Постанова № 70413527, 17.11.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2017
Номер справи
812/1538/17
Номер документу
70413527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

11.5

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 листопада 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1538/17

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

Лисичанського міського центру зайнятості

до Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області

про зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Лисичанського міського центру зайнятості до Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, в якому позивач, з урахуванням уточненого адміністративного позову від 06 листопада 2017 року за № 8/06-2291, просить зобов’язати державного виконавця Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_1 відкрити виконавче провадження на підставі виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 17 травня 2012 року у справі № 2а-9678/11/1270, про стягнення з ОСОБА_2 на користь Слов’яносербського центру зайнятості суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 2335,00 грн (арк. спр. 27-28).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04 липня 2017 року постановою державного виконавця Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_1 повернуто стягувачу виконавчий лист № 2а-9678/11/1270, виданий Луганським окружним адміністративним судом 17 травня 2012 року, про стягнення з ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1) на користь Слов’яносербського центру зайнятості (стягувача замінено на Лисичанський міський центр зайнятості ухвалою суду від 24 грудня 2015 року) суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 2335,00 грн з підстав відсутності у боржника майна, на яке можливо звернути стягнення. 11 серпня 2017 року позивачем до Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області направлено заяву про повторне відкриття виконавчого провадження разом з виконавчим листом № 2а-9678/11/1270. 28 вересня 2017 року до позивача надійшло повідомлення державного виконавця від 21 вересня 2017 року про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання з посиланням на статтю 4 Закону України «Про виконавче провадження» - у виконавчому листі не зазначено дату народження боржника. 29 вересня 2017 року позивачем до Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області направлено заяву про повторне відкриття виконавчого провадження разом з виконавчим листом № 2а-9678/11/1270. 19 жовтня 2017 року до Лисичанського міського центру зайнятості надійшло повідомлення державного виконавця від 11 жовтня 2017 року про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання з посиланням на статтю 4 Закону України «Про виконавче провадження» - у виконавчому листі не зазначено дату народження боржника. Позивач не погоджується з прийнятим рішенням державного виконавця, оскільки останнім не прийнято до уваги, що відповідно до пункту 3 частини третьої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну. Таким чином, за твердженням позивача, Законом державному виконавцю надано можливість отримувати інформацію про реєстраційний номер облікової картки платника податків, дату народження боржника, іншу інформацію, навіть якщо її не зазначено у виконавчому листі. аналогічна позиція викладена у постанові судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 21 травня 2014 року, де суд дійшов висновку, що державний виконавець має можливість отримувати інформацію стосовно реєстраційних даних боржника, якщо такі дані не зазначені у виконавчому документі.

Станом на 20 жовтня 2017 року виконавчий лист № 2а-9678/11/1270, виданий Луганським окружним адміністративним судом 17 травня 2012 року, про стягнення з ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1) на користь Слов’яносербського центру зайнятості (стягувача замінено на Лисичанський міський центр зайнятості ухвалою суду від 24 грудня 2015 року) суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 2335,00 грн, на виконанні у органах Державної виконавчої служби не перебуває, рішення суду не виконується.

У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 55). Заявою від 15 листопада 2017 року за № 8/06-2377 Лисичанський міський центр зайнятості просить розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 56).

Слов’яносербський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області адміністративний позов не визнав, про що подав заперечення від 13 листопада 2017 року за № 1209/16-26-34, в яких у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 37-39, 45-48).

Заперечуючи проти адміністративного позову, відповідач вказав, що 05 січня 2017 року в дію вступив новий Закон України «Про виконавче провадження». В статті 4 даного Закону зазначено, що однією з вимог до виконавчого документа є наявність дати народження боржника. Наказом Міністерства юстиції України від 05 серпня 2016 року № 2432/5 затверджено Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження. Відповідно до розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження під час реєстрації виконавчого документа відповідальна особа (приватний виконавець або його помічник) зобов’язана(ий) внести до Системи такі відомості: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) для фізичної особи, число, місяць, рік народження для фізичної особи.

