТЛЦ») та ДП «Український державний розрахунковий центр міжнародних перевезень» (далі - ДП «ЄРЦ»).
Тобто, як акцентував детектив, ОСОБА_7 на час вчинення злочину постійно обіймав посаду пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в державній установі, і був службовою особою в силу примітки до ст.364 КК України.
Крім того, ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Відповідно до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до правових положень ст. 6 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» у редакції, чинній на момент вчинення злочину, забороняється використовувати свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди або у зв'язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі неправомірно сприяти фізичним або юридичним особам у здійсненні ними господарської діяльності, одержанні субсидій, субвенцій, дотацій, кредитів, пільг, укладанні контрактів (у тому числі на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти).
Частиною 3 ст.5 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Правовими положеннями ч.3 ст.8 ГК України визначено, що господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи.
У той же час правовими положеннями ст.12 ГК України встановлено, що держава для реалізації економічної політики застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності, одним з яких є регулювання цін і тарифів.
Одним з основних напрямів економічної політики, що визначаються державою, відповідно до ст.10 ГК України є цінова політика, спрямована на регулювання державою відносин обміну між суб'єктами ринку з метою забезпечення еквівалентності в процесі реалізації національного продукту, дотримання необхідної паритетності цін між галузями та видами господарської діяльності, а також забезпечення стабільності оптових та роздрібних цін.
При цьому відповідно до преамбули Статуту ДП «УТЛЦ», затвердженого наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України №563-Ц від 14.10.2011 (із змінами і доповненнями), ДП «УТЛЦ» є державним підприємством, що входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України.
Згідно зі Статутом ДП «УТЛЦ»:
-Підприємство створене з метою одержання прибутку від діяльності, пов'язаної з організацією залізничних вантажних перевезень усіма видами сполучення, із застосуванням логістичних схем за міжнародними стандартами якості, проведення розрахунків за перевезення та послуги, що надаються залізницями у єдиному технологічному транспортному процесі (п.2.1 Статуту ДП «УТЛЦ»);
-Одним з основних видів діяльності підприємства є реалізація маркетингової і тарифної політики Укрзалізниці з урахуванням кон'юнктури міжнародного транспортного ринку, логістичних схем транспортування вантажів, конкурентоспроможності альтернативних напрямків перевезень та інших факторів, що впливають на обсяги перевезень вантажів (п.2.2.6 Статуту ДП «УТЛЦ»);
-Також, одними з основних видів діяльності підприємства є організація взаємодії із залізничними адміністраціями та перевізниками інших держав в питаннях тарифної політики при перевезенні вантажів у міжнародному сполученні, розроблення і впровадження вільних (договірних) тарифів на роботи і послуги, пов'язаних з перевезенням вантажів, за якими не здійснюється державне регулювання тарифів, та на інші послуги, на які ДП «УТЛЦ» має відповідні дозволи (ліцензії) та забезпечення проведення договірної роботи з користувачами послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів (п.п.2.2.9, 2.2.10 та 2.2.11 Статуту ДП «УТЛЦ»);
-Одним з основних видів діяльності підприємства є забезпечення проведення розрахунків з клієнтами ДП «УТЛЦ» за договорами про надання послуг, пов'язаних з перевезеннями вантажів, та контролю за виконанням умов цих договорів (п.2.2.13 Статуту ДП «УТЛЦ»).
Таким чином, отримання прибутку від діяльності ДП «УТЛЦ» є державним інтересом, захист якого, а також вжиття заходів для економічного розвитку в першу чергу покладено на відповідний орган державного управління у сфері залізничного транспорту - Державну адміністрацію залізничного транспорту України, яка шляхом утворення відповідних структурних підрозділів та прийняття обов'язкових до виконання рішень визначає і впливає на формування тарифів міжнародних транзитних залізничних перевезень.
Детектив пояснював, що ОСОБА_7 як службова особа державної установи - Державної адміністрації залізничного транспорту України, мав повноваження та ніс відповідальність за дотримання вимог вищезазначених нормативних актів, зміст яких йому достовірно відомий.
Проте ОСОБА_7 всупереч державним інтересам у вигляді отримання прибутку від діяльності ДП «УТЛЦ», маючи умисел на зловживання службовим становищем, всупереч інтересам служби, діючи протиправно у групі осіб за попередньою змовою, з корисливих мотивів, в інтересах підприємств-вигодонабувачів - ТОВ «ЕУ-ТРАНС», ТОВ «УТЕК», та компанії «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» безпідставно, в порушення вимог Порядку встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів, затвердженого наказом Укрзалізниці від 12.12.2013 №443-Ц/од, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні тяжкі наслідки та бажаючи їх настання у вигляді недоотримання доходів державного підприємства, прийняв рішення про розрахунок плати за фактично виконані обсяги перевезень вантажів із застосуванням пільгових коефіцієнтів та тарифних ставок при фактичному невиконанні зазначеними підприємствами гарантованих обсягів транзитних перевезень.
