
Справа № 127/17773/17
Провадження № 2/127/5181/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
23.11.2017 року Вінницький міський суд Вінницької області в складі: судді Бойка В.М.,
при секретарі Ревтюх О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи позовні вимоги тим, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в департаменті соціальної політики Вінницької міської ради з 28.09.2015 як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою № 509622810 від 28.09.2015р. управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради прийнято Рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 884,00 грн. ОСОБА_2 на період з 29.09.2015 по 28.03.2016.
Позивач вказує, що 29.09.2015 відповідачем подано до департаменту соціальної політики Вінницької міської ради заяву для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В даній заяві відповідач зазначив про відсутність у будь-кого з членів сімї на банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Відповідно до заяви від 29.09.2015 про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідач на підставі рішення управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради в лютому 2016 року та березні 2016 року одержував дану допомогу на сімю в розмірах, передбачених Порядком № 505. Крім того, з зазначеної заяви вбачається, що ні заявник, ні будь - хто з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, не мають. Відповідачем в заявах зроблено відповідні записи власноручно щодо ознайомлення з умовами виплати допомоги й попереджено стосовно надання відповідної інформації про зміни, які впливають на отримання допомоги.
Позивач повідомляє, що під час проведення ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги особам, які перемішуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, проведено перевірку справ одержувачів адресної допомоги щодо наявності у будь-кого з членів сім'ї депозитного банківського рахунку, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та після надходження файлів-запитів щодо проведеної верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат встановлено, що на депозитному банківському рахунку ОСОБА_2 є кошти в сумі, що перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Відповідно за даними верифікації (витягу з документів Міністерства фінансів України, які знаходяться на оптичному носії СD-RW №НLD648SС30114933 згідно листа Міністерства соціальної політики України від 12 вересня 2016 № 13346/0/14-16/5) ОСОБА_2 в період наданим їй допомоги мала на депозитному банківському рахунку, відкритому в ПАТ «Приватбанк», кошти у сумах, що перевищують 10-ти кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Вказаний витяг містить інформацію про розміри коштів, розміщених на банківському рахунку відповідача станом на 01.02.2016 в сумі 50 000,00 грн. та станом на 01.03.2016 в сумі 50 734,00 грн.
Таким чином відповідач при подачі заяв про отримання грошової допомоги порушив вимоги абз. 1 п. 11 Порядку № 505 не повідомив ОСОБА_1 про наявність у нього депозитного рахунку в ПАТ «Приватбанк», сума якого перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (1 378,00 грн* 10=13 780.00 грн).
Вищевказане і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи без її участі, позов вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання відповідач не з'явився з невідомих суду причин, хоча повідомлявся належним чином, повідомлення про причини неявки до суду не надійшло.
Керуючись ч.1 ст. 224 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Судом по справі встановлені наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини: ОСОБА_2 перебуває на обліку в департаменті соціальної політики Вінницької міської ради з 28.09.2015 як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою № 509622810 від 28.09.2015р. (а.с.9)
Судом встановлено, що відповідно до заяви від 29.09.2015 про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідач на підставі рішення управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради в лютому 2016 року та березні 2016 року одержував дану допомогу на сімю в розмірах, передбачених Порядком № 505. Крім того, з зазначеної заяви вбачається, що ні заявник, ні будь-хто з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, не мають. Відповідачем в заявах зроблено відповідні записи власноручно щодо ознайомлення з умовами виплати допомоги й попереджено стосовно надання відповідної інформації про зміни, які впливають на отримання допомоги. (а.с. 8-12)
Позивачем, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 № 136 "Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування" та листа Міністерства соціальної політики України від 12 вересня 2016 № 13346/0/14-16/5 Міністерством фінансів України здійснено верифікацію виплат грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам. Під час проведення ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги особам, які перемішуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, проведено перевірку справ одержувачів адресної допомоги щодо наявності у будь-кого з членів сім'ї депозитного банківського рахунку, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та після надходження файлів-запитів щодо проведеної верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат встановлено, що на депозитному банківському рахунку ОСОБА_2 є кошти в сумі, що перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Відповідно за даними верифікації (витягу з документів Міністерства фінансів України, які знаходяться на оптичному носії СD-RW №НLD648SС30114933 згідно листа Міністерства соціальної політики України від 12 вересня 2016 № 13346/0/14-16/5) ОСОБА_2 в період наданим їй допомоги мала на депозитному банківському рахунку, відкритому в ПАТ «Приватбанк», кошти у сумах, що перевищують 10-ти кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Вказаний витяг містить інформацію про розміри коштів, розміщених на банківському рахунку відповідача станом на 01.02.2016 в сумі 50 000,00 грн. та станом на 01.03.2016 в сумі 50 734,00 грн.
Згідно розрахунку переплати щомісячної адресної допомоги за період з лютого 2016 року по березень 2016 року ОСОБА_2 надмірно нараховані та виплачені кошти у розмірі 1 653 грн. 94 коп.(а.с.12)
Про дану перевиплату позивач листом від 05.12.2016 року повідомив відповідача (а.с.15-16), однак кошти відповідачем в добровільному порядку не були повернуті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті бо з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Згідно ст. 5 Закону довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 2 Порядку №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку виключно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 3 Порядку №505 передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які тратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена ім'ї). На наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Згідно п. 7 Порядку №505 якщо у складі сімї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми- інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягай 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сімї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Відповідно до п. 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної ;бо юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави, зобовязана повернути потерпілому це майно. Особа зобовязана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Згідно до ч. 1 ст. 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без остатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов'язана повернути доходи.
Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів суд приходить до висновку, що відповідачем було безпідставно отримано державну адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суд вважає позов обґрунтований, повністю підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи те, що позивач був звільнений від сплати судового збору згідно ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути 1600 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15, 60, 88, 209, 215, 218 ЦПК України, ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" п. 2, 3, 5, 7,10,Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на житлово-комунальні послуги ст.ст. 1166, 1212, 1213 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790) виплачену надміру щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на житлово-комунальні послуги, в розмірі 1 653 грн. 94 коп., а також судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя :