Справа № 483/975/16-к
Провадження № 1-кс/483/409/2017
У Х В А Л А
Іменем України
20 листопада 2017 року м. Очаків
Слідчий суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Куцаров В.І., за участю секретаря Басової Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання заступника начальника начальника СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_1, погоджене з прокурорм Очаківського відділу Миколаївської місцевої прокуратури № 1 ОСОБА_2, про проведення перевірки,
У С Т А Н О В И В :
13 листопада 2017 року заступник начальника - начальник СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_1 звернувся до Очаківського міськрайонного суду Миколаївській області із клопотанням про проведення перевірки.
Своє клопотання слідчий обґрунтовував тим, що ним здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016150100000617 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, вчиненого за наступних обставин.
Досудовим розслідування встановлено, що 14.06.2016 року ЧЧ Очаківського ВП ГУНП зареєстровано заяву від голови Парутинської сільської ради ОСОБА_3 JI.A. про те, що в період часу з 2015 по червень 2016 року невстановлена особа самовільно зайняла земельні ділянки розміром 30,9 га та 46,09 га, що перебувають у державні власності.
Відповідно до ОСОБА_1 обстеження № 03 від 10.06.2016 року за участю сільського голови ОСОБА_3 JI.A., спеціаліста з земельних питань ОСОБА_4, депутата Очаківської районної ради ОСОБА_5 встановлено, що поле розміром 45,09 га засіяно озимим ячменем.
Відповідно до ОСОБА_1 обстеження № 04 від 10.06.2016 року за участю сільського голови ОСОБА_3, спеціаліста з земельних питань ОСОБА_4, депутата Очаківської районної ради ОСОБА_5 встановлено, що поле розміром 30,09 га засіяно озимою пшеницею.
Відповідно до довідки Патуринської сільської ради Очаківського району за період з 2004 по 2016 роки на землі резервного фонду сільської ради заключения договорів оренди не відбувалось.
В ході досудового розслідування допитана голова Парутинської сільської ради ОСОБА_6 показала, що згідно протоколу власників земельних паїв СЗАТ «Ольвія» від 23.10.2004 року прийнято рішення про передачу до резерву Парутинської сільської ради 94 га пасовищ. Вказані земельні ділянки розмірами 30.09 га та 45,09 га знаходяться поза межами с. Парутине відповідно до схем розташування. Розташування інших ділянок на даний час не встановлено. 10.06.2016 року Парутинською сільською радою проведено обстеження земельних ділянок розмірами 30,09га та 40,09 га. На момент обстеження встановлено, що вказані ділянки засіяні зерновими та використовуються. При цьому Парутинській сільській раді не виплачуються відшкодування за використання земельних ділянок.
Допитаний як свідок землевпорядник Парутинської сільської ради ОСОБА_7 показала, що дійсно в складі комісії проводила виїзд та огляд земельних ділянок, де було встановлено, що земельні ділянки розмірами 45,09 га та 30, 09 га використовуються та засіяні зерновими культурами. Крім того, вона показала Парутинська сільська рада фактично договорів оренди не укладала.
Проведеними оглядами місцевості від 15.06.2016 року за місцем розташування земельних ділянок встановлено, що земельні ділянки дійсно засіяні зерновими сортами сільгоспкультур.
Проведеним дослідженням спеціалістів в сфері геодезичних досліджень, що зафіксовано оглядами місцевості встановлено, що дійсно земельні ділянки фактично мають менші розміри, а саме: земельні ділянка, що має розміри 45,09 га відповідно до картографічних викопіювань, фактично засіяна на площі 37,4661 га ячменем, земельна ділянка, що має розміри 30,09 га відповідно до картографічних викопіювань, фактично засіяна на площі 28,2756 га пшеницею озимою.
Таким чином, в ході досудового розслідування вставлено, що фактично використовувались земельні ділянки розмірами 28,2756 га та 37,4661 га.
Відповідно до відповіді Управління Держгеокадастру Очаківського району від 21.06.2016 року станом на 01.01.2013 року вказані земельні ділянки не перебувають у власності та користуванні, право оренди не зареєстровано.