ОСОБА_7, будучи раніше знайомим із заступником голови Тарифної комісії, начальником Головного комерційного управління Укрзалізниці ОСОБА_8 та членом Тарифної комісії, заступником директора ДП «УТЛЦ» з комерційних питань ОСОБА_9, з огляду їх знаходження на підпорядкованих ОСОБА_7 посадах та тривалий час роботи в державній установі Укрзалізниці, в період часу з вересня 2013 до 26 лютого 2014 року, заздалегідь, на думку детектива, домовились про спільне вчинення кримінального правопорушення, розподіливши ролі між собою. При цьому зазначені особи усвідомлювали, що в міру своїх посадових обов'язків, які є взаємопов'язаними між собою, будучи єдиними службовими особами з числа членів Тарифної Комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України, які в повній мірі розуміли єдині нормативно встановлені підстави для надання пільгових тарифів під гарантовані обсяги перевезень, будучи достовірно обізнаними, бо така обізнаність входить в їхні посадові обов'язки та безпосередню професійну діяльність, про єдину підставу застосування пільгового тарифу - виконання гарантованих обсягів перевезень, згідно з попередньою домовленістю та розподіленими ролями, зловживаючи службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, в інтересах третіх осіб, використовуючи наявні у них службові повноваження, поставили на розгляд Тарифної комісії та внесли в порядок денний розгляд питання щодо можливості перерахунку пільгових коефіцієнтів та тарифних ставок, достовірно розуміючи незаконність та протиправність своїх дій та відсутність підстав для розгляду таких питань на засіданні Тарифної Комісії.
Так, за наполяганням детектива, ОСОБА_7 з цією метою, на виконання спільного злочинного умислу діючи у групі з ОСОБА_8 та ОСОБА_9, повинен був під час безпосереднього обговорення питання на засіданні Тарифної комісії про здійснення розрахунку провізної плати за пільговим коефіцієнтами та тарифними ставками, ОСОБА_7 діючи умисно з корисливих мотивів в інтересах третіх осіб, володіючи професійним досвідом в міру своїх посадових обов'язків серед інших членів Тарифної комісії та будучи їхнім керівником як заступник генерального директора Укрзалізниці, повинен був переконати інших необізнаних у злочинних планах ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, членів Тарифної комісії, що поставлені на порядок денний засідання Тарифної комісії питання є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню, оскільки їх вирішення має сприяти збереженню існуючих обсягів вантажоперевезень, проголосувати за прийняття такого рішення, знаючи про відсутність правових підстав та економічної доцільності щодо їх прийняття. Крім того ОСОБА_7, на виконання спільного злочинного умислу з ОСОБА_8 та ОСОБА_9, повинен був затвердити підготовлений службовими особами ДП «УТЛЦ», які за службовими повноваженнями підпорядковані ОСОБА_8 та безпосередньо ОСОБА_9, проект протоколу засідання Тарифної Комісії Укрзалізниці, з метою надання неправомірним рішенням в інтересах ТОВ «ЕУ-ТРАНС», ТОВ «УТЕК» та Компанії «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» законних підстав для подальшої їх реалізації, а також підписати підготовлений працівниками Головного комерційного управління, які перебували у безпосередній службовій підлеглості ОСОБА_8, проект наказу Укрзалізниці, щодо введення в дію протоколу засідання Тарифної Комісії та його подальшого виконання.
Так, 19.12.2011 Укрзалізницею в особі ДП «УТЛЦ» та компанією «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» укладено договір №006-317\2011-ЦЮ (та додаткові угоди до нього) про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України. За умовами п.3.1 розрахунки за цим договором здійснюються через Розрахунковий центр згідно з Тарифною політикою.
18.12.2012 Укрзалізницею в особі ДП «УТЛЦ» та ТОВ «УТЕК» укладено договір №206-294\2012-ЦЮ про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України. За умовами п.3.1, розрахунки за цим договором здійснюються через Розрахунковий центр згідно з Тарифною політикою
19.12.2013 Укрзалізницею в особі ДП «УТЛЦ» та ТОВ «ЕУ-ТРАНС» укладено договір №315-230\2013-ЦЮ про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України. За умовами п. 3.1, розрахунки за цим договором здійснюються через Розрахунковий центр згідно з Тарифною політикою.
Правовою основою формування тарифів на перевезення транзитних вантажів залізницями України є Закон України «Про ратифікацію Угоди про проведення узгодженої політики у визначенні транспортних тарифів» від 10.02.1998 №104/98-ВР, яким ратифіковано зазначений нормативно-правовий акт для України. Ратифікація Угоди про проведення узгодженої політики у визначенні транспортних тарифів передбачає, що у сфері залізничного транспорту діє Рішення Ради Голів Урядів СНД від 17.10.1996 про Концепцію встановлення узгодженої тарифної політики на залізничному транспорті держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав. Цим рішенням виключне право на встановлення транспортних тарифів надано залізничним адміністраціям держав-учасниць СНД та доручено встановлювати на кожний фрахтовий рік граничний рівень ставок провізних плат. Згідно із ст. 1 Тарифної угоди залізничних адміністрацій (залізниць) держав-учасниць СНД від 17.02.1993 прийнято рішення під час перевезень вантажів у прямому та змішаному міжнародному напрямку застосовувати Тарифну політику залізниць держав-учасниць СНД, яка розроблюється у вільно конвертованій валюті на підставі єдиних принципів та щорічно приймається Тарифною конференцією. Відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 26.11.2012 №703, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 07.12.2013 за №2047/22359, при перевезенні транзитних вантажів залізничним транспортом України введено в дію Тарифну політику залізниць-учасниць СНД на 2013 фрахтовий рік, прийняту XXI Тарифною Конференцією залізничних адміністрацій-учасниць (далі - Тарифна політика).