У виконавчому листі та в заявах про відкриття виконавчого провадження щодо виконавчого листа № 2а-9678/11/1270, виданого Луганським окружним адміністративним судом 17 травня 2012 року, про стягнення з ОСОБА_2 на користь Лисичанського міського центру зайнятості суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 2335,00 грн відомості про дату народження боржника були відсутні. З цих аідстав відкриття виконавчого провадження є неможливим з об’єктивних причин, оскільки Автоматизованою системою виконавчого провадження не передбачена можливість зареєструвати дію «відкрити виконавче провадження» без відомостей про дату народження боржника, що підтверджується скриншотом роботи Автоматизованої системи виконавчого провадження при відкритті виконавчого провадження за відсутності дати народження боржника – фізичної особи. Посилання позивача на статтю 18 Закону України «Про виконавче провадження» відповідач вважає безпідставним, оскільки одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну, виконавець має право під час здійснення виконавчого провадження, тобто у разі відкриття виконавчого провадження.

У судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 32, 34). Заявою від 13 листопада 2017 року за № 1208/16-26-34 Слов’яносербський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області просить розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 36, 44).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

У межах спірних правовідносин Лисичанський міський центр зайнятості (визнаний правонаступником Слов’яносербського центру зайнятості у виконавчому провадженні ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2015 року у справі № 2а-9678/11/1270) звернувся до Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області із заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-9678/11/1270, виданого Луганським окружним адміністративним судом 17 травня 2012 року, про стягнення з ОСОБА_2 на користь Лисичанського міського центру зайнятості суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 2335,00 грн. При цьому, в заяві вказано, що Лисичанським міським центром зайнятості не встановлено дату народження боржника (арк. спр. 4, 8, 10-11).

Повідомленням від 11 жовтня 2017 року за № 1096/16-26-34 Слов’яносербський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області на підставі пункту 6 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» повернув виконавчий лист № 2а-9678/11/1270, виданий Луганським окружним адміністративним судом 17 травня 2012 року, про стягнення з ОСОБА_2 на користь Лисичанського міського центру зайнятості суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 2335,00 грн стягувачу без виконання, оскільки у виконавчому листі не зазначена дата народження боржника – фізичної особи (арк. спр. 9).

Повідомлення Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 11 жовтня 2017 року за № 1096/16-26-34 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання позивач отримав 19 жовтня 2017 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції на супровідному листі від 11 жовтня 2017 року № 1096/16-26-34 та копія поштового конверту (арк. спр. 57, 58).

До суду з адміністративним позовом Лисичанський міський центр зайнятості звернувся 23 жовтня 2017 року, що підтверджується поштовим конвертом та відомостями з веб-сайту публічного акціонерного товариства «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштового відправлення за ідентифікатором поштового відправлення 9310005736376 (арк. спр. 12, 60) та свідчить про дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, встановленого частиною другою статті 181 КАС України.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 02 лютого 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404, у відповідній редакції).

За визначенням статті 1 цього Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 4 Закону № 1404 у виконавчому документі зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи.

Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону (пункт 6 частини четвертої статті 4 Закону № 1404).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 26 Закону № 1404 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати (частина третя статті 26 Закону № 1404).

Згідно з частиною п’ятою статті 26 Закону № 1404 виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Частиною першою статті 8 Закону № 1404 передбачено, що реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.

Згідно з частиною другою статті 8 Закону № 1404 автоматизованою системою виконавчого провадження, зокрема, забезпечується: виготовлення документів виконавчого провадження; формування Єдиного реєстру боржників.

Відповідно до частини четвертої статті 8 Закону № 1404 рішення виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. У разі тимчасової відсутності доступу до автоматизованої системи допускається виготовлення документів на паперових носіях з подальшим обов’язковим внесенням їх до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня після відновлення її роботи.

Пунктом 1 розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05 серпня 2016 року № 2432/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12 серпня 2016 року за № 1126/29256 (далі – Положення № 2432), закріплено, що вхідна кореспонденція, в тому числі виконавчі документи, приймається й опрацьовується відповідальною особою (приватним виконавцем або його помічником) і реєструється у Системі в день її надходження. У разі наявності технічних підстав, що унеможливлюють роботу Системи, реєстрація вхідної кореспонденції здійснюється невідкладно після відновлення функціонування Системи.

Під час реєстрації виконавчого документа відповідальна особа (приватний виконавець або його помічник) згідно з пунктом 2 розділу ІІ Положення № 2432 зобов’язана(ий) внести до Системи, зокрема, такі відомості: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) для фізичної особи або повне найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для юридичної особи - стягувача; прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження для фізичної особи або повне найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для юридичної особи – боржника.

Відповідно до пункту 1 розділу ІV Положення № 2432 державний або приватний виконавець (далі - виконавець) після отримання виконавчого документа у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», приймає рішення про відкриття виконавчого провадження чи про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання.

Постанови виконавця, а також інші документи виконавчого провадження виготовляються за допомогою Системи. Виготовлення постанов та інших документів виконавчого провадження не в Системі забороняється. У разі тимчасової відсутності доступу до Системи (через перебої в електропостачанні тощо), як виняток, допускається виготовлення документів виконавчого провадження без використання Системи з подальшим обов’язковим внесенням таких документів до системи в день усунення причин, що перешкоджали доступу до неї (пункт 4 розділу ІV Положення № 2432).

З системного аналізу норм Закону № 1404 та Положення № 2432 слідує, що без наявності інформації про число, місяць, рік народження фізичної особи – боржника, державний виконавець в силу об’єктивних причин у межах спірних правовідносин позбавлений можливості винести постанову про відкриття виконавчого провадження.

Неможливість винесення державним виконавцем у межах спірних правовідносин постанови про відкриття виконавчого провадження через не внесення у Систему інформації про число, місяць, рік народження фізичної особи – боржника підтверджено скриншотом сторінки з автоматизованої системи виконавчого провадження (арк. спр. 43, 53).

На виконання приписів частини третьої статті 26 Закону № 1404 у заяві про примусове виконання рішення стягувач може зазначити відомості про число, місяць, рік народження фізичної особи – боржника, що надасть державному виконавцю можливість відкрити спірне виконавче провадження.

Як встановлено судом, відомості про число, місяць, рік народження ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1) Лисичанському міському центру зайнятості відомі, про що свідчить заява останнього до Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року № 8/06-1930 про відновлення втраченого судового провадження в адміністративній справі № 2а-9678/11/1270, в якій зазначені такі відомості, та додана до заяви електронна персональна картка ОСОБА_2 із бази ЄІАС (арк. спр. 61-63, 64-65).

Правова позиція, викладена судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України в постанові від 21 травня 2014 року по справі № 6-45цс14 (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 38963294), що відсутність у виконавчому листі певних даних про особу боржника не є підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження, оскільки суди не перевірили чи мав можливість стягувач отримати конфіденційні дані відносно особи боржника, а також наявність такої можливості в державного виконавця, не може бути застосована судом до спірних правовідносин, оскільки у межах цивільної справи № 6-45цс14 правовідносини виникли до набрання чинності Законом № 1404 та запровадження автоматизованої системи виконавчого провадження.

Оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, довів суду правомірність своїх рішень, у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 18 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, а стягнення його з відповідача в таких випадках статтею 94 КАС України не передбачено.

На підставі частини третьої статті 160 КАС України у судовому засіданні 17 листопада 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 22 листопада 2017 року, про що згідно вимог частини другої статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Лисичанського міського центру зайнятості до Слов’яносербського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про зобов’язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Згідно з частиною третьою статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 22 листопада 2017 року.

Суддя ОСОБА_3