Відповідно до висновків спеціалістів з земельних питань Управління Геокадастру в Очаківському районі встановлено, що земельні ділянки не мають накладень та відповідають розмірам відповідно до досліджень спеціалістів геокадастру.
В ході досудового розслідування встановлено, що вказані земельні ділянки використовувало ТОВ «Очаківський райагрохім». Відповідно до копії статуту ТОВ «Очаківський райагрохім» від 16.07.2013 року має ідентифікаційний код 05490167, знаходиться за юридичною адресою: Миколаївська область, Очаківський район, с. Парутине, вул. Леніна, 17А, індекс 57540. Відповідно до п.3.1, п.3.2 метою діяльності Товариства є вирощування зернових та технічних культур. Відповідно до п.10 Товариство є власником майна, переданого йому учасниками Товариства у власність як вклад до статутного капіталу, продукції, виробленої в результаті господарської діяльності.
Опитаний за фактом використання заступник директора ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_8 пояснив, що в червні - серпні 2015 року він провів планування засівання земель, що перебувають в користуванні ТОВ «Очаківський райагрохім». Інформацію стосовно площ земельних ділянок отримав у землевпорядника підприємства. Земельні ділянки відповідно до план - схем наданих Парутинською сільською радою були засіяні ТОВ «Очаківський райагрохім». Засівання проводилось за його вказівкою. Стосовно причин та підстав проведення засівань гр. ОСОБА_8 відмовився від надання пояснень на підставі ст. 63 Конституції України.
Допитаний як свідок землевпорядник ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_9, ознайомившись із план - схемами розташування земельних ділянок розмірами 45,09 га та 30, 09 га в межах Парутинської сільської ради, показала, що ТОВ «Очаківський райагрохім» договорів оренди або інших правочинів на використання вищезазначених земельних ділянок не укладало.
Опитана директор ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_10 пояснила, що на вказані земельні ділянки у підприємства до 2013 року були укладені договори оренди земельних ділянок строком на 1 рік із Очаківською РДА. Після цього підприємство сплачувало збитки за користування земельними ділянками без дозвільних документів.
В ході досудового розслідування встановлено, що 12.07.2011 року між Очаківською райдеражміністрацією та ТОВ «Очаківський райагрохім» укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого райдержадміністрація надає ТОВ «Очаківський райагрохім» в користування земельну ділянку загальною площею 156,4 га в межах Парутинської сільської ради Очаківського району. Відповідно до п.2.1 Договір укладено строком на 360 днів, але в будь - якому випадку до моменту до заключения довгострокового договору оренди. Відповідно до п.6.1 після припинення дії договору орендар повертає орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав. Відповідно до п.8.1 договір набирає чинності з моменту підписання та діє до закінчення терміну, на який було укладено Договір.
Відповідно до записів та договору оренди, останній зареєстровано 12.07.2011 року у журналі реєстрації договорів оренди земельних ділянок по Парутинській сільській раді № 16.
Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області від 04.07.2017 року № 10-14-0.63-4985/2-17 строк дії договору визначено самим договором, а саме: на 360 днів.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі, орендар зобовязаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Таким чином, ТОВ «Очаківський райагрохім» діючи як орендар земельних ділянок зобовязаний був повернути земельну ділянку Парутинській сільській раді 05.07.2012 року.
В той же час, відповідно до листа на імя заступника голови Очаківської РДА від 07.10.2013 року, ОСОБА_7 обстеження від 04.10.2013 року, розрахунку збитків власникам землі та землекористувачам на території Очаківського району, комісією Очаківською РДА щодо визначення відшкодування збитків, завданих власникам та землекористувачам на території Очаківського району визначено відшкодування збитків, завданих ТОВ «Очаківський райагрохім» за використання земельних ділянок загальним розміром 156,4 га. До складу вказаних ділянок відповідно до ідентичних схем - викопіювань земельних ділянок входить земельна ділянка розміром 45,09 га. Земельна ділянка, розміром 30,09 га до складу вказаного масиву земельних ділянок не входить, ідентичних схем - викопіювань не знайдено.
Таким чином, ТОВ «Очаківський райгарохім» протягом 2013-2014 років використовував земельні ділянки Парутинської сільської ради на підставі правочину, що не зареєстрований, сплачуючи кошти відповідно до норм чинного законодавства.