Так, зокрема, п.3.15 договору № 315-230/2013-ЦЮ від 19.12.2013 про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України на 2014 фрахтовий рік, укладеного між Державною адміністрацією залізничного транспорту України та ТОВ «ЕУ-Транс», визначено, що при встановленні тарифних ставок і коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики за умови залучення гарантованих обсягів перевезень, підведення підсумків виконання обсягів перевезень вантажів Укрзалізницею може здійснюватися: щомісячно, щоквартально, за півріччя, за 9 місяців або за рік. Підсумки підводяться з урахуванням сумарного обсягу вантажів, перевезених територією України, з обумовлених станцій або за обумовленими маршрутами. У разі невиконання гарантованих обсягів перевезень провізна плата перераховується за загальними базовими ставками. Перерахунок у таких випадках здійснюється після підведення підсумків виконання обсягів перевезень.
Аналогічні правові положення визначені п.3.9 договору №206-294/2012-ЦЮ від 18.12.2012 про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України на 2013 фрахтовий рік, укладеного між Державною адміністрацією залізничного транспорту України та ТОВ «УТЕК», і п.3.15 договору №006-317/2011-ЦЮ від 19.12.2011 про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України на 2012 фрахтовий рік, укладеного між Державною адміністрацією залізничного транспорту України та компанією «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» (з урахуванням додаткових угод № 1 до цього договору від 23.01.2012, №2 від 15.03.2012, №3 від 30.07.2012, № 4 від 25.12.2012, №5 від 22.03.2013, №6 від 06.06.2013, №7 від 18.09.2013 та №8 від 17.12.2013).
Пунктом 21 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік встановлено, що коефіцієнт до базової ставки при здійсненні вантажних транзитних перевезень залізницями України олії тропічної у цистернах становить 0,90.
Відповідно до п.4 пп.4.2 протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 02.04.2013 №5 прийнято рішення за зверненнями ТОВ «Дельта Вілмар СНД» та ТОВ «Трансдон» у зв'язку із тенденцією падіння обсягів транзитних перевезень тропічної олії з українських портів порівняно з 4 кварталом минулого року (2012), а також з метою їх збереження та уникнення переорієнтування на альтернативні маршрути прослідування (порт Новоросійськ) з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) встановити на перевезення тропічної олії в цистернах (ГНВ 1511,1513) за напрямками Чорноморська (для ОПЗ)/Одеса-Порт-переходи РЖД коефіцієнт до базових ставок Тарифної політики у розмірі К = 0,63, за умови виконання з квітня до кінця року гарантованого консолідованого щомісячного обсягу перевезень не менш ніж 25 тис. тонн.
Згідно п. 2 пп. 2.2 протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 20.05.2013 № 9 прийнято рішення по зверненням ТОВ «Одеський портовий виробничоперевалочний комплекс» та ТОВ «Трансдон» із врахуванням особливостей відвантаження тропічної олії з українських портів та тенденцією її нерівномірного споживання змінити умови гарантування, зазначені в п.21.1 таблиці п.12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік та запровадити наступні умови «з квітня місяця до кінця року гарантованого консолідованого обсягу перевезень не менш ніж 225 тис. тонн».
Враховуючи вищезазначені положення, викладені в протоколах засідань Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 02.04.2013 №5 та від 20.05.2013 №9, вбачається, що необхідною умовою для отримання коефіцієнту до базової ставки Тарифної політики у розмірі К = 0,63 при здійсненні вантажних транзитних перевезень тропічної олії в цистернах (ГНВ 1511,1513) у період з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) за напрямками Чорноморська (для ОПЗ)/Одеса-Порт-переходи РЖД є виконання усіма експедиторськими організаціями, які здійснюють зазначені перевезення, гарантованого консолідованого обсягу перевезень тропічної олії в цистернах (ГНВ 1511,1513) у розмірі не меншому, ніж 225 тис. тонн, а при невиконанні зазначеного гарантованого консолідованого обсягу перевезень мав застосовуватися базовий коефіцієнт у розмірі К = 0,90, встановлений п. 21 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік.
У той же час фактичний загальний консолідований обсяг перевезень олії тропічної в цистернах у період з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) за напрямками перевезень Чорноморська (для ОПЗ)/Одеса-Порт-переходи РЖД склав 143,7 тис. тонн замість 225 тис. тонн встановлених протоколами засідань Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України №5 від 02.04.2013 та №9 від 20.05.2013.
Згідно з п.2.5 Порядку встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів, затвердженого наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України №443-Ц/од від 12.12.2013 та договорами про організацію транзитних перевезень вантажів залізницями України, укладеними між Державною адміністрацією залізничного транспорту України з однієї сторони та експедиторськими організаціями ТОВ «ЕУ-Транс» і ТОВ «УТЕК» з другої сторони, Тарифна комісія Державної адміністрації залізничного транспорту України зобов'язана була здійснити перерахунок провізної плати експедиторським організаціям ТОВ «ЕУ-Транс» та ТОВ «УТЕК», які здійснювали перевезення тропічної олії в цистернах за напрямками Чорноморська (для ОПЗ)/Одеса-Порт-переходи РЖД, у зв'язку з невиконанням ними за період з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) гарантованого консолідованого обсягу перевезень не менш ніж 225 тис. тонн.
Пунктом 30 таблиці п.12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік встановлено, що при здійсненні вантажних транзитних перевезень залізницями України добрив мінеральних, хімічних (ГНВ 3102, 3104, 3105) зі станції Предкомбінат З-Сиб. у напрямках: Тополі-Чорноморська/Чорноморська (для ТІС)/Чорноморська (для ОПЗ)/ Жовтнева коефіцієнт до базової ставки становить 0,55.
