Ухвала суду № 70413616, 22.11.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2017
Номер справи
812/1717/17
Номер документу
70413616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

22 листопада 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/1717/17

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово – цивільної адміністрації, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області про зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2017 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово – цивільної адміністрації, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області про зобов’язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини другої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

У відповідності до пункту 5 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються у разі необхідності – клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Пільги щодо сплати судового збору встановлені статтею 5 Закону України “Про судовий збір”. З аналізу даної статті вбачається, що позивач від сплати судового збору не звільнений.

Відповідно до положень статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 1600 гривень з 1 січня 2017 року, тобто ставка судового збору для фізичних осіб становить 640,00 грн за звернення до адміністративного суду з позовом немайнового характеру.

Позивачем заявлено вимоги немайнового характеру:

1) зобов’язання Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово – цивільної адміністрації негайно створити чесну (некорумповану) компетентну комісію з усіх напрямків діяльності ВЦА і негайно провести незалежне службове розслідування чисельних порушень діючого законодавства України з боку Трьохізбенської ВЦА та результати службового розслідування довести у повному обсязі до відома населення с. Трьохізбенка на загальних зборах; службове розслідування діяльності Трьохізбенської ВЦА за весь період її існування, тобто з 15.07.2015 по теперішній час провести об’єктивно, чесно, прозоро для населення; зобов’язання Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово – цивільної адміністрації офіційно направити висновки незалежної комісії позивачу у справі;

2) зобов’язання Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області негайно розпочати роботу по підготовці відповідної документації щодо реєстрації територіальної громади сіл Трьохізбенка, Кряківка, Калаус, Оріхово – Донецьке, Лопаскіно, Лобачево, залучивши до участі позивача у справі як члена ініціативної групи по утворенню територіальної громади сіл Трьохізбенка, Кряківка, Калаус, Оріхово – Донецьке, Лопаскіно, Лобачево;

3) зобов’язання Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області негайно забезпечити населення, проживаюче на території Трьохізбенської ВЦА, дровами та вугіллям в зиму з прямої вини співвідповідача та за його рахунок;

4) зобов’язання Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області негайно знайти кошти на ремонт електропостачальної мережі в с. Трьохізбенка, в тому числі по вулиці Щорса та вулиці Шкільна, яка зараз знаходиться в надзвичайно аварійному стані з прямої вини співвідповідача та за його рахунок;

5) зобов’язання Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області передбачити кошти на ремонт стратегічної дороги, що зв’язує с. Трьохізбенка з райцентром на 2018 рік цільовим призначенням.

Також позивач просить направити інформацію про безпрецедентний випадок повної корумпованості Трьохізбенської ВЦА до Головного слідчого управління Національної поліції в Луганській області щодо необхідності якнайшвидше провести досудове розслідування карної справи щодо керівника Трьохізбенської ВЦА ОСОБА_2, який, знаходячись на державній службі, і при здійсненні ним керівництва місцевим Трьохізбенським державним органом влади, тобто ВЦА, в умовах воєнного положення в зоні бойових дій – вчинив протягом року цілу низку правопорушень, від яких жорстоко постраждало населення ВЦА, врахувати кожну претензію відносно нього, що зазначена в даній позовній заяві і притягти винну особу до відповідальності згідно із Законом за скоєння ним важкого злочину.

Відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» У разі коли в позовній заяві об’єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Тобто розмір судового збору за п’ятьма немайновими вимогами позивача має складати 3200,00 грн.

Позивачем не надано документу про сплату судового збору у розмірі 3200,00 грн, проте у позовній заяві викладено клопотання про звільнення від сплати судового збору повністю, яке обґрунтовано надзвичайно тяжким матеріальним становищем – мінімальна пенсія, проживання безпосередньо в зоні бойових дій (зіткнення), наявність матеріальних втрат не тільки від обстрілів, а й безпосередньо з прямої вини керівника Трьохізбенської ВЦА ОСОБА_2, потреба позивача у державній допомозі, допомозі благодійних фондів.

Клопотання про повне звільнення позивача від сплати судового збору не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. У випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить пунктові 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. рішення у справі “Ашинґдейн проти Сполученого Королівства” (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, cерія А, № 93).

Відповідно до частини першої статті 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Тобто, в даному випадку доступ до суду обмежений Законом.

Крім того, підвищення Україною ефективності адміністративного процесу, відповідно до вимог положення підпункту “b” пункту 35 Меморандуму про економічну та фінансову політику (між Україною і міжнародним валютним фондом) згідно з узятими зобов’язаннями, забезпечується подвоєння доходів від судового збору, що підтверджується змінами до Закону України “Про судовий збір”, які набули чинності від 1 вересня 2015 року.

