
Справа № 161/13936/15-а
Провадження № 2-а/161/1052/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2017 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого – судді Кихтюка Р.М.,
при секретарі – Новаковської В.В.,
з участю представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Луцької міської ради про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності органу місцевого самоврядування, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Луцької міської ради про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності органу місцевого самоврядування та зобов’язання вчинити певні дії.
Свій позов мотивує тим, що 24 червня 2015 року звернувся до Луцької міської ради з клопотанням № К-1897/3 від 24.06.2015 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення безоплатно у власність в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України.
При цьому, до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою № К-1897/3 від 24.06.2015 року на виконання вимог ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України ним було долучено графічний матеріал з позначенням контуру бажаної до відведення у власність земельної ділянки, копію паспорта громадянина України та копію реєстраційного номера облікової картки платника податків.
24 червня 2015 року Луцькою міською радою було прийнято та зареєстровано вказане клопотання за № К-1897/3 від 24.06.2015 року.
Листом виконавчого комітету Луцької міської ради від 15 липня 2015 року № К-1897,/1,2,3,4-020 йому була надана відповідь про те, що його клопотання не було розглянуто у зв'язку тим, що ним до клопотання були додані не належним чином оформлені графічні матеріали.
Вважає, що дії відповідача є незаконними, необґрунтованими та такими, що порушують його законне право на отримання у власність земельної ділянки.
У зв'язку з чим, просив визнати протиправними дії відповідача щодо порушення процедури розгляду клопотань про надання безоплатно у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами статті 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради Волинської області його клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; зобов'язати відповідача винести на засідання чергової сесії Луцької міської ради Волинської області та розглянути подане ним клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Луцька Волинської області та прийняти відповідне вмотивоване рішення у відповідності до вимог ст.. 118 Земельного кодексу України; стягнути з місцевого бюджету Луцької міської ради в його користь 3000 грн. витрат на правову допомогу та 73 грн. 08 коп. судового збору.
В ході судового розгляду позивач подав до суду заяву про зменшення позовних вимог, просив суд визнати протиправними дії Луцької міської ради Волинської області щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_3 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами ст. 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради вказаного клопотання зареєстроване від 24.06.2015 року, а також стягнути з місцевого бюджету Луцької міської ради на користь ОСОБА_3 3000 грн. витрат на правову допомогу та 73 грн. 08 коп. судового збору.
В судовому засіданні представник позивача зменшені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши представлені письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24 червня 2015 року ОСОБА_3 звернувся до Луцької міської ради з клопотанням № К-1897/3 від 24.06.2015 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведенням безоплатно у власність в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України.
До клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою № К-1897/3 від 24.06.2015 року на виконання вимог ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України ОСОБА_3 було долучено графічний матеріал з позначенням контуру бажаної до відведення у власність земельної ділянки, копію паспорта громадянина України та копію реєстраційного номера облікової картки платника податків.
При цьому, як графічні матеріали до поданого клопотання було додано роздруківку публічної кадастрової карти України в межах міста Луцька Волинської області.
Листом виконавчого комітету Луцької міської ради від 15 липня 2015 року № К-1897,/1,2,3,4-020 позивачу надана відповідь про те, що його клопотання не було розглянуто у зв'язку тим, що ним до клопотання були додані не належним чином оформлені графічні матеріали.
Стаття 14 Конституції України визначає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Крім того, статтею 81 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки серед іншого на підставі безоплатної передачі із земель державної комунальної власності.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено підстави набуття права власності на земельні ділянки державної та комунальної власності. Частиною 3 цієї статті встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації визначених Земельним кодексом України. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межа норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду використання
Положеннями ст. 121 Земельного кодексу України визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Так відповідно до цих норм громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у певних розмірах. Для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - надається земельна ділянка не більше 0, 10 гектара.
Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України визначено порядок отримання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян в межах безоплатної приватизації. Громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарські будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. При цьому не вказано необхідності визначати межі земельної ділянки та додавати інші документи та матеріали.
Цією ж статтею визначено порядок та строки розгляду клопотання щодо надання власність громадянам земельних ділянок державної та комунальної власності. Згідно цього порядку відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених встановленому законом порядку.
Статтею 122 Земельного кодексу України визначено повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування. Частиною 1 цієї статті визначено, що міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Таким чином, у розумінні цієї норми Луцька міська рада є органом місцевого самоврядування, який має повноваження щодо надання у власність громадянам земельних ділянок комунальної власності в межах м. Луцька для всіх потреб і в тому числі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
Засади організації та діяльності та правового статусу органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування». Нормами статті 26 цього закону визначено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відбувається виключно на пленарних засіданнях міської ради. Таким чином, клопотання щодо надання у власність земельної власності із земель комунальної власності повинно розглядатися виключно на пленарному засіданні Луцької міської ради Волинської області.
Судом з’ясовано, що у відповідності до наведених вище норм законодавства позивач звернувся із клопотанням до Луцької міської ради Волинської області щодо отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення безоплатно у власність в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України. При цьому, ним було додано до клопотання передбачені частиною 6 ст. 118 Земельного кодексу України додатки, а саме, графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки в межах міста Луцька Волинської області (а.с. ).
Однак, відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавства у місячний строк та відповідно до передбаченої чинним законодавством процедури не розглянуто та відповідне рішення за наслідками такого розгляду не прийнято, чим порушено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Луцької міської ради Волинської області щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_3 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами ст. 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради вказаного клопотання зареєстроване від 24.06.2015 року.
Разом з тим, суд вважає необґрунтованими посилання Луцької міської ради на необхідність подання додаткових документів, перелік яких визначено рішенням Луцької міської ради № 66/26 від 26.11.2014 року про затвердження реєстру адміністративних послуг (інформаційна карта рішення Луцької міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності (в оренду) фізичним особам ІК-254/29/01КП), оскільки зазначені положення рішення Луцької міської радим суперечать положенням ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України як нормативно-правовому акту вищої юридичної та застосуванню до спірних правовідносин не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, відповідачем, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не доведено правомірність своїх дій та не спростовано доводів представника позивача.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, дослідивши та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Згідно з ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать: витрати на правову допомогу; витрати сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів на місці та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було укладено договір про надання правової допомоги № 21/08-8 з ФОП «Калько Дмитро Олексійович» (а.с. 31) та відповідно до акту виконаних робіт сплачено 3000,00 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.425156465.1 від 20.08.2015 року (а.с. 37).
Таким чином, суд приходить до висновку, що на користь позивача слід стягнути з місцевого бюджету Луцької міської ради за рахунок бюджетних асигнувань витрати на правову допомогу в сумі 3000,00 грн. та 73,08 грн. судового збору.
Керуючись ст. ст. 8, 14, 55, 56, 75, 124 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 17, 18, 19, 21, 104, 105, 106, 162, 244-2 КАС України, ст.ст. 81, 116, ч. 6 ст. 118, ст.ст. 121, 122 ЗК України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Луцької міської ради Волинської області щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_3, яке зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами ст. 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради вказаного клопотання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцької міської Ради на користь ОСОБА_3 витрати на правову допомогу в сумі 3000 (три тисячі) грн. 00 коп. та 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Луцького міськрайонного суду Р.М. Кихтюк