Відповідно до п.3 пп.3.3 протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 22.02.2013 №3 по зверненню ТОВ «КаргоТрансСервіс Україна» з метою залучення додаткових обсягів транзитних перевезень азотних добрив зі станції Предкомбінат З-Сиб. прийнято рішення з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) встановити на перевезення азотних добрив (ГНВ 3102) в приватних (власних), орендованих вагонах зі станції Предкомбінат З-Сиб. за напрямками Тополі-Жовтнева/Чорноморська (для ТІС) тарифну ставку у розмірі 13,80 дол. США за 1 тонну (вантажний рейс) (є пільговою умовою порівняно з базовим коефіцієнтом 0,55) за умови виконання з березня до кінця року гарантованого обсягу перевезень не менш ніж 300 тис. тонн.
Згідно з п.3 пп.3.3 протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 19.03.2013 №4 прийнято рішення по зверненню ТОВ «КаргоТрансСервіс Україна» з метою створення конкурентоспроможного середовища для перевезень азотних добрив (ГНВ 3102) зі станції Предкомбінат З-Сиб. з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) для тарифної ставки у розмірі 13,80 дол. США за тонну (вантажний рейс) в приватних (власних), орендованих вагонах змінити умови гарантування та запровадити такі умови - «з квітня місяця до кінця року гарантованого консолідованого обсягу перевезень не менш ніж 350 тис. тонн, одним оператором - не менш ніж 270 тис. тонн».
Враховуючи вищезазначені положення, викладені в протоколах засідань Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 22.02.2013 №3 та від 19.03.2013 №4, вбачається, що необхідною умовою для отримання тарифної ставки у розмірі 13,80 дол. США за тонну (вантажний рейс) при здійсненні вантажних транзитних перевезень азотних добрив (ГНВ 3102) в приватних (власних), орендованих вагонах у період з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) зі станції Предкомбінат З-Сиб. за напрямками Тополі-Жовтнева/Чорноморська (для ТІС) є виконання одним оператором (експедитором), який здійснює зазначені перевезення, гарантованого обсягу перевезень азотних добрив (ГНВ 3102) у розмірі не меншому, ніж 270 тис. тонн, а при невиконанні зазначеного гарантованого консолідованого обсягу перевезень мав застосовуватися базовий коефіцієнт у розмірі К = 0,55, встановлений п. 30 таблиці п.12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік.
У той же час фактичний загальний обсяг перевезень азотних добрив зі станції Предкомбінат З-Сиб. за напрямками перевезень Тополі-Жовтнева/Чорноморська (для ТІС) у період з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) виконаний одним оператором (експедитором), який здійснює зазначені перевезення, - компанією «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД», склав 196123 тонни замість 270 тис. тонн, встановлених протоколами засідань Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України №3 від 22.02.2013 та №4 від 19.03.2013.
Таким чином, відповідно до вимог п.2.5 Порядку встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів, затвердженого наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України №443-Ц/од від 12.12.2013, та договорів про організацію транзитних перевезень вантажів залізницями України укладених між Державною адміністрацією залізничного транспорту України з однієї сторони та експедиторською організацією компанія «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» з другої сторони (з урахуванням додаткових угод), Тарифна комісія Державної адміністрації залізничного транспорту України зобов'язана була здійснити перерахунок провізної плати експедиторській організації компанія «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД», яка здійснювала перевезення азотних добрив зі станції Предкомбінат З-Сиб. за напрямками перевезень Тополі-Жовтнева/Чорноморська (для ТІС), у період з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно), у зв'язку з невиконанням нею гарантованого обсягу перевезень не менш ніж 270 тис. тонн.
Пунктом 29 таблиці п.12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік встановлено, що при здійсненні вантажних транзитних перевезень залізницями України зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за напрямками переходи РЖД - переходи Львівської залізниці коефіцієнт до базової ставки становить 1,00.
Згідно з п.29.2 таблиці п.12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік при здійсненні вантажних транзитних перевезень залізничним транспортом територією України зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станцій відправлення Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк., за умови виконання гарантованого консолідованого обсягу перевезень не менше 720 тис. тонн за напрямками перевезень: переходи РЖД - портові станції, Зерново/Тополі - Одеса - Порт, Тополі - Керч - Південна, Крим - Паром - припортові станції) повинні застосовуватися тарифні ставки у розмірі 51,01 доларів США за тонну (Зерново/Тополі - Іллічівськ - Паром); 50,84 доларів США за тонну (Зерново/Тополі - Одеса - Порт); 50,67 доларів США за тонну (Тополі - Керч - Південна), коефіцієнт до базової ставки 0,70 (Крим - Паром - припортові станції).
Відповідно до п.29.3 таблиці п.12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік при здійсненні вантажних транзитних перевезень залізничним транспортом територією України зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за напрямком перевезень переходи РЖД-переходи Львівської залізниці, за умови виконання гарантованого консолідованого обсягу перевезень не менше 500 тис. тонн, за напрямками перевезень, застосовується коефіцієнт до базової ставки у розмірі 0,85.
Враховуючи вищезазначені положення Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік, вбачається, що необхідною умовою для отримання пільгового коефіцієнту у розмірі 0,85 при здійсненні вантажних транзитних перевезень зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) у період з 01.01.2013 по 31.12.2013 (включно) зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за напрямком перевезень переходи РЖД-переходи Львівської залізниці є виконання гарантованого консолідованого обсягу перевезень зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) у розмірі не меншому, ніж 500 тис. тонн, а при невиконанні зазначеного гарантованого консолідованого обсягу перевезень мав застосовуватися базовий коефіцієнт у розмірі К = 1,00, встановлений п. 29 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік.
