
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/4654/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Яворського І.О., Носа С.П.
з участю секретаря судового засідання: Джули В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17 березня 2017 року за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - Коломийське ОУПФУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом, в якому просив зобов'язати Коломийське ОУПФУ здійснити перерахунок його пенсії із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-569 вих.16 від 07.12.2016, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ) (в редакції від 05.11.1991), з розрахунку 90 % від середнього заробітку на посаді старшого слідчого прокуратури Коломийського району Івано-Франківської області з 01.12.2015 та виплатити йому різницю в перерахованій пенсії за вислугою років за період з 01.12.2015 по день звернення.
Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17.03.2017 в задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, яку мотивує тим, що соціальні гарантії працівників правоохоронних органів не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії. Отже, відмова відповідача у проведенні перерахунку його пенсії за вислугу років, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-569 вих-16 від 07.12.2016 є протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України. Тому просить постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17.03.2017 скасувати та прийняти нову, якою його позов задовольнити повністю.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову про часткове задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
З матеріалів справи видно, що з 06.05.2010 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Коломийському ОУПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у розмірі 90% від середньомісячного заробітку, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
09.12.2016 позивач звернувся до Коломийського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області за № 18-569 вих-16 від 07.12.2016.
Листом Коломийського ОУПФУ № 251/С-15 від 22.12.2016 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії, оскільки з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, зокрема відповідно до Закону № 1789-ХІІ.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 76-VІІІ від 28.12.2014 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Заходи щодо реалізації цієї норми закону буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового акту. Оскільки на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту не було прийнято, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Проте, колегія суддів вважає, що до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також невідповідністю висновків суду обставинам справи, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України № 432-IV від 16.01.2003 «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку : 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
У подальшому до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ були неодноразово внесені зміни.
Пенсія позивачу була призначена відповідно до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, яка діяла до набрання чинності цими законами.
Однак, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VІІІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ч.18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури є ч.12, ч.17 ст.50 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 не зазнали.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 по справі №21-348а13 та від 17.12.2013 по справі №21-445а13.
01.04.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015, згідно з п.5 Прикінцевих положень якого, передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
15.07.2015 частково набув чинності Закон України «Про прокуратуру» (2014 року), згідно з п.3 Прикінцевих положень якого Закон України «Про прокуратуру» (1991 року) втрачає чинність, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Проте, як вбачається з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-19 від 24.12.2015, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
Колегія суддів звертає увагу, що згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року), які змін у зв'язку із прийняттям Закону №213-УІІІ від 02.03.2015 не зазнали.
Неможливість здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії через відсутність відповідної постанови не можуть бути враховані.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, враховуючи наведені правові норми та обставини цієї справи колегія суддів приходить до висновку щодо протиправної відмови Коломийського ОУПФУ у здійсненні перерахунку пенсії позивача та наявності підстав для задоволення його позовних вимог щодо перерахунку призначеної пенсії у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) на підставі довідки Івано-Франківської області №18-569вих-16 від 07.12.2016.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки : у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
В той же час, частиною 17 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено працівнику прокуратури не більш як за 12 місяців.
З огляду на встановлені судом обставини та беручи до уваги наведені вище норми, а також ту обставину, що з відповідною заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 22.12.2016, колегія суддів вважає, що відповідно до положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч.17 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), перерахунок пенсії ОСОБА_1 та проведення відповідних виплат має бути здійснено, починаючи з 09.12.2015.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
В матеріалах справи містяться квитанції про сплату позивачем судового збору в розмірі 551,20 грн та 606,32 грн, а всього 1 157,52 грн.
Отже, з відповідача Коломийського ОУПФУ слід стягнути за рахунок його бюджетних асигнувань сплачений позивачем судовий збір в сумі 1 157,52 грн.
Згідно ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, а також невідповідність його висновків обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення часткове позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17 березня 2017 року по справі № 346/6770/16-а скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок його пенсії із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області за №18-569 вих. 16 від 07 грудня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991), з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді старшого слідчого прокуратури Коломийського району Івано-Франківської області з 22 грудня 2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 09 грудня 2015 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку - НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (78200, м. Коломия, вул. Валова, 47а, код ЄДРПОУ - 37904176) сплачений судовий збір в розмірі 1 157 (тисяча сто п'ятдесят сім) гривень 52 копійки.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Р. В. Кухтей судді С. П. Нос І. О. ЯворськийПовний текст судового рішення виготовлено 21.11.17