Постанова № 70435676, 21.11.2017, Київський районний суд м. Полтави

Дата ухвалення
21.11.2017
Номер справи
552/6589/17
Номер документу
70435676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ

Справа №552/6589/17

Провадження № 2-а/552/271/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.11.2017 року Київський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді Васильєвої Л.М.

при секретарі Орламенко А.О.

за участі позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління ОСОБА_4 фонду України в Полтавській області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 управління ОСОБА_4 фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії. В своїй позовній заяві посилався на те, що 03.10.2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної йому у грудні 2005 року на підставі ЗУ « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Для перерахунку пенсії надав відповідачеві довідку ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 28 квітня 2017 року № 4/11991 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року, , але відповідач в перерахунку пенсії відмовив.

З такою відмовою не погоджується.

Просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов’язати Головне управління ОСОБА_4 фонду України в Полтавській області провести йому перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року та зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату його пенсії відповідно до ЗУ « Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.. 63 ЗУ« Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». , постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18.11.2015 року « про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268» та довідки № 4/11991 від 28.04.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області починаючи з січня 2016 року. Поновити йому строки для звернення до суду за захистом його прав. Стягнути на його користь судові витрати. виходячи з розрахунку 62 % від суми місячного грошового забезпечення на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/2534 від 26 квітня 2017 року у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити з підстав, що викладені в адміністративному позові.

Відповідач надав суду заперечення, в який просив відмовити у задоволенні позовних вимог та розглядати справу у відсутність його представника.

Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію з грудня 2005 року, перебуває на пенсійному обліку у відповідача. Пенсія йому призначена згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України №900-VIII від 23.12.2015 року статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строк ОСОБА_4 фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Так, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ОСОБА_4 фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_2Ю 03.10. 2017 року звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії, при цьому уповноважений структурний підрозділ, а саме - Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області 28 квітня 2017 року відповідно до норм зазначеного вище Порядку направила до ОСОБА_3 управління пенсійного фонду України в Полтавській області довідку № 4/ 11991 від 28 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Встановлено, що така довідка від 28 квітня 2017 року № 4/ 11991 дійсно була отримана відповідачем (а.с. 15), тобто, уповноважений структурний підрозділ повідомив орган ОСОБА_4 фонду України про підстави перерахунку пенсії позивача, як колишнього співробітника органів внутрішніх справ України, але відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_3 управлінням ОСОБА_4 фонду України в Полтавській області проведено не було

З урахуванням викладеного, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є протиправною.

ОСОБА_4 фонду України від 28 березня 2017 року № 9493/02-23 щодо перерахунку та виплати пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, на який посилається відповідач в поданих до суду запереченнях, є безпідставним, не ґрунтується на нормах закону. Право особи на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань.

З цих підстав позовні вимоги ОСОБА_2 є повністю обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З метою захисту прав позивача необхідно визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління ОСОБА_4 фонду України в Полтавській області та зобов’язати відповідача провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи з на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/2531 від 26 квітня 2017 року у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268».

Позивач просив поновити йому строк на звернення до суду за захистом своїх прав.

Судом установлено, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач отримав 28 квітня 2017 року, а звернувся до суду із вказаним позовом 17.10.2017 року., тобто у передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячний строк.

Щодо вимог про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, то оскільки позивач отримав довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року лише 28.04.2017 року, він був позбавлений можливості звернутися до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії протягом шести місяців з 01.01.2016 року, а отже наявні підстави для поновлення йому строків на звернення до суду, оскільки такі строки пропущені позивачем з поважних причин.

Так як суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог підлягають задоволенню вимоги про стягнення на користь позивача судових витрат.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 158, 159, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Поновити ОСОБА_2 строки на звернення до суду.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 управління ОСОБА_4 фонду України в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_2..

Зобов’язати Головне управління ОСОБА_4 фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року, з суми місячного грошового забезпечення на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/11991 від 28 квітня 2017 року у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268».

Стягнути з Державного бюджету Укераїни на користь ОСОБА_2 640 грн. судових витрат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави протягом десяти днів.

Суддя Л.М. Васильєва