
Справа № 395/1090/17
Провадження № 2-а/395/26/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2017 року м. Новомиргород
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Забуранного Р.А.
при секретарі Таран С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомиргороді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання перерахувати пенсію,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання перерахувати пенсію, в якому просить: визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області протиправною щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 01 січня 2016 року; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області здійснити перерахунок та виплату позивачу згідно Довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії від 05.05.2017 року № 9386/1366, з 01.01.2016 р., тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру..
Вимоги позивач обґрунтував тим, що з 2009 року він являється пенсіонером органів внутрішніх справ України. Пенсія йому призначена та виплачується відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. При подачі відповідачу заяви про перерахунок пенсії у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії йому повідомлено, що перерахунок та виплата пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
В судове засідання позивач не зявився, направив до суду заяву про розгляд справи без його участі та просив суд задовольнити позов, посилаючись на обставини викладені в ньому.
Представник відповідача в судове засіданні не зявився, до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що позов не визнає та просив відмовити у його задоволенні.
За таких обставин суд вважає за можливе слухати справу за відсутності сторін за наявними матеріалами справи.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 2009 року позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України.
Пенсія йому призначена та виплачується відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьоїстатті 63 Закону №2262-XII(у редакції Закону з 07.11.2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45(далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого пункту 15розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію"зі змінами, внесенимиЗаконом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цимЗакономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію"закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України №900-VIII від 23.12.2015 рокустаттю 63 Закону №2262-XIIдоповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що самепостановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строкПенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Так, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 Законууповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, згідно постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 та отриманням Довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії 01.08.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 31.08.2017 року відповідач повідомив ОСОБА_1, що перерахунок та виплата його пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
З урахуванням викладеного, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є протиправною.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 31 серпня 2017 року № 6288/03-10 щодо перерахунку та виплати пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, на який посилається відповідач в поданих до суду запереченнях, є безпідставним, не ґрунтується на нормах закону. Право особи на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань.
Щодо строку звернення позивача до суду, про порушення якого наголошує ГУ ПФУ в Кіровоградській області варто зауважити на таке.
Кодекс адміністративного судочинства Україниє загальнимзаконом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальнимзаконом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій єЗакон № 2262-ХІІ.
Згідно з ч. 3ст. 51 Закону № 2262-ХІІ( в редакціїЗакону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 не проведений з 01.01.2016 саме з вини ГУ ПФУ в Кіровоградській області, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3ст. 51 закону України № 2262-ХІІ.
З цих підстав позовні вимоги ОСОБА_1є повністю обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд не може погодитися із висновком про наявність у позивача права на виплату пенсіїбез обмеження максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставірішення Конституційного Суду України від 20 грудня2016 року № 7-рп/2016"У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першоїстатті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з наступних підстав.
Так,Рішенням КонституціногоСуду України у справі за №7-рп/2016 від 20.12.2016визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положенняЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XIIзі змінами, а саме: частина сьома статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Не заперечуючи проти того, що з часу ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення до часу внесення змін достатті 43 Закону № 2262-ХІІ, виплата пенсії всім особам, які отримують таку пенсію відповідно до положеньЗакону № 2262-ХІІ, має здійснюватися без обмеження пенсії максимальним розміром, суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що пенсія позивача після проведеного перерахунку буде перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (або встановленийстаттею 43 Закону № 2262-ХІІмаксимальний розмір пенсії - 10740 грн.)та внаслідоктаких протиправних дій відповідача буде порушено права позивача на належний розмір пенсії.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантованестаттею 55 Конституції Україний конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявленіпозивачем вимоги про виплату пенсіїбез обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного Суду України від 20 грудня2016 року є передчасними, а від так задоволенню не підлягають.
При зверненні до суду позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі ст.5 п.13 Закону України «Про судовий збір», оскільки він є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії УБД № 010996 від 08 травня 2015 року, тому понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 640,00 грн., які відповідно до положень статей87,94та98 КАС України, з урахуванням задоволення судом позовних вимог, підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
Суд вважає за необхідне встановити також відповідно достатті 267 КАС Українисудовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 6,10,11,12,14,70,71,94,99,159-163,267 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання перерахувати пенсію задовольнити частково.
Визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 незаконною, починаючи з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 на підставі довідки № 9386/1366 від 05 травня 2017 року, наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області, перерахунок призначеної пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17 лютого 2017 року «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» та виплатити різницю між фактично отриманою та обчисленою пенсією.
Стягнути із ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь держави (отримувач коштів УДКСУ у Новомиргородському районі, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37942426, банк отримувача ГУДКСУ в Кіровоградській області, код банку отримувача (МФО) 823016, рахунок отримувача 31212206700299, код класифікації доходів бюджету 22030101) за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судовий збір у сумі 640 гривень.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новомиргородський районний суд Кіровоградської області на протязі десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Р. А. Забуранний
копія Справа № 395/1090/17
Провадження № 2-а/395/26/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2017 року м. Новомиргород
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Забуранного Р.А.