Зміни до Закону України “Про судовий збір”, які призведуть до зменшення надходження державного бюджету від сплати судового збору, будуть наслідком невиконання Україною узятих на себе зобов’язань перед Міжнародним валютним фондом.

Разом з тим, відповідно до вимог частини третьої статті 9 Закону України “Про судовий збір” кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади. Судовий збір є джерелом фінансового забезпечення судової системи із цільовим його спрямовуванням виключно на потреби судочинства.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

Аналіз положень Закону України “Про державний бюджет України на 2017 рік” свідчить про те, що рівень задоволення загальної потреби судової системи в грошових коштах у 2017 році складає 45 відсотків. При цьому бюджетні призначення на 2017 рік із джерел загального фонду покривають 30 відсотків від потреби. Слід зазначити, що планова сума надходжень від сплати судового збору, яка розрахована на підставі динаміки фактичних надходжень попереднього року, складає 1735,3 млн. грн. або 14,7 відсотка від потреби.

Наголошую на важливості судового збору як елементу забезпечення незалежності судової влади, що складає основу справедливого і неупередженого правосуддя.

Таким чином, стаття 88 КАС України та стаття 8 Закону України “Про судовий збір” визначає можливість, а не обов’язок відстрочення сплати судових витрат або звільнення від їх сплати, тому вважаю за необхідне відмовити у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, разом з тим вважаю за можливе відстрочити сплату судових витрат до ухвалення судового рішення у справі, враховуючи майновий стан позивача та докази, надані на підтвердження його складного матеріального становища (довідка Старобільського ОУПФУ Луганської області від 13.11.2017 № 1311 про розмір пенсії позивача, реєстраційно – контрольна картка ЛОДА щодо ОСОБА_1 від 13.10.2017 № 39-7-02520-1).

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв’язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Крім того, відповідно до положень частини першої статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу у будь-який час до закінчення судового розгляду, пред’явивши адміністративний позов до сторін.

Згідно з положеннями частини другої статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов’язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі.

Предметом адміністративного позову є зобов’язання відповідачів вчинити дії, пов’язані з діяльністю військово – цивільної адміністрації сіл Трьохізбенка, Кряківка, Лобачеве, Лопаскине та Оріхове-Донецьке Новоайдарського району Луганської області, утвореної відповідно до Указу Президента України від 05.03.2015 № 123/2015, відповідно рішення у справі може вплинути на права, інтереси або обов’язки останньої, тому вважаю за необхідне залучити її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів.

Керуючись статтями 6, 71, 88, 104, 105, 106, 107, 110 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.

Відстрочити сплату судових витрат до ухвалення судового рішення у справі.

Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово – цивільної адміністрації, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області про зобов’язання вчинити певні дії.

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - військово – цивільну адміністрацію сіл Трьохізбенка, Кряківка, Лобачеве, Лопаскине та Оріхове-Донецьке Новоайдарського району Луганської області (93710, Луганська область, Новоайдарський район, с. Трьохізбенка, вул. Булавіна, буд. 3), направивши третій особі копію адміністративного позову з додатками.

Призначити справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 06 грудня 2017 року на 13 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.

Запропонувати позивачу надати:

- оригінали документів, які додані до позовної заяви в копіях, - для огляду в судовому засіданні;

- копію паспорту;

- відомості щодо звернень позивача до Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово – цивільної адміністрації та Новоайдарської районної державної адміністрації, Новоайдарської районної військово – цивільної адміністрації Луганської області з приводу порушених у адміністративному позові питань щодо діяльності військово – цивільної адміністрації сіл Трьохізбенка, Кряківка, Лобачеве, Лопаскине та Оріхове-Донецьке Новоайдарського району Луганської області, та у разі наявності – відповіді на такі звернення.

Зобов’язати відповідачів в разі невизнання позову надати суду:

- письмові заперечення проти позову;

- відомості щодо звернень позивача до Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово – цивільної адміністрації та Новоайдарської районної державної адміністрації, Новоайдарської районної військово – цивільної адміністрації Луганської області з приводу порушених у адміністративному позові питань щодо діяльності військово – цивільної адміністрації сіл Трьохізбенка, Кряківка, Лобачеве, Лопаскине та Оріхове-Донецьке Новоайдарського району Луганської області, та у разі наявності – відповіді на такі звернення.

Зобов’язати третю особу надати відзив на адміністративний позов.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщений на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви та доданих до неї документів.

СуддяОСОБА_3