У той же час фактичний загальний консолідований обсяг перевезень зріджених газів у період з 01.01.2013 по 31.12.2013 (включно) зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за напрямком перевезень переходи РЖД-переходи Львівської залізниці склав 480360 тонн замість 500 тис. тонн, встановлених п. 29.3 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік.
Таким чином, відповідно до вимог п.2.5 Порядку встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів, затвердженого наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України №443-Ц/од від 12.12.2013, та договорів про організацію транзитних перевезень вантажів залізницями України укладених між Державною адміністрацією залізничного транспорту України з однієї сторони та експедиторською організацією компанія «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД», з другої сторони (з урахуванням додаткових угод), Тарифна комісія Державної адміністрації залізничного транспорту України зобов'язана була здійснити перерахунок провізної плати експедиторській організації компанія «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД», яка здійснювала перевезення зріджених газів зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за напрямком перевезень переходи РЖД-переходи Львівської залізниці протягом 2013 року у зв'язку з невиконанням нею та іншими експедиторськими організаціями, які здійснювали зазначені перевезення, гарантованого консолідованого обсягу перевезень не менш ніж 500 тис. тонн.
Детектив наполягав, що будучи добре обізнаними у вказаних обставинах, з урахуванням свого службового становища та прямого виконання своїх обов'язків покладених на них згідно займаним посадам, співучасники злочину, діючи умисно у групі осіб, згідно розподілених ролей та спланованих дій, всупереч цілям і завданням, заради виконання яких утворено Укрзалізницю та її структурні підрозділи, з метою реалізації злочинних дій у період часу із січня по лютий 2014 року до початку засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України, ОСОБА_9, діючи згідно розробленого плану, зловживаючи службовим становищем, знаходячись у службовому приміщенні ДП «УТЛЦ», розташованому за адресою: м. Київ, вул. Федорова, буд. 32, надала вказівку безпосередньо підлеглим їй службовим особам ДП «УТЛЦ» підготувати матеріали на засідання Тарифної комісії у вигляді Аналітичної довідки (Аналіз виконання експедиторськими організаціями гарантованих обсягів перевезень транзитних вантажів за 2013 рік станом на 21.01.2014) та особисто проконтролювала підготовку цих матеріалів, розуміючи, що зазначені матеріали не можуть бути підставою для застосування пільгових тарифів та розгляду такого питання на засіданні Тарифної комісії.
Далі 26.02.2014 у денний час (точний час слідством наразі не встановлено) у службовому приміщенні Державної адміністрації залізничного транспорту України, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Тверська, буд. 5, Головою Тарифної комісії ОСОБА_7 розпочато засідання тарифної комісії, після чого членом Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України ОСОБА_9, діючи умисно за попередньою змовою групою осіб, в присутності окрім співучасників інших членів Тарифної комісії, оголошено раніше підготовлений порядок денний засідання Тарифної комісії від 26.02.2014, питанням № 3 якого визначено підведення підсумків щодо виконання експедиторськими організаціями гарантійних обсягів за 2013 рік.
Того ж дня, у зазначений період часу, в ході засідання Тарифної комісії при розгляді питання № 3 порядку денного ОСОБА_9оголосила зміст звернень, направлених експедиторськими організаціями ТОВ «ЕУ-Транс», ТОВ «УТЕК», компанією «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» та вантажовідправниками на адресу Укрзалізниці, які завідомо для останньої та співучасників злочину не повинні були розглядатись на засіданні, достовірно знаючи про існування динаміки падіння обсягів транзитних перевезень вантажів залізницями України, керуючись наявністю спільного умислу на задоволення корисливих інтересів зазначених підприємств, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, шляхом зловживання своїм службовим становищем, тобто діючи всупереч інтересам служби, доповіла іншим членам Тарифної комісії про необхідність прийняття рішення щодо здійснення розрахунку плати за пільговими коефіцієнтами до базових ставок Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік та пільговими тарифними ставками замість базових тарифних ставок встановлених Тарифною політикою на 2013 фрахтовий рік для ТОВ «ЕУ-Транс», ТОВ «УТЕК» та компанії «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД», шляхом переконання в його економічній доцільності, усвідомлюючи неправомірність та необґрунтованість здійснення зазначеного розрахунку, маючи прямий обов'язок щодо забезпечення проведення розрахунків з клієнтами, будучи заступником директора державного підприємства - сторони за договорами про надання послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів, та контролю за виконанням умов цих договорів, організації і контролю проведення розрахунків з клієнтами підприємства за договорами про надання послуг з експедирування та виконання умов цих договорів, встановлений п.п.4.1.2 та 4.1.7 витягу з наказу ДП «УТЛЦ» №2/од від 17.01.2014 «Про розподіл обов'язків між директором, першим заступником, заступниками директора, головним бухгалтером ДП «УТЛЦ», після чого ОСОБА_7, будучи головою тарифної комісії, діючи згідно розподілених ролей поставив на голосування членів тарифної комісії питання №3 та діючи у групі осіб шляхом відкритого голосування проголосував разом із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та іншими членами тарифної комісії, ввівши в оману останніх про законність таких дій, за прийняття рішення про застосування пільгових тарифів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, розуміючи відсутність правових підстав та економічної доцільності у прийнятті відповідного рішення.
В той же день, 26.02.2014 (точний час слідством наразі не встановлено) у службовому приміщенні ДП «УТЛЦ», розташованому за адресою: м. Київ, вул. Федорова, 32, службовими особами ДП «УТЛЦ», під керівництвом ОСОБА_9, з метою надання неправомірним рішенням в інтересах ТОВ «ЕУ-ТРАНС», ТОВ «УТЕК» та Компанії «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» законних підстав для подальшої їх реалізації, здійснено оформлення протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України №3 від 26.02.2014.