при секретарі Таран С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомиргороді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання перерахувати пенсію,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання перерахувати пенсію, в якому просить: визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області протиправною щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 01 січня 2016 року; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області здійснити перерахунок та виплату позивачу згідно Довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії від 05.05.2017 року № 9386/1366, з 01.01.2016 р., тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру..
Вимоги позивач обґрунтував тим, що з 2009 року він являється пенсіонером органів внутрішніх справ України. Пенсія йому призначена та виплачується відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. При подачі відповідачу заяви про перерахунок пенсії у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії йому повідомлено, що перерахунок та виплата пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
В судове засідання позивач не зявився, направив до суду заяву про розгляд справи без його участі та просив суд задовольнити позов, посилаючись на обставини викладені в ньому.
Представник відповідача в судове засіданні не зявився, до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що позов не визнає та просив відмовити у його задоволенні.
За таких обставин суд вважає за можливе слухати справу за відсутності сторін за наявними матеріалами справи.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 2009 року позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України.
Пенсія йому призначена та виплачується відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьоїстатті 63 Закону №2262-XII(у редакції Закону з 07.11.2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45(далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого пункту 15розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію"зі змінами, внесенимиЗаконом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цимЗакономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію"закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України №900-VIII від 23.12.2015 рокустаттю 63 Закону №2262-XIIдоповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що самепостановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строкПенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Так, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 Законууповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, згідно постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 та отриманням Довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії 01.08.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 31.08.2017 року відповідач повідомив ОСОБА_1, що перерахунок та виплата його пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
З урахуванням викладеного, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є протиправною.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 31 серпня 2017 року № 6288/03-10 щодо перерахунку та виплати пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, на який посилається відповідач в поданих до суду запереченнях, є безпідставним, не ґрунтується на нормах закону. Право особи на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань.
Щодо строку звернення позивача до суду, про порушення якого наголошує ГУ ПФУ в Кіровоградській області варто зауважити на таке.
Кодекс адміністративного судочинства Україниє загальнимзаконом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальнимзаконом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій єЗакон № 2262-ХІІ.
Згідно з ч. 3ст. 51 Закону № 2262-ХІІ( в редакціїЗакону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 не проведений з 01.01.2016 саме з вини ГУ ПФУ в Кіровоградській області, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3ст. 51 закону України № 2262-ХІІ.
З цих підстав позовні вимоги ОСОБА_1є повністю обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд не може погодитися із висновком про наявність у позивача права на виплату пенсіїбез обмеження максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставірішення Конституційного Суду України від 20 грудня2016 року № 7-рп/2016"У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першоїстатті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з наступних підстав.
Так,Рішенням КонституціногоСуду України у справі за №7-рп/2016 від 20.12.2016визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положенняЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XIIзі змінами, а саме: частина сьома статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Не заперечуючи проти того, що з часу ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення до часу внесення змін достатті 43 Закону № 2262-ХІІ, виплата пенсії всім особам, які отримують таку пенсію відповідно до положеньЗакону № 2262-ХІІ, має здійснюватися без обмеження пенсії максимальним розміром, суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що пенсія позивача після проведеного перерахунку буде перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (або встановленийстаттею 43 Закону № 2262-ХІІмаксимальний розмір пенсії - 10740 грн.)та внаслідоктаких протиправних дій відповідача буде порушено права позивача на належний розмір пенсії.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантованестаттею 55 Конституції Україний конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявленіпозивачем вимоги про виплату пенсіїбез обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного Суду України від 20 грудня2016 року є передчасними, а від так задоволенню не підлягають.
При зверненні до суду позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі ст.5 п.13 Закону України «Про судовий збір», оскільки він є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії УБД № 010996 від 08 травня 2015 року, тому понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 640,00 грн., які відповідно до положень статей87,94та98 КАС України, з урахуванням задоволення судом позовних вимог, підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
Суд вважає за необхідне встановити також відповідно достатті 267 КАС Українисудовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 6,10,11,12,14,70,71,94,99,159-163,267 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання перерахувати пенсію задовольнити частково.
Визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 незаконною, починаючи з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 на підставі довідки № 9386/1366 від 05 травня 2017 року, наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області, перерахунок призначеної пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17 лютого 2017 року «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» та виплатити різницю між фактично отриманою та обчисленою пенсією.
Стягнути із ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь держави (отримувач коштів УДКСУ у Новомиргородському районі, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37942426, банк отримувача ГУДКСУ в Кіровоградській області, код банку отримувача (МФО) 823016, рахунок отримувача 31212206700299, код класифікації доходів бюджету 22030101) за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судовий збір у сумі 640 гривень.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новомиргородський районний суд Кіровоградської області на протязі десяти днів з дня її проголошення.
Суддя підпис
з оригіналом згідно
Суддя: Р. А. Забуранний