
Справа № 743/1456/17
Провадження № 2-а/743/165/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
( в п о р я д к у с к о р о ч е н о г о п р о в а д ж е н н я )
23 листопада 2017 року суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області СТАШКІВ В.Б., розглянувши в смт. Ріпки в приміщенні суду, в порядку скорченого провадження, адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Ріпкинське ОУ ПФУ), в якому посилаючись на ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час виникнення права на пенсію), ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», на те, що вона перебуває на пенсійному обліку в Ріпкінському ОУ ПФУ (УПФУ в Ріпкинському районі) та з 10.05.2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати, на те, що відповідач безпідставно відмовив у зарахуванні до заробітної плати, з якої обчислено її пенсію: суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на те, що внесені законами зміни до статті 37 Закону «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії та суперечать положенням ст. 22 Конституції України, просила:
- визнати протиправними дії Ріпкинського ОУ ПФУ щодо відмови у перерахунку її пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з включенням до розрахунку заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат відповідно до наданої нею довідки про складові заробітної плати;
- зобов'язати Ріпкинське ОУ ПФУ провести перерахунок та виплату їй пенсії з розрахунку 90 % заробітної плати, з якої обраховується пенсія, з включенням до розрахунку заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, відповідно до наданої довідки про складові заробітної плати від 03.10.2017 р. № 473, починаючи з 25 квітня 2017 р..
Ухвалою судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області Сташківа В.Б. від 27 жовтня 2017 року відкрито скорочене провадження по справі.
7 листопада 2017 року від Ріпкинського ОУ ПФУ надійшло письмове заперечення проти позову, в якому вони просять відмовити в позові повністю. Суть якого зводиться, до того, що:
- з 1 квітня 2015 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII;
- відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, з 1 червня 2015 р. втратили чинність;
- Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.07.2016 р. № 15-1 внесені зміни до Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» та виключено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям;
- матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні (перерахунку) пенсії державним службовцям.
Оцінивши повідомлені позивачкою та відповідачем обставини, враховуючи перебування головуючого в додатковій відпустці з 7 листопада 2017 р. по 22 листопада 2017 р. включно, приходжу до висновку, що достатні підстави для прийняття законної і обґрунтованої постанови, в порядку скороченого провадження, про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з таких мотивів.
Судом встановлено, що:
- ОСОБА_1 перебувала на пенсійному обліку в УПФУ в Ріпкинському районі (на даний час - Ріпкінському ОУ ПФУ) з 26 лютого 2009 р. по 9 травня 2011 р. та отримувала пенсію по інвалідності (ІІІ група - загальне захворювання), а з 10.05.2011 р. отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати;
З довідки Мохначівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 3 жовтня 2017 р. № 473 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що ОСОБА_1 в 2008-2010 роках отримувала премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати (індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб)
- 4 жовтня 2017 р. ОСОБА_1 подала до Ріпкинського ОУ ПФУ заяву про перерахунок пенсії;
- розпорядженням Начальника Ріпкинського ОУ ПФУ від 9 жовтня 2017 р., ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, виходячи з того, що з 1 травня 2016 р. набрав чинності Закон України від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ «Про державну службу» та втратив чинності Закон України від 16.12.1993 р. № 32723-12 «Про державну службу» (з подальшими змінами), тобто, на думку пенсійного органу, підстави для проведення перерахунку пенсії, призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відсутні.
Даючи правову оцінку діям відповідача, то суд враховує таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, що була чинною на час виникнення права на пенсію), пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
У відповідності до ст. 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинною на час виникнення права на пенсію), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» з наступними змінами та доповненнями, зокрема пп.3 п.2 цієї Постанови, передбачено, що керівникам надається право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім, або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), є складовою фонду основної заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Із системного аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат входять до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлені в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року, 14.05.2013 року, 28.05.2013 року, 04.03.2014 року за результатами перегляду судових рішень у справах №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14 відповідно.
