
Номер справи 623/2677/17
Номер провадження 2-а/623/184/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2017 року м. Ізюм
Ізюмський міськрайонний суд в Харківській області
в складі головуючого – судді: Одарюка М.П.
при секретарі: Костенко В.В.
за участю судового розпорядника: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізюмі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа – Головне управління Державної казначейської служби в Харківській області про зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), третя особа – Головне управління Державної казначейської служби в Харківській області, в якому просив:
1. Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області при перерахуванні та виплаті позивачеві належної пенсії;
2. Зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2016 року перерахувати позивачеві пенсію на підставі отриманої довідки про розмір грошового забезпечення;
3. Зобов’язати ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплати перерахованої позивачу пенсії з 01.01.2016 року;
4. На підставі ст. 256 КАСУ допустити негайне виконання постанови суду про присудження позивачу виплати різниці між реально отримуваною та перерахованою пенсією у межах стягнення за один місяць.
5. Стягнути з Відповідача судові затрати, суму яких позивач на даний час спрогнозувати не може в силу їх непередбачуваності.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських. Оскільки судовим рішенням на органи Пенсійного фонду не покладено будь - яких зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача, йому було повідомлено, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України. Позивачем 22 червня 2017 року був направлений лист до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогою здійснити перерахунок пенсії, на який було повідомлено, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Позивач надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надало суду письмові заперечення в яких посилаються на те, що позовні вимоги ОСОБА_4 є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки позивачем пропущен строк для звернення до суду, а також ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області виконано всі необхідні дії з метою дотримання законодавства про перерахунок пенсії ОСОБА_4, а саме ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та на підставі листа Пенсійного фонду України від 28.02.2017 № 9493/02-23, надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»
Ліквідаційною комісією ОСОБА_3 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до головного управління надано довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції), зокрема довідка №100/18622 від 17.05.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_4
Головне управляння Пенсійного фонду України в Харківській області звернулося до Пенсійного фонду України для формування потреби в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій з урахування грошового забезпечення, встановленого постановою №988.
Сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, Пенсійним фонду України буде направлено до Міністерства соціальної політики України.
Перерахунок та виплату перерахованої пенсії головним управлінням буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а тому просять відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.
Третя особа – Головне управління Державної казначейської служби в Харківській області в судове засідання не з’явилось, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, заперечень проти позову суду не надсилало, заяву про розгляд справи у їх відсутності не надавало.
Судом встановлено, що позивач – ОСОБА_2, перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугою років. Пенсія призначена з 28.02.2005 року, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № 15324, виданого 28.03.2005 року (а.с.13).
На звернення позивача ОСОБА_5 з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Харківській області надано відповідь від 25.04.2017 року, в якій зазначено, що ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надані ліквідаційній комісії ГУМВС України в Харківській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Після надходження вказівки і порядку надання довідок для перерахунку пенсії від ДФОП МВС України, опрацьовані довідки про розмір грошового забезпечення, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року « Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції» та наказу МВС України № 138 від 17.02.2017 року, централізовано будуть надіслання до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, для подальшого перерахунку пенсії ( а.с.8).
Позивачем 23 вересня 2017 року був направлений лист до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області з вимогою повідомити коли буде здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення КМУ № 988 від 11.11.2015 року « Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції» та коли буде проведене виплата заборгованості за 2016-2017 роки ( а.с.9).
ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 06.10.2017 року за № 1922/К-14позивача було повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету (а.с.10).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною 2 ст.19 Конституції України гарантовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Та обставина, що Національна поліція України є самостійно утвореною юридичною особою, та не входить до структури МВС України не є правовою підставою для обмеження прав осіб на отримання передбачених законодавством України соціальних виплат. Тим більше, якщо відповідні зміни, які гарантують особам такої категорії право на перерахунок пенсії є законодавчо закріплені.
Згідно преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що зазначеним Законом визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Крім того, відповідно до правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484/а13, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до ч.18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1.