Після підписання повного тексту протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України №3 від 26.02.2014 ОСОБА_9, його було передано на підписання ОСОБА_8 та іншим членам Тарифної комісії не обізнаним у злочинному намірі ОСОБА_9, ОСОБА_8 та ОСОБА_7,та не мали необхідного рівня знань нормативної бази, і не володіли в достатньому обсязі аналітичними даними у сфері здійснення вантажних перевезень і тарифоутворення, - ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20
Крім того, ОСОБА_9 також організувала підготовку проекту супровідного листа, в подальшому підписаного головою Тарифної комісії ОСОБА_7 (№ЦЗМ-12/404 від 27.02.2014),яким виписка із зазначеного рішення Тарифної комісії була направлена до ДП «Український державний розрахунковий центр міжнародних перевезень» (далі - ДП «РЦП») з метою нездійснення перерахунку провізної плати експедиторським організаціям ТОВ «ЕУ-Транс», ТОВ «УТЕК» та компанії «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» за базовими тарифними ставками.
Цього ж дня, 26.02.2014 (точний час слідством наразі не встановлено),за твердженням детектива, у службовому приміщенні Державної адміністрації залізничного транспорту України, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Тверська, 7, реалізуючи спільний злочинний умисел, з метою створення умов, необхідних для обов'язкового виконання цього рішення, ОСОБА_8,усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, надавав вказівки та контролював здійснення підготовки підлеглими йому службовими особами Головного комерційного управління Укрзалізниці наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України №021-Цз/од від 27.02.2014, яким протокол засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України № 3 від 26.02.2014 та зазначені в п.п.3.1 та 3.2 положення введено в дію, з метою надання неправомірним рішенням в інтересах ТОВ «ЕУ-ТРАНС», ТОВ «УТЕК» та Компанії «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» законних підстав для подальшої їх реалізації.
В подальшому, ОСОБА_7 27.02.2014, точний час слідством наразі ще не встановлено, знаходячись в приміщенні Державної адміністрації залізничного транспорту України, розташованої за адресою м. Київ, вул. Тверська, 5, керуючись спільним злочинним умислом з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 спрямованим на зловживання службовим становищем, затвердив повний текст протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України №3 від 26.02.2014, з метою реалізацію спільного злочинного умислу та створення умов, необхідних для обов'язкового виконання цього рішення, а також підписав наказ Укрзалізниці №021-Цз/од від 27.02.2014, яким зазначений протокол засідання Тарифної комісії та наявні в ньому в п.3.1 та 3.2 положення, а саме введено в дію положення, що прийняті та ініційовані в порушення вимог чинного законодавства та надають право підприємствам-вигодонабувачам на відповідні пільги:
-Пп.3.1 п.3 протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 26.02.2014, оформленого протоколом засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України №3 від 26.02.2014, ТОВ «УТЕК» (договір №331), ТОВ «ЕУ-Транс» (договір №315), ТОВ «Одеський портовий виробничоперевалочний комплекс» щодо виконання гарантованих консолідованих обсягів транзитних перевезень тропічної олії в цистернах за напрямками Чорноморська (для ОПЗ)/Одеса-Порт-переходи РЖД з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) не менш ніж 225 тис. тонн та прийнято рішення: враховуючи тенденцію падіння обсягів транзитних перевезень тропічної олії з українських портів в поточному році, яка виникла через переорієнтування частини обсягів на альтернативний маршрут (через порт Тамань перевезено 90 тис. тонн), що не дало змоги виконати гарантованих консолідованих обсягів зазначених транзитних перевезень, здійснити розрахунок плати за фактично виконані обсяги перевезень тропічної олії в цистернах (ГНВ 1511, 1513) за період з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) із застосуванням коефіцієнту до базових ставок Тарифної політики у розмірі К = 0,63, за напрямками Чорноморська (для ОПЗ)/Одеса-Порт-переходи РЖД).
-Пп.3.2.1 п.3 протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 26.02.2014, оформленого протоколом засідання №3 від 26.02.2014, Тарифною комісією розглянуто звернення компанії «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» щодо виконання гарантованих обсягів транзитних перевезень азотних добрив у приватних (власних), орендованих вагонах зі станції Предкомбінат З-Сиб. за напрямками Тополі-Жовтнева/Чорноморська (для ТІС) з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) одним оператором не менш ніж 270 тис. тонн та прийнято рішення: враховуючи спроби переорієнтування відвантажень азотних добрив через Новоросійський МТП та ремонтні роботи на заводі-виробнику аміачної селітри ВАТ «Азот», що призвели до припинення відвантажування цього вантажу на експорт і, як наслідок, невиконання обсягів перевезення транзитних вантажів через територію України, здійснити розрахунок плати за фактично виконані обсяги перевезень азотних добрив у приватних (власних), орендованих вагонах за період з 01.04.2013 по 31.12.2013 (включно) за тарифною ставкою 13,80 дол. США за 1 тонну (вантажний рейс) за напрямками Тополі-Жовтнева/Чорноморська (для ТІС).
-Пп.3.2.2. п.3 протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України від 26.02.2014, оформленого протоколом засідання №3 від 26.02.2014, Тарифною комісією розглянуто звернення компанії «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД» щодо виконання гарантованих консолідованих обсягів транзитних перевезень на перевезення зрідженого газу зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишівська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за 2013 фрахтовий рік за напрямком переходи РЖД-переходи Львівської залізниці не менш ніж 500 тис. тонн та прийнято рішення, враховуючи, що вантажовідправником були виконані гарантовані консолідовані обсяги на перевезення зрідженого газу, зазначені в п. 29.2 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, здійснити розрахунок плати за фактично виконані обсяги перевезень зрідженого газу (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) за період з 01.01.2013 по 31.12.2013 (включно) із застосуванням коефіцієнту до базових ставок Тарифної політики у розмірі К=0,85 за зазначеними напрямками.
Детектив акцентував, що ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, перебуваючи у співучасті, розуміючи протиправність своїх дій, усвідомлювали, що здійснення розрахунку плати за пільговими коефіцієнтами до базових ставок Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік та пільговими тарифними ставками відносно ТОВ «ЕУ-Транс», ТОВ «УТЕК» та компанією «ОРЛОНДЕР ЛІМІТЕД»,є протиправним та необґрунтованим, оскільки протирічить чинному законодавству та принципам економічної доцільності.
Відповідно до довідок наданих Філією «Головний інформаційно-обчислювальний центр» ПАТ «Укрзалізниця» листом 36/385 від 10.03.2017, податкових накладних ДП «УТЛЦ» з реєстрами рахунків - фактур по взаємовідносинам між ДП «УТЛЦ», з однієї сторони, та ТОВ «ЕУ-Транс», ТОВ «УТЕК» та Компанії «Орлондер Лімітед»,з другої сторони, карток обліку експедиторів оформлених на підставі банківських виписок та рахунків-фактур, виписок по особовим рахункам Укрзалізниці, звітів форми 4-А, структурними підрозділами Державної адміністрації залізничного транспорту України не було проведено розрахунок провізної плати ТОВ «ЕУ-Транс», ТОВ «УТЕК» та Компанії «Орлондер Лімітед» за фактично виконані обсяги перевезень за базовими тарифними ставками замість пільгових при невиконанні гарантованих обсягів перевезень.
При цьому, згідно з висновком судово-економічної експертизи №6672/8497/17-45 від 31.05.2017, проведеної Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, 97437651,26 грн. складає різниця між базовою ставкою провізної плати, яка мала бути списана з розрахункових рахунків ТОВ «ЕУ-Транс», ТОВ «УТЕК» та Компанії «Орлондер Лімітед» при невиконанні гарантованих обсягів перевезень та сумою, яка була фактично сплачена зазначеними суб'єктами господарювання за здійснення вантажних транзитних залізничних перевезень оформлених п.3.1 та 3.2 протоколу засідання Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України №3 від 26.02.2014.
15.08.2017 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчинені злочину, відповідальність за який передбачено ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України (у редакції від 02.02.2014р., яка була дійсною на момент вчинення злочину).
28.09.2017 Міністерством інфраструктури України в порядку передбаченому ст.ст.55 та 56 КПК України подано заяву про залучення до провадження у якості потерпілого. На підставі даної заяви 05.10.2017 в порядку ст.ст.55-57, 110 КПК України винесено постанову про залучення Міністерства інфраструктури України до провадження у якості потерпілого.
13.11.2017 Міністерством інфраструктури України в порядку передбаченому ст.ст.61 та 128 КПК України було подано цивільний позов у даному кримінальному провадженні за яким цивільний позивач (Міністерство інфраструктури України) позивався до цивільних відповідачів (в тому числі й ОСОБА_7.) про стягнення збитків у розмірі 69231464,07 грн.
13.11.2017 в порядку ст.ст.61, 62, 128 та 110 КПК України, за постановою детектива НАБ України, Міністерство інфраструктури України по даному кримінальному провадженні залучено у якості цивільного позивача, а ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у якості цивільних відповідачів.
Детектив наполягав, що з метою виконання покладеного на орган досудового розслідування обов'язок, щодо виявлення та розшуку майна, щодо якого у органу досудового розслідування існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно може бути використане для забезпечення цивільного позову, з метою накладення на нього арешту в порядку передбаченому КПК України, та запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження, необхідно накласти арешт на 2/3 частини квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
Пояснюючи, що станом до 15.07.2013 ОСОБА_7 та його дружині ОСОБА_21 на праві спільної сумісної власності належав об'єкт нерухомого майна у вигляді двокімнатної квартири житловою площею 38,7 кв.м., загальною площею 80 кв.м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 104853480000, яка розташовується за адресою АДРЕСА_2, про що безпосередньо зазначено в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
15.07.2013 частина зазначеного майна у вигляді 2/3 відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 3963850 від 15.07.2013 та договору дарування частки квартири, серія та номер: 1128, виданого 15.07.2013, була подарована ОСОБА_6, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_2, виданий 28.12.2007 Дарницьким РУ ГУ МВС України в м. Києві (прізвище було змінено у зв'язку зі шлюбом), яка є донькою ОСОБА_7 та його дружини ОСОБА_21 на підставі договору дарування.
Відповідно до інформації отриманої від органів ДФС України встановлено, що на протязі 2014-2017років жодних доходів з джерелом походження на території України ОСОБА_6 не мала, окрім спадщини прийнятої нею в 2015 році на загальну суму 13 109 434 грн.
Враховуючи вищезазначене, детектив наполягав, що це є підтвердження факту придбання даного нерухомого майна за спільні кошти ОСОБА_7 та його дружини ОСОБА_21, а отже за його переконанням обґрунтованою підставою для накладення арешту на це майно за для подальшого відшкодування ОСОБА_7 шкоди за цивільним позовом в рамках кримінального провадження.