Згідно приписів ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Для визнання дій відповідача протиправними слід встановити, що відповідач мав у своєму розпорядженні відповідні документи, безпідставно неврахував їх і як наслідок вчинив протиправні дії.
За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.
Розмір пенсії може переглядатися, як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.
Підставою для індивідуального перерахунку можуть бути додатково надані документи, що дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії.
Індивідуальний перерахунок пенсії на підставі додаткових документів забезпечує право особи на правильне обчислення розміру її пенсії, а способом для відновлення такого права слугує обов'язок відповідача правильно обчислити розмір вже призначеної їй пенсії шляхом здійснення відповідного перерахунку.
Задовольняючи позов щодо врахування додаткових виплат у заробітну плату, з якої обчислюється пенсія, суд фактично зобов'язує відповідача усунути помилку, допущену на стадії призначення позивачці пенсії, внаслідок неврахування всіх складових заробітної плати та здійснити індивідуальний перерахунок пенсії.
Усуваючи помилку допущену на стадії призначення пенсії відповідач не може застосовувати інші норми законодавства, аніж ті, які діяли на момент призначення пенсії особі.
Порушення права особи на правильне обчислення пенсії є триваючим з моменту допущення такої помилки і до моменту її усунення. Право ж суду захистити відповідні права обмежене виключно строками звернення до суду.
Відтак, заперечення відповідача з посиланням на те, що зміни законодавства з 01.05.2015, зокрема Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, яким по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців є безпідставними.
Таким чином, після отримання від ОСОБА_1 довідки Мохначівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 3 жовтня 2017 р. № 473 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з якої вбачається, що ОСОБА_1 в 2008-2010 роках отримувала премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати (індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб) та, що на всі виплати, включені у довідку, нараховувався єдиний внесок на загальнообов`язкову державне соціальне страхування, суд приходить до висновку, що у Ріпкинського ОУ ПФУ виник обов'язок провести перерахунок пенсії, а відмова у виконанні такого обов'язку, що викладена в Розпорядженні Начальника Ріпкинського ОУ ПФУ від 9 жовтня 2017 р. є протиправною.
Щодо часу, з якого у відповідача виник такий обов'язок, то суд враховує, що за змістом ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Враховуючи наведене в сукупності, зважаючи на дату звернення ОСОБА_1 (04.10.2017 р.) з заявою про проведення перерахунку до Ріпкинського ОУ ПФУ, з огляду на межі судового розгляду, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, а саме:
- визнати протиправними дії Ріпкинського ОУ ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, з включенням до складу заробітної плати для призначення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, починаючи з 1 жовтня 2017 року;
- зобов'язати Ріпкинське ОУ ПФУ перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 жовтня 2017 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.
При цьому, застосування саме такого способу захисту порушеного права позивачки відповідає завданням адміністративного судочинства, регламентованим частиною 1 статті 2 КАС України, і не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
В силу положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з огляду на дату звернення ОСОБА_1 (04.10.2017 р.) з заявою про проведення перерахунку до Ріпкинського ОУ ПФУ, суд знаходить, що в задоволенні вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії за період з 25 квітня 2017 р. по 30 вересня 2017 р. слід відмовити.
Оскільки за правилами ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому ОСОБА_1 слід присудити судовий збір в розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Керуючись ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", ст.ст. 40, 41, 45 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №268 від 09 березня 2006 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №212 від 24 лютого 2003 року, ст.ст. 2, 6-12, 17-19, 69-71, 94, 158-163, 167, 183-2, 244-2, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, з включенням до складу заробітної плати для призначення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, починаючи з 1 жовтня 2017 року.
Зобов'язати Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 жовтня 2017 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.
В задоволенні решти вимог (з 25 квітня 2017 р. по 30 вересня 2017 р.) - відмовити.
Присудити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Код ЄДРПОУ 40378544).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий В.Б.Сташків