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Листом № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016 року. Також, Міністерством внутрішніх справ України повідомлено, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві.
Як вбачається із заперечень відповідача ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та на підставі листа Пенсійного фонду України від 28.02.2017 № 9493/02-23, надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»
Ліквідаційною комісією ОСОБА_3 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до головного управління надано довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції), зокрема довідка №100/18622 від 17.05.2017р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_4
Суд вважає, що посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України, як на підставу не проведення перерахунку пенсії позивачу є такою, що суперечить діючому законодавству.
При цьому суд враховує і постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 11.09.2017р. по справі №623/1792/17, відповідно до якої встановлено що відповідач - МВС України допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправленні в період з 06.01.2016р. по 03.02.2017 року Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачу.
За результатами розгляду справи визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в період з 06.01.2016 року по 03.02.2017,року, щодо ненадіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні поліцейських відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахункупенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійнезабезпечення осіб.: звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тапостанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошовезабезпечення поліцейських Національної поліції» для здійсненняперерахунку пенсіїОСОБА_2.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно з частиною 1 ст. 17 Закону України „Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права. Так, у справі Delcourt v. Belgium Європейський суд зазначив, що у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення. У справі Bellet v. Fгаnсе Суд зазначив, що “стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права”. Отже, як свідчить позиція Суду у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права. Як випливає з рішення Європейського Суду з прав людини у справі “Іліан проти Туреччини”, правило встановлення обмежень доступу до суду у зв'язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Порушення пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод констатував Європейський суд з прав людини у справі «Устименко проти України».
Зокрема, Високий Суд вказав, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (див. рішення у справі «Рябих проти Росії» (Ryabykh v. Russia), заява № 52854/99, пп. 51 і 52, ECHR 2003-X) (п. 46 рішення).
Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є необмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип res judicata, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків (див. рішення у справі «Пономарьов проти України» (Ponomaryov v. Ukraine), заява № 3236/03, п. 41, від 3 квітня 2008 року) (п. 47 рішення).
З огляду на те, що позивач впродовж тривалого часу в судовому та позасудовому процесі здійснював заходи для захисту своїх порушених прав, пов`язаних з перерахунком його пенсії, отримував довідки, необхідні для перерахунку пенсії, то такі дії держави в особі Пенсійного Фонду суд вважає недопустимими, такими, що принижують гідність пенсіонерів, з урахуванням чого вважає, що строк для звернення до суду в даному випадку не пропущений з позиції строку складання довідки про розмір грошового забезпечення - 25.05.2017р., а дії Пенсійного фонду України в Харківській області направлені не на забезпечення належного життя та благополуччя особі, яка вийшла на пенсії, пропрацювавши на посаді начальника відділу судових експертиз при НДЄКЦ при УМВС України в Харківській області, а на постійні судові спори з приводу спочатку ненадання документів, а в подальшому на ненараховані належні пенсійні виплати, що є дискримінаційним по відношенню до певних прошарків населення.
Враховуючи загальні принципи адміністративного судочинства, керуючись нормами Європейської конвенції з прав людини, приймаючи до уваги те, що за бездіяльністю органів державної влади тривалий час (з 01.01.2016р.) не було забезпечено реальний правовий механізм перерахунку пенсій колишнім співробітникам внутрішніх справ, то позивач має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, тому бездіяльність відповідача щодо не проведення відповідного перерахунку та невиплати пенсії позивачу є протиправною.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі витупала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при подачі позову до суду судовий збір не сплачувався він підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись статтями 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області при перерахуванні та виплаті належної пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2016 року перерахувати ОСОБА_2 пенсію на підставі отриманої довідки про розмір грошового забезпечення.
Зобов’язати ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплати перерахованої ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2016 року.
На підставі ст. 256 КАСУ допустити негайне виконання постанови суду про присудження ОСОБА_2 виплати різниці між реально отримуваною та перерахованою пенсією у межах стягнення за один місяць.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь держави 640,00 грн. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя М.П.Одарюк