ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2017 р. Справа № 804/5895/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Букіна Л.Є.,
судді Олійник В.М.,
ОСОБА_1,
за участі:
секретаря судового засіданняЧервяченко Д.В.,
представника позивачаОСОБА_2,
представника відповідачаОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Золоте зерно Придніпровя» до Державної фіскальної служби України про зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Придніпровя» (далі позивач, ТОВ «ОСОБА_4 Придніпровя») звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, (далі відповідач, ДФС України), у якому позивач просить зобовязати Державну фіскальну службу України визнати податкові накладні, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Придніпровя», а саме:
№ 117 від 21.06.2017 року доставлено до центрального рівня ДПС України 15.07.2017 року;
№ 127 від 29.06.2017 року доставлено до центрального рівня ДПС України 03.07.2017 року;
№ 151 від 10.07.2017 року доставленого до центрального рівня ДПС України 30.07.2017 року;
№ 164 від 18.07.2017 року доставленого до центрального рівня ДПС України 08.08.2017 року
зареєстрованими датою (операційним днем), коли були направлені засобами електронного звязку для реєстрації в єдиному реєстрі податкових накладних.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що квитанцією № 1 зупинена реєстрація податкових накладних: № 117 від 21.06.2017 року, № 127 від 29.06.2017 року, № 151 від 10.07.2017 року, № 164 від 18.07.2017 року та виявлені невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2304, запропоновано надати пояснення або копії документів, достатніх для прийняття рішення, з чим позивач не згоден, оскільки це суперечить чинному законодавству, у звязку з чим позивач звернувся до суду та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні доводам позовної заяви.
Представник Державної фіскальної служби України в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував. Надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що зупинення податкової накладної здійснюється в автоматичному режимі, без участі посадових осіб контролюючого органу та є підставою для розгляду Комісією ДФС України питання щодо реєстрації/відмови в реєстрації такої податкової накладної, при цьому зупинення реєстрації податкової накладної не породжує для позивача жодних правових наслідків.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із такого.
Судом встановлено, що ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» зареєстровано як юридична особа 20.10.2016 року, основний вид діяльності ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» - КВЕД 10.41 виробництво олії та тваринних жирів та 10.91 - виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах.
ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» виписано та направлено на реєстрацію до Державної фіскальної служби України податкові накладні № 117 від 21.06.2017 року, № 127 від 29.06.2017 року, № 151 від 10.07.2017 року, № 164 від 18.07.2017 року, які зареєстрованим операційним днем, а саме коли були направлені засобами електронного звязку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З матеріалів справи вбачається, що згідно квитанції № 1 щодо податкової накладної № 117 від 17.07.2017 року документ прийнято, але реєстрація зупинена; щодо податкової накладної № 151 від 10.07.2017 року документ прийнято, але реєстрація зупинена; щодо податкової накладної № 127 від 29.06.2017 року документ прийнято, але реєстрація зупинена; щодо податкової накладної № 164 від 18.07.2017 року документ прийнято, але реєстрація зупинена.
Згідно вказаних квитанцій № 1 податковим органом виявлено помилки, а саме: відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 2304. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
На підтвердження обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 2304 позивачем надано до суду такі договори:
-договір поставки № 04/05-01 від 04.05.2017 року укладеного між ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» (постачальник) та СТОВ «АгроМайстер» (покупець), відповідно до якого Постачальник зобовязується передати Товар та сплатити його на умовах, визначених у даному Договорі;
-договір поставки № 03/05-02 від 03.05.2017 року укладеного між ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» (Покупець) та ТОВ «ГТА-Інтрейд» (Постачальник), відповідно до якого постачальник зобовязується в порядку і строки, встановлені Договором, передати товар у власність Покупця, в певній кількості, що відповідає якості і за погодженою ціною, а останній прийняти товар та сплатити його на умовах, визначних у даному Договорі;
-договір поставки № 02/05-1 від 02.05.2017 року укладеного між ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» (Покупець) та ТОВ «Мілт» (Постачальник), відповідно до якого Постачальник зобовязується в порядку і строки, встановлені договором, передати товар у власність Покупцю, а певній кількості, що відповідає вимогам якості і за погодженою ціною, в останній прийняти товар та сплатити його на умовах, визначених у даному договорі;
-договір поставки № 01/05-5 від 02.05.2017 року, укладеного між ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» (Покупець) та Приватне підприємство «Торг-Сервіс-2007» (Постачальник), відповідно до якого постачальник зобовязується в порядку і строки встановлені Договором, передати Товар у власність Покупця, в певній кількості, що відповідає якості і за погодженою ціною, а останній прийняти товар та сплатити його на умовах його на умовах, визначених у даному Договорі;
-договір поставки товару № 00106 від 27.04.2017 року, укладеного між Підприємством з іноземними інвестиціями «Гленкор Агрікалчер Україна» (Продавець) та ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» (Покупець), відповідно до якого Постачальник зобовязується передати у власність Покупця фуз олії соняшникової для технічних цілей 1го та /або 2го сорту згідно ДСТУ 4535:2006, іменовані надалі «Товар», а Покупець зобовязується оплатити і прийняти Товар відповідно до умов цього договору;
-договір поставки № 22/05-1 від 22.05.2017 року, укладеного між ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» (Покупець) та ТОВ «Агрогрупа Деметра» (Постачальник), відповідно до якого Постачлаьник зобовязується в порядку і строки , встановлені Договором передати Товар у власність Покупцю, в певній кількості, що відповідає якості і за погодженою ціною, а останній передати товар та сплатити його на умовах , визначених у даному Договорі;
-договір поставки № 05/06-1від 05.06.2017 року, укладеного між ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» (Покупець) та ТОВ «Поліон» (Постачальник), відповідно до якого Постачальник зобовязується в порядку та строки встановлені Договором передати Товар у власність Покупця, в певній кількості, що відповідає якості і за погодженою ціною, а останній прийняти Товар та сплатити його на умовах, визначених у даному Договорі;
-договір поставки № 12/06-1 від 12.06.2017 року, укладеного між ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» (Покупець) та СФГ «Ткач» (Постачальник), відповідно до якого постачальник зобовязується продати, а Покупець прийняти і оплати сільськогосподарську продукцію на умовах, передбачених договором;
-договір оренди будівель та споруд з переробки сільськогосподарської продукції від 05.01.2017 року, в якому ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» є Орендар, а орендар зобовязується передати в строкове платне користування без права викупу нижче визначені будівлі та споруди з переробки сільськогосподарської продукції;
-договір оренди № 01/02-1 від 01.02.2017 року, укладеного між фізичною-особою підприємцем ОСОБА_5 (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Золоте зерно Придніпровя» (орендар), відповідно до якого Орендодавець зобовязується передати Орендареві, а Орендар зобовязується прийняти в строкове платне користування майно (надалі обєкт оренди), визначене у п. 1.2 цього Договору, а також сплачувати Орендареві плату за користування названим майном;
-договір оренди № 01/02-2 від 01.02.2017 року, укладеного між фізичною особою ОСОБА_6 (Орендодавець) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Золоте зерно Придніпровя» (Орендар), відповідно до якого Орендодавец зобовязується передати Орендареві, а Орендар зобовязується прийняти в строкове платне користування майно (надалі обєкт оренди), визначене 1.2 цього Договору, а також сплачувати Орендодавцеві плату за користування названим майном.
Також на підтвердження діяльності ТОВ «Золоте зерно Придніпровя» надано експлуатаційний дозвіл № 04-17-60 PF для потужностей обєктів з виробництва, змішування та приготування кормових добавок, преміксів і кормів.
Крім того, на підтвердження зазначеного підприємством надані видаткові накладні, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, рахунки на оплату, платіжні доручення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Відповідно до п. 74.2, 74.3 ст. 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно із п. 12, 13, 14 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201Кодексу; наявності помилок під час заповнення обовязкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
З матеріалів справи вбачається, що податкові накладні:
- № 117 направлена до Державної фіскальної служби України 15.07.2017 року та квитанція № 1 про зупинення реєстрації сформована податковим органом 15.07.2017 року о 19:43 год.;
- № 127 направлена до Державної фіскальної служби України 03.07.2017 року та квитанцією № 1 про зупинення реєстрації сформована податковим органом 03.07.2017 року о 09:27год.;
- № 151 направлена до Державної фіскальної служби України 30.07.2017 року та квитанція № 1 про зупинення реєстрації сформована податковим органом 30.07.2017 року о 20:34 год.;
- № 164 направлена до Державної фіскальної служби України 08.08.2017 року та квитанція № 1 про зупинення реєстрації сформована податковим органом 08.08.2017 року о 14:06 год.
Отже, можна зробити висновок, що податковим органом вчинені дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних відповідно до чинного Порядку № 1246, тобто в межах операційного дня.
Тобто, зупинення реєстрації податкової накладної здійснюється в автоматичному режимі, без участі посадових осіб контролюючого органу та є підставою для розгляду Комісією ДФС України питання про реєстрацію/відмову в реєстрації такої податкової накладної та не породжує для позивача жодних правових наслідків.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пп. 201.16.1-201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що комісією ДФС України прийняті рішення , а саме:
-№ 102143/40905933 від 19.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 151 від 10.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-№ 102144/40905938 від 19.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 117 від 21.06.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-№ 102649/40905938 від 19.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №127 від 29.06.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-№ 102142/40905938 від 19.08.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 164 від 18.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Слід зазначити, що вищезазначені рішення про відмову у реєстрації податкових накладних прийняті Комісією ДФС України 19.08.2017 року, тобто до звернення позивача до суду з цим позовом (14.09.2017 року), проте позивач не скористався правом на оскарження рішень комісії ДФС України від 19.08.2017 року про відмову у реєстрації податкових накладних № 151, 117, 127, 164, а тому позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушених прав.
Крім того, відповідно до норм чинного законодавства повноваження відповідача щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
За таких обставин адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
З урахуванням наведеного, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.
З урахуванням вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають присудженню понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви.
Керуючись ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Золоте зерно Придніпровя» відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, складеної у повному обсязі.
Повний текст постанови складений 20.10.2017 року.
Головуючий суддя Судді ОСОБА_7 ОСОБА_8 ОСОБА_1