
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.2017 року Справа № 904/7979/17
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кузнецова В.О.,
суддів: Науменка І.М., Чимбар Л.О.,
секретар судового засідання: Пінчук Є.С.
за участю сторін:
від скаржника: Салатюк Д.В., голова ліквідаційної комісії;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 21.09.2017 р. у справі
за заявою публічного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" до публічного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос"
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.09.2017 р. у даній справі (суддя Полєв Д.М.) приватному акціонерному товариству "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" відмовлено у порушенні провадження у справі про банкрутство.
Зазначена ухвала обґрунтована посиланням на недотримання боржником всіх передбачених Законом дій, що передують зверненню до суду із заявою про визнання боржника банкрутом на підставі ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Публічне акціонерне товариство "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" у поданій апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи просить ухвалу господарського суду скасувати та направити справу на розгляду до господарського суду Дніпропетровської області.
Скаржник зазначає, що ним було надано до суду проміжний ліквідаційний баланс станом на 20.09.2017 р., який було затверджено загальними зборами акціонерів, про що свідчить відповідний протокол зборів акціонерів від 07.10.2016 р.
Станом на дату подання заяви про порушення справи про банкрутство, податковими органами не призначалась та не проводилась перевірка бухгалтерської документації приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" і відповідно будь-які документи органами ДФС у боржника витребувані не були.
За таких обставин, на думку скаржника, боржник не має можливості надати суду докази подання відповідних документів та доказів проведення контролюючим органом відповідних позапланових перевірок боржника, оскільки такі перевірки не проводились, що зумовлює відсутність порушення боржником вимог ч.7 ст.111 ЦК України.
Боржником були дотримані вимоги ч.10 ст.111 ЦК України щодо складання та подання відповідної податкової звітності до контролюючих органів.
На думку скаржника, діюче законодавство не містить вичерпного переліку документів, які повинні бути додані до заяви про порушення справи про банкрутство за ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". В разі наявності у суду сумніву щодо виконання боржником вимог закону, суд може витребувати у заявника будь-які документи і тільки в разі їх відсутності відмовити в порушенні провадження у справі.
Заслухавши пояснення представника скаржника, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши відповідність оскаржуваної ухвали нормам матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, враховуючи таке.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 22.08.2017 прийнято до розгляду заяву приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", призначено підготовче судове засідання.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно ч.1 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин, ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
За 1, 3 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Згідно з ч. ч. 3, 4, 7, 8 ст. 111 ЦК України передбачено, що під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється. Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Отже, необхідними передумовами для звернення зі заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду зі заявою; проведення аналізу активів боржника шляхом здійснення інвентаризації та оцінки його майна, в тому числі грошових коштів на рахунках боржника, аналізу пасиву боржника шляхом повідомлення кредиторів про ліквідацію юридичної особи-боржника з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості. За результатами аналізу активу та пасиву боржника ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає проміжний ліквідаційний баланс, який додається до заяви боржника відповідно до ч.3 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", звернення з якою до господарського суду є можливим по закінченню строку, передбаченого ст. 105 ЦК України.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій ліквідаційної комісії (ліквідатора) під час досудової ліквідації боржника є підставою для звернення ліквідаційної комісії (ліквідатора) із заявою про порушення справи про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" із наданням господарському суду доказів існування всіх необхідних передумов для порушення провадження у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником, саме на момент звернення боржника з відповідною заявою.
Матеріали справи свідчать про те, що згідно протоколу № 2 загальних зборів акціонерів приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" від 01.07.2017 прийнято рішення, зокрема, про припинення товариства шляхом ліквідації та призначення ліквідаційної комісії, а також встановлено що вимоги кредиторів можуть бути заявлені у строк два місяці з дня офіційного оприлюднення у встановленому законодавством порядку повідомлення про рішення щодо ліквідації (припинення) товариства.
Повідомлення про рішення щодо припинення діяльності юридичної особи з ЄДР було оприлюднена за період з 04.07.2016 по 04.07.2016.
Відповідно до пункту 5 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затверджене Наказом Міністерства фінансів України 02.09.2014 № 879, інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час інвентаризації активів і зобов'язань перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання і оцінка.
Такими заходами можуть бути отримання відповідних витягів з реєстрів, які діють відповідно до Законів України "Про Державний земельний кадастр", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Отже, лише після проведення інвентаризації всього майна підприємства, його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника, а також вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості підприємства-боржника, можливо встановити, що активів підприємства недостатньо для задоволення вимог кредиторів та наявність підстав для звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство боржника.
Боржником надано проміжний ліквідаційний баланс станом на 20.09.2016, який затверджено рішенням зборів акціонерів боржника (протокол № 3 від 07.10.2016).
Крім того, боржником надано баланс станом 30.06.2017р., без надання доказів затвердження його зборами акціонерів боржника.
При цьому, дані вказані в зазначених балансах різняться.
В порушення вимог ч.7 ст.111 ЦК України боржником не подано доказів подання до органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування документів підприємства, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів.
Згідно з ч.10 ст. 111 ЦК України до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
До заяви про порушення справи про банкрутство, в порушення наведеної правової норми, не додано доказів складання та подання органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності за останній звітний період.
Відповідно до положень пункту 69.1 статті 69 Податкового кодексу України банки та інші фінансові установи відкривають поточні та інші рахунки платникам податків - юридичним особам (резидентам і нерезидентам).
Пунктом 69.2 статті 69 Податкового кодексу України передбачено, що банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка.
Послідовність дій банків та інших фінансових установ при наданні повідомлень про відкриття або закриття рахунків платників податків - юридичних осіб, до контролюючих органів, в яких обліковуються платники податків, та відкриття або закриття банками власних кореспондентських рахунків, а також форму і зміст повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах, перелік підстав для відмови контролюючих органів у взятті рахунків на облік врегульована Порядком подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 18.08.2015 №721.
Пунктом 11.16 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.12.2011 за №1562/20300, визначено, що з метою забезпечення закриття інших рахунків юридичних осіб, що ліквідуються, контролюючий орган на звернення комісії з припинення (ліквідатора, ліквідаційної комісії тощо) надає перелік рахунків у фінансових установах відповідної юридичної особи та/або її відокремлених підрозділів, які на момент звернення взяті на облік контролюючими органами та щодо яких не надходили повідомлення про їх закриття.
Таким чином, належним доказом наявності відкритих/закритих рахунків у боржника є довідка податкового органу щодо наявності таких рахунків.
Доказів того, що ліквідаційна комісія боржника зверталася до відповідного контролюючого органу щодо отримання переліку таких рахунків юридичної особи боржника та відомостей про їх закриття матеріали справи не містять, що свідчить про порушення ліквідатором вимог ч.3 ст.111 ЦК України.
З урахуванням наведеного, колегія судів вважає, що приватним акціонерним товариством "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" не дотримано у повному обсязі вимог цивільного законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, а також не надано всіх належних та допустимих доказів на підтвердження здійснення у повному обсязі досудової процедури ліквідації боржника та доказів наявності передумов для звернення із заявою про порушення справи про банкрутство, що є порушенням вимог ч.1 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Таким чином, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для відмови у порушенні провадження у справі про банкрутство.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання скаржника, що в разі наявності у суду сумніву щодо виконання боржником вимог закону, суд може витребувати у заявника будь-які документи, оскільки документи на підтвердження виконання всіх передумов для порушення провадження в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" повинні бути оформлені саме на момент звернення боржника із відповідною заявою. При цьому, надання в подальшому до суду додаткових доказів, пов'язаних із здійсненням процедури добровільної ліквідації чинним законодавством не передбачено.
Крім того, колегія суддів вважає безпідставним посилання скаржника про те, що податковими органами не були витребувані документи для проведення перевірки, оскільки обов'язок надання документів на перевірку контролюючим органам покладений на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора).
Враховуючи викладене, доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не визнаються судом такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваної ухвали.
Керуючись ст.ст. 99, 101-103,105,106 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні апеляційної скарги приватного акціонерного товариства "Компанія з іноземними інвестиціями "Демос" відмовити.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 21.09.2017 у справі №904/7979/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом 20 днів.
Постанова складена в повному обсязі 20.11.2017 р.
Головуючий суддя В.О.Кузнецов
Судді І.М.Науменко
Л.О.Чимбар