Ухвала суду № 70415150, 16.11.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
826/8121/17
Номер документу
70415150
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/8121/17 Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Кредитної спілки «Ощадна каса» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 вересня 2017 року адміністративну справу за позовом Кредитної спілки «Ощадна каса» до державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

Кредитна спілка «Ощадна каса» (надалі за текстом - «КС «Ощадна каса») звернулась до суду з позовом у якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просила:

- визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві (надалі за текстом - «ДПІ у Солом'янському районі») щодо внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій КС «Ощадна каса», згідно рішення № 1626584601020 від 24.11.2016 р.;

- зобов'язати відповідача вчинити дії з внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій КС «Ощадна каса» згідно рішення № 1626584601020 від 24.11.2016 р.;

- зобов'язати ДПІ у Солом'янському районі утриматися від вчинення виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій КС «Ощадна каса» згідно рішення № 1626584601020 від 24.11.2016 р.;

- зобов'язати ДПІ у Солом'янському районі виконати не вчинену дію з внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій КС «Ощадна каса» згідно рішення № 1626584601020 від 24.11.2016 р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення № 1726584600804 від 17.07.2017 р. щодо виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 вересня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про задоволення позову.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що рішеннями державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва № 186/1504 від 03.12.2007 р., ДПІ у Солом'янському районі № 223 від 02.12.2011 р. КС «Ощадна каса» внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій за ознакою неприбутковості 0010 (кредитні спілки).

Листом № 15155/10/26-58-12-04-06 від 27.09.2016 р. ДПІ у Солом'янському районі запропонувала позивачеві привести свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу України (надалі за текстом - «ПК України») для внесення до нового Реєстру неприбуткових установ і організацій та надати контролюючому органу: реєстраційну заяву за формою 1-РН; копії установчих документів.

Реєстраційну заяву разом із додатками позивач подав 18 листопада 2016 р.

Рішенням № 1626584601020 від 24.11.2016 р. КС «Ощадна каса» присвоєно ознаку неприбутковості 0038 (спілки).

Згідно рішенню № 1726584600804 від 17.07.2017 р. позивачеві скасовано ознаку неприбутковості у зв'язку з чим останнього виключено з Реєстру неприбуткових установ і організацій.

У період включення КС «Ощадна каса» до Реєстру неприбуткових установ та організацій підпунктом «в» пункту 157.1 статті 157 ПК України кредитні спілки були віднесені до неприбуткових установ та організацій.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 р. № 71-VIII, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17 липня 2015 р. № 652-VIII та Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 р. № 1797-VIII були внесені зміни до ПК України.

Відповідно до цих змін підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначається, що неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Згідно підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Підпунктом 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 передбачено, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Згідно підпункту 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 ПК України порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.

13 липня 2016 р. Урядом України було прийнято постанову № 440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру».

Пунктом 2 названої постанови Кабінету Міністрів України Державній фіскальній службі України доручено забезпечити надіслання до неприбуткових підприємств, установ, організацій, включених до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 р. № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», письмових запитів про надання у місячний строк з дня їх отримання відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та завірених нею копій установчих документів організації.

Цим же пунктом постанови Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016 р., із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 195, передбачено, що у місячний строк з дня отримання відповіді на запит та завірених копій документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, за результатами розгляду таких документів контролюючим органом:

- у разі відповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також наявності завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, така організація включається до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій;

- у разі невідповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також відсутності завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, таким організаціям надсилається відповідне повідомлення.

За змістом пункту 4 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 13 липня 2016 р., спілкам присвоюється ознака неприбутковості (0038).

Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 р. № 2664-III кредитні спілки віднесено до фінансових установ, які відповідно до закону надають одну чи декілька фінансових послуг.

За визначенням наданим у пункту 5 статті 1 цього Закону фінансова послуга - це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Спеціальним Законом, який визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань є Закон України «Про кредитні спілки» від 20 грудня 2001 р. № 2908-III (надалі за текстом - «Закон № 2908-III»).

Відповідно до частини 2 статті Закону № 2908-III кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно частини 3 статті 21 Закону № 2908-III нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів).

З огляду на наведені правові норми слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про те, що кредитні спілки не відповідають критеріям неприбуткового підприємства, установи та організації, визначеним ПК України, а відтак і про відсутність підстав для задоволення позову.

Посилання позивача на те, що частиною 1 статті 1 Закону № 2908-III визначено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, обґрунтовано не взято судом до уваги, оскільки за змістом ст.ст. 1, 5 ПК України відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, що справляються в Україні, врегульовано цим Кодексом, а у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Не ґрунтується на матеріалах справи твердження КС «Ощадна каса» про те, позивача не було включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Таке включення відбулося у грудні 2011 р., а зміна ознаки неприбутковості обумовлена набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016 р.

Не може бути підставою для скасування рішення ДПІ у Солом'янському районі № 1726584600804 від 17.07.2017 р. і той факт, що в ньому помилково зазначено дату включення КС «Ощадна каса» до Реєстру неприбуткових установ та організацій та міститься посилання на заяву № 38638199. Такі суто технічні помилки не впливають на законність спірного рішення.

Суд знаходить необґрунтованим і посилання позивача на те, що 24 листопада 2016 р. відповідачем КС «Ощадна каса» присвоєно ознаку неприбутковості, а в липні 2017 р., за відсутності змін у законодавстві, виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

У 2016 р. діяла редакція постанови Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016 р. відповідно до якої організація, установчі документи якої не відповідають вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, не може бути виключена до 1 січня 2017 р. з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а посилання скаржника на те, що рішенням загальних зборів від 13.11.2016 р. затверджено нову редакцію статуту КС «Ощадна каса» і ця редакція відповідає вимогам ст. 133 ПК України, зокрема містить заборону розподілу доходу між членами кредитної спілки, є помилковим.

Відповідно до ст.ст. 5, 7 Закону № 2908-III кредитні спілки в Україні діють відповідно до цього Закону, інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів. Кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.

Водночас, нова редакція статуту КС «Ощадна каса» суперечить Закону № 2908-III у зазначеній частині.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу Кредитної спілки «Ощадна каса» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 вересня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя В.Е.Мацедонська

Ухвала складена в повному обсязі 21 листопада 2017 р.