Постанова № 70432480, 22.11.2017, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
22.11.2017
Номер справи
295/12232/17
Номер документу
70432480
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №295/12232/17

Категорія 87

2-а/295/965/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2017 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про нарахування та виплату у повному обсязі призначеної пенсії, з урахуванням додатково наданих документів,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документу – довідки начальника Управління служби безпеки України в Житомирській області №57/85-995 від 11.07.2017 року, з урахуванням виплачених за період з квітня 2012 року по квітень 2014 року (часу звільнення і розрахунку) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціальної-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні основної щорічної відпустки та одноразових грошових премій, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та виплачувати пенсію з 23.04.2014 року в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат, а також позивач просив стягнути з відповідача суму сплаченого ним судового збору.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідачем направлено на адресу суду заперечення на зазначений адміністративний позов, у яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю.

За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено, що з 23.04.2014 року позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

12.09.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок розміру пенсії, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії, грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки.

У листі від 22.09.2017 року за №1782/Р-11 головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що зазначені види грошового забезпечення не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною тому, вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Грошова компенсація за невикористані дні відпустки виплачена в квітні 2014 року, що виходить за межі 24 календарних місяців служби перед звільненням, а тому підстав для врахування виплат, зазначених у заяві позивача не має.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону, в редакції, на час виникнення спірних правовідносин,

пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Положення ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначають, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

З наведеного можна зробити висновок, що обов'язковою умовою для включення додаткового виду грошового забезпечення до суми грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія є сплата з цієї суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На підтвердження своїх вимог позивачем надано копію довідки від 11.07.2017 року за №57/85-995, виданої начальником Управління Служби безпеки України в Житомирській області про суми виплачених одноразових грошових виплат за період з 22.04.2012 року по 22.04.2014 року. З довідки вбачається, що з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення (яка була виплачена у липні 2012 року – у розмірі 6796,98 грн., у квітні 2013 року – у розмірі 7561,98 грн., у березні 2014 року – у розмірі 7495,70 грн.), одноразової грошової премії та грошової компенсації за невикористані дні основної щорічної відпустки (яка була виплачена у квітні 2014 року у розмірі 8096,72 грн.) сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, слід зазначити, що сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не віднесена до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, визначених постановою Кабінету міністрів України від 07.11.2007 року №1294, на які нараховується єдиний соціальний внесок, а тому не може враховуватись для перерахунку пенсії позивачеві.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем, на підставі поданих заперечень не доведено правоту своїх дій, а тому відмова у врахуванні зазначених додаткових видів грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії є неправомірною.

За приписами частини 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням положень вказаної норми Закону, вимога ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку з 23.04.2014 року не має правового підґрунтя. Заява позивача з проханням перерахувати розмір пенсії датована 12.09.2017 року та цього ж дня прийнята головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. У зв’язку з чим, перерахунок пенсії слід здійснити з 01.10.2017 року.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість та законність позовних вимог, а тому з метою захисту права позивача на соціальний захист, суд задовольняє поданий адміністративний позов частково..

Керуючись ст.ст. 8, 19, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ст. ст. 8, 9, 11 ч. 2, 17, 71, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.10.2017 року з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення (яка була виплачена у липні 2012 року – у розмірі 6796,98 грн., у квітні 2013 року – у розмірі 7561,98 грн., у березні 2014 року – у розмірі 7495,70 грн.), одноразової грошової премії та грошової компенсації за невикористані дні основної щорічної відпустки (яка була виплачена у квітні 2014 року у розмірі 8096,72 грн.), з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне встрахування, згідно довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області від 11.07.2017 року №57/85-995.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.М. Чішман