
Справа № 161/16189/17
Провадження № 2-а/161/1063/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2017 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :
Головуючого судді – Черняка В.В.
з участю секретаря – Заболотька Д.М.,
позивача – ОСОБА_1,
представника позивача – ОСОБА_2,
представника відповідача – ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, звернувшись до суду з позовом до відповідача про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок, просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо визначення розміру пенсії та виплати ОСОБА_1 без урахування усіх складових сум складу грошового забезпечення, матеріальних допомог, допомог на оздоровлення та допомог на вирішення соціально-побутових питань, які виплачувались у період з серпня 2011 по серпень 2013 року.
- зобов’язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням та виплатити різницю недоплаченої пенсії.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02.08.2013 року у відповідності з наказом першого заступника Голови Служби безпеки України №868-ос, він був звільнений з військової служби за станом здоров’я та наказом №153-ос від 19.08.2013 року начальника Управління СБ України у Волинській області з 20.08.2013 року був виключений зі списків особового складу. З 20.08.2013 року йому призначена і виплачується пенсія. Пенсія обрахована на підставі довідки № 0008 від 19.08.2013 року «Про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії» за 24 календарних місяці перед звільненням, але до вказаної довідки не було включено такі додаткові види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. За його заявою він отримав з УСБУ у Волинській області нову довідку про види грошового забезпечення від 04.08.2017 року №54/17/Ч-147-23, в якій вказані додаткові види грошового забезпечення, які не були включені до розрахунку щодо призначення його пенсії. 14.09.2017 року він звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки від 04.08.2017 року №54/17/Ч-147-23. Проте Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області відмовило йому в перерахунку пенсії з посиланням на відсутність правових підстав. Вважає дану відмову незаконною, такою, що прийнята в порушення вимог ст..43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», так як отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, додатково уточнив період для перерахунку пенсії – за шість місяців до звернення до суду.
Представник відповідача заперечувала проти пред’явленого позову, посилаючись на те, що позивач володів інформацією про види та розміри грошового забезпечення, з яких йому обчислена пенсія, з дати її призначення, а тому пропустив встановлений ст..99 КАС України шестимісячний строк звернення до суду. Крім того, для призначення позивачу пенсії відповідачем враховувались відомості, вказані в документах, які надавались уповноваженою особою СБУ у Волинській області, а тому відповідач не мав змоги врахувати (або не врахувати) ці види виплат, які не були вказані.
З пояснень відповідача, такий вид допомоги, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення має власну назву «Допомога» та не відноситься до основних чи додаткових видів грошового забезпечення, а тому в розумінні ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не може бути включений до розміру грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що підполковник запасу Служби безпеки України ОСОБА_1 з 02.08.2013 року у відповідності з наказом першого заступника Голови Служби безпеки України №868-ос був звільнений з військової служби за станом здоров’я; наказом №153-ос від 19.08.2013 року начальника Управління СБ України у Волинській області з 20.08.2013 року виключений зі списків особового складу.
З 20.08.2013 року є пенсіонером та перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Волинській області.
14.09.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки при призначенні пенсії не були враховані грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував за 24 останні календарні місяці служби перед днем звільнення і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
29.09.2017 року Головним управлінням ПФУ України у Волинській області позивачу надана відповідь № 548/Ч-01 в якій зазначено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, так як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не віднесена до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Позивач, вважаючи таку відмову протиправною звернувся до суду.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частинами 1-3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів (додаток № 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294) до одноразових видів грошового забезпечення віднесені, зокрема, одноразова допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Відповідно до ч.1 ст.10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260.
З аналізу вищенаведених нормативних актів вбачається, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (п.п.3 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, пп.30.4 п.30 Інструкції).
Крім того, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп.3 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, пп.пп.33.1, 33.3 п.33 Інструкції).
Таким чином, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а тому мають враховуватися при обчисленні пенсії.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України викладеною у постанові від 10.03.2015р. у справі №21-70а15.
З наявної в матеріалах справи довідки, виданої Управлінням СБУ у Волинській області від 04.08.2017 р. № 54/17/ч-147-23 про види грошового забезпечення, вбачається, що ОСОБА_1 отримував грошове забезпечення, в тому числі матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, та які мають бути включені до перерахунку пенсії позивача. (а.с.12).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, які виплачувалися позивачу і з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з якого обчислюється пенсія, а тому у відповідача відсутні правові підстави для відмови позивачеві у перерахунку пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Разом з тим, оскільки позивач дізнався про своє порушене право лише після ознайомлення з матеріалами особової справи та 14 вересня 2017 року звернувся до відповідача з відповідною заявою про здійснення перерахунку, перерахунок та виплата пенсії підлягає саме з 14 вересня 2017 року, тобто з моменту звернення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 69, 70, 71, 160, 163, 167 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинські області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з сум грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які виплачувались у період з серпня 2011 по серпень 2013 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 14 вересня 2017 року, врахувавши при обчисленні грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування - матеріальну допомогу (оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань) у розмірах, зазначених у довідці Управління Служби безпеки України у Волинській області від 04 серпня 2017 року № 54/17/ч-147-23.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Черняк В.В.