Постанова № 70431376, 20.11.2017, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
20.11.2017
Номер справи
161/16343/17
Номер документу
70431376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/16343/17

Провадження № 2-а/161/1069/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2017 року м.Луцьк Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :

Головуючого судді - Черняка В.В.

з участю секретаря - Заболотька Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Міністерства внутрішніх справ України, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 14 серпня 2017 року щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 серпня 2017 року щодо можливої виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що він є інвалідом війни 2 групи, пенсіонером органів внутрішніх справ України, який за наказом начальника відділу Державної служби охорони при УВС України у Волинській області від 11 січня 1999 року за № 2 о/с (через хворобу) був звільнений зі служби з посади інспектора - чергового чергової частини відділу Державної служби охорони в спеціальному званні «капітан», з правом на пенсію згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 12 січня 1999 року йому була встановлена первинно II група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із виконанням службових обов'язків під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (безстроково, довічно - 10 січня 2007 року), при цьому, НАСК «ОРАНТА» йому не виплачувала страхову суму у зв'язку із втратою працездатності 70%. 14 серпня 2017 року він звернувся до управління поліції охорони у Волинській області, яке є правонаступником органу, з якого він був звільнений зі служби, із заявою та пакетом документів щодо направлення висновку до МВС України для можливої виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю. Листом від 05 жовтня 2017 року управління поліції охорони у Волинській області повідомило його, що Департамент фінансово-облікової політики МВС України своїм листом від 29 вересня 2017 року № 15/2-3478 повернув зазначені матеріали без прийняття рішення про призначення йому одноразової грошової допомоги, до управління поліції охорони у Волинській області.

Вважає відмову відповідача щодо можливої виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю неправомірною і такою, що порушує його право на соціальний захист.

В судове засідання позивач не з'явився, подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте подав суду письмові заперечення відповідно до яких просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що оскільки управління поліції охорони у Волинській області є територіальним підрозділом поліції охорони і не є органом внутрішніх справ, МВС України відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» не уповноважене розглядати надіслані управлінням поліції охорони у Волинській області документи та приймати за ними будь-які рішення.

Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності позивача та представника відповідача по наявних матеріалах справи.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та наказом начальника відділу Державної служби охорони при УВС України у Волинській області № 2 о/с був звільнений зі служби 11 січня 1999 року (а.с.12).

12.01.1999 року згідно акта огляду МСЕК ОСОБА_1 встановлено II групу інвалідності (70% втрати працездатності) захворювання, яке пов'язано з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 10.01.2007 р. - довічно.

Частиною 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» № 565 встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до цієї статті постановою № 850 від 21 жовтня 2015 року Кабінет Міністрів України затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (Порядок № 850).

Положеннями підпункту 2 пункту 2 Порядку № 850 передбачено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, у разі встановлення інвалідності II групи.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ від 2 липня 2015 року (далі - Закон №580-VІІІ).

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 97 Закону України «Про національну поліцію», одноразова грошова допомога призначається та виплачується, у разі визначення поліцейському інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання службових обов'язків під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежні суверенітету та територіальної цілісності України.

Відповідно до частини 2 статті 97 Закону України «Про національну поліцію», порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейським встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Розділом XI прикінцевих та перехідних положень Закону №580-УІІІ (із змінами) встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом № 565-XII, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону №580-VІІІ.

Отже, стаття 23 Законом № 565-XII передбачено, що право на одноразову грошову допомогу у працівника міліції виникає і у тому разі, коли інвалідність настала навіть після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходженні що і було зазначено в довідці МСЕК.

Згідно пункту 9 Порядку № 850 Міністерства внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

14.08.2017 ОСОБА_1 звернувся із заявою до управління поліції у Волинській області з заявою та пакетом документів щодо проведення йому виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без устновлення інвалідності працівника міліції № 850 (а.с.21).

За змістом зазначених норм закону, після надходження передбачених Порядком № 850 документів МВС зобов'язане прийняти одне з двох рішень: про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову у її призначенні.

Позивач посилається на лист управління поліції охорони у Волинській області від 05 жовтня 2017 року, який, на його думку, підтверджує повернення Міністерством внутрішніх справ без прийняття рішення матеріалів щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

Між тим, в матеріалах справи відсутні докази звернення до Міністерства внутрішніх справ України в передбаченому законом порядку щодо проведення ОСОБА_1 виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності.

Позивачем не надано і доказів щодо розгляду та прийнятого за його результатами рішення Міністерством внутрішніх справ, у зв'язку з чим, відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ та зобов'язання його розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 серпня 2017 року щодо можливої одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю.

Лист управління поліції охорони у Волинській області від 05 жовтня 2017 року, на який посилається позивач в обґрунтування своїх вимог, не є належним та допустимим доказом у розумінні вимог закону (Порядку № 850), що підтверджує факт такого звернення та прийняття за результатами його розгляду рішення.

Слід зазначити, що затверджений постановою КМУ від 21.10.2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги регулює механізм призначення та виплати грошової допомоги працівників міліції.

Як слідує з матеріалів справи, позивач проходив службу у відділі Державної служби охорони при УВС України в Волинській області.

Управління поліції охорони у Волинській області, яке є правонаступником органу, з якого був звільнений позивач, та до якого звернувся із заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, є територіальним підрозділом поліції охорони, а не органом внутрішніх справ.

Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що в позові ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 69, 71, 160, 163 КАС України суд,

п о с т а н о в и в :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю- відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду Черняк В.В.