В судовому засіданні детектив заявлене клопотання підтримав в повному обсязі наголошуючи на тому, що наведені в клопотанні обставини повною мірою дають правові підстави для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження щодо цього конкретного майна.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Так, з матеріалів клопотання вбачається, що НАБУ проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000000977 від 09.12.2016, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою Генеральної прокуратури України за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України за фактами зловживання своїм службовим становищем членами Тарифної комісії Державної адміністрації залізничного транспорту України, всупереч інтересам служби, завдання тяжких наслідків охоронюваним законом правам та інтересам Державної адміністрації залізничного транспорту України, яке полягало у неправомірному розрахунку провізної плати за здійснення вантажних транзитних перевезень залізничним транспортом для ряду експедиторських організацій за пільговими коефіцієнтами до базових ставок Тарифної політики на 2013 фрахтовий рік та тарифними ставками, при невиконанні зазначеними експедиторськими організаціями гарантованих обсягів транзитних перевезень вантажів.
Постановою детектива НАБУ Квакуші А.С. про залучення до провадження у якості потерпілого від 05.10.2017, за заявою Міністерства інфраструктури України (код ЖДРПОУ 37472062) його було залучено до кримінального провадження №42016000000000977 від 09.12.2016 в якості потерпілого.
В подальшому, згідно матеріалів клопотання, Міністерством інфраструктури України було направлено на адресу НАБУ цивільний позов в рамках вказаного кримінального провадження, на підставі якого 13.11.2017 детективом НАБУ Квакушею А.С. було винесено відповідну постанову про залучення Міністерства інфраструктури України в якості цивільного позивача, а ОСОБА_22, ОСОБА_8, ОСОБА_9 в якості цивільних відповідачів.
15.11.2017 детектив НАБУ Квакуша А.С. звернувся до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва з клопотанням від 13.11.2017 про арешт майна, погоджене з прокурором п'ятого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Сидоренком В.А.
В обґрунтування звернення з відповідним клопотанням до слідчого судді посилався на п.4 ч.2 ст.170 КПК України - з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).
Дослідивши матеріали поданого клопотання, слідчий суддя не знаходить підстав для задовлення поданого клопотання, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).
Як встановлено, квартира розташована за адресою: АДРЕСА_1 належала на праві спільної часткової власності ОСОБА_7, його дружині - ОСОБА_21 та їх спільній доньці - ОСОБА_23, що підтверджується відповідним витягом з державного реєстру.
В подальшому належні подружжю ОСОБА_23 2/3 частини квартири були подаровані ними 15.07.2013 ОСОБА_23, яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_6. Станом на момент звернення детектива з відповідним клопотанням квартира АДРЕСА_3 перебуває у одноособовій власності ОСОБА_6.
Відповідно до ч.6 ст.170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна (ч.10 ст.170 КПК України)
Разом з тим, законодавцем чітко встановлено, що майно, яке перебуває у власності добросовісного набувача не може бути арештоване, крім випадку коли накладення такого арешту здійснюється з метою збереження речових доказів.
При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя, згідно ст.ст. 94, 132, 173, 174 КПК України, повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього конфіскації, в тому числі і спеціальної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб, необхідність подальшого перебування майна під арештом.
Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки відповідно до ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб'єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.
Необхідність арешту майна зумовлюється обґрунтованою підозрою вважати, що незастосування цього заходу зумовить труднощі чи неможливість виконання вироку в частині забезпечення можливої конфіскації майна або цивільного позову чи перешкоджатиме встановленню істини внаслідок чого, що таке майно може бути приховане, відчужене чи пошкоджене.
У кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов'язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на цій стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість у тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків.
Разом з цим, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_6 є добросовісним набувачем вищевказаної квартири і правові підстави за для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження відносно ОСОБА_7, з метою забезпечення в подальшому пред'явленого безпосередньо до нього, а не до ОСОБА_6 цивільного позову, призведе до порушення законних прав та інтересів останньої.
Крім того, матеріали клопотання не містять будь-яких інших доводів детектива стосовно правового обґрунтування накладення такого арешту саме на це майно, окрім констатації факту перебування його у попередній власності у підозрюваного ОСОБА_7 та на цій підставі, за переконанням детектива, наявності правової можливості в накладені такого арешту.
Слідчий суддя не погоджується з викладеними в клопотанні трактуваннями положень не тільки КПК України, але і ЦК України, та із застосуванням саме в такому вигляді цих положень закону до виниклих взаємовідносин.
Твердження детектива в частині існування правової основи - попереднього перебування у власності підозрюваної особи є необґрунтованими та до уваги слідчим суддею не приймаються, оскільки є лише власним розумінням детектива положень чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.174 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідності такого арешту, а також наявності ризиків, передбачених абзацом другим частини першої ст..170 цього Кодексу.
З огляду на викладене вище, слідчий суддя приходить до висновку, що стороною обвинувачення не доведено необхідності накладення арешту, а тому в задоволенні поданого клопотання слід відмовити, як необґрунтованого.
Керуючись ст.ст. 170, 171, 173, 174, 309, 376 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України Квакуші А.С., погоджене з прокурором п'ятого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Сидоренком В.А., на підставі матеріалів досудового розслідування №42016000000000977 внесеного до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 11.04.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.2 ст.364 КК України, про арешт майна, відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва протягом п'яти днів з моменту проголошення.
Слідчий суддя: Букіна О.М.