В ході досудового розслідування необхідно встановити обовязкову складову обєктивної сторони кримінального правопорушення, передбачено ч.1 ст. 197-1 КК України, а саме шкоду, яка завдана самовільним зайняття земельних ділянок. Вказана інформація буде використана в ході досудового розслідування як доказ наявності або відсутності обєктивної сторони кримінального правопорушення, що є обовязком доказування.
Відповідно до п.25-1 ст.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 року № 15 станом на 2017 рік, Держгеокадастр України організовує та здійснює нагляд та контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі з дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно- правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обовязковим здійсненням заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Відповідно до п.28-1 ст.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії,та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 року № 5 (далі - Положення), Держгеокадастр України розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку; вживає відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.
Відповідно до п.6,9 «Положення державну інспекцію сільського господарства в АР Крим, областях, м. києві та Севастополі», затвердженого Наказом Мінсістерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 року № 770 повноваження щодо контролю за використанням та охороною земель закріплені також і за державними інспекціями сільського господарства.
Відповідно до листа Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області № 3.3-17/3-20-82 від 07.09.2017 акти, прийняті Кабінетом Міністрів України мають вищу юридичну силу ніж акти міністерств необхідно встановити збитки завдані державні в особі ГУ Держгеокадстру в Миколаївській області можливим самовільним зайняттям земельних ділянок в межах Парутинської сільської ради Очаківського району Миколаївської області розмірами 28,2756 га та 37,4661 га державної власності із земель запасу, вчиненим невстановленими посадовими особами ТОВ «Очаківський райагрохім» в 2016 році, повноваження по вчинення розрахунку на законодавчому рівні надані територіальним підрозділам Гержгеокадастру України.
Відповідно до Постанови КМУ №581 від 31.08.2016 «Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» функції, передбачені Положенням, покладені на територіальні підрозділи Гержгеокадастру України, на території Миколаївської області вказаним підрозділом є Головне Управління Держгеокадастру в Миколаївській області, а саме на управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області.
У клопотанні слідчий посилається на те, що для якісного проведення досудового розслідування та прийняття рішення необхідно проведення вивчення питань, що відносяться до компетенції Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області, а саме: підстави використання земельних ділянок державної форми власності із земель запасу в межах Парутинськоїсільської ради Очаківського району Миколаївської області посадовими особами ТОВ «Очаківський райагрохім» відповідно до ОСОБА_7 обстеження земельних ділянок № 03 від 10.05.2016 та № 04 від 10.06.2017 року розмірами 28,2756 га та 37,4661 га відповідно до геодезичних досліджень; необхідно отримати висновки щодо наявності або відсутності факту самозахоплення; здійснити розрахунок збитків відповідно до ОСОБА_8 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМУ № 963 від 25.07.2007 року.
Згідно з ч. 1 ст. 107 КПК України слідчим суддею було прийнято рішення здійснювати розгляд клопотання без застосування технічних засобів фіксування кримінального провадження, оскільки від учасників процесу не надходило клопотань про застосування таких засобів.
Заступник начальника начальник СВ Очаківського ВП ГУПН в Миколаївській області у судове засідання не з'явився, не підтримав свого клопотання.
Неявка слідчого є фактично невиконанням ними обовязку довести обставини, викладені у клопотанні, це, у свою чергу, позбавляє слідчого суддю можливості повно та всебічно зясувати сукупність обставин, із якими закон повязує вирішення питання про призначення перевірки, а отже, є підставою для відмови в задоволенні клопотання.
Однією із загальних засад кримінального провадження визначено змагальність сторін (ст.22 КПК), яка передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення та стороною захисту їхніх правових позицій, а суд лише створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обовязків.
Таким чином, саме сторона обвинувачення зобовязана забезпечити особисту явку та подання доказів.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що у задоволенні клопотання про призначення перевірки необхідно відмовити у звязку неявкою слідчого.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 92, 93, 110 КПК України, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_1, погоджене з прокурором Очаківського відділу місцевої прокуратури № 1 Миколаївської області ОСОБА_2, про призначення перевірки, відмовити.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя