Постанова № 7040676, 24.11.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
30292/09/2070
Номер документу
7040676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

24.11.2009 р.                                                                                 № 2-а- 30292/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кухар М.Д.,

при секретарі - Тайцевому А.Л.,

за участі: прокурора - Савицького Є.М.,

представника позивача –Семенченка В.В.,

представника відповідача - Верегіна Ф.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Прокурора Краснокутського району Харківській області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до Відкритого акціонерного товариства "Агрофірма Глобівська" про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 92353,11 грн. В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що у період з 04.12.2007 року по 19.12.2007 року проводилася виїзна планова перевірка Відкритого акціонерного товариства "Агрофірма Глобівська" за період з 01.10.2004 року по 30.09.2007 року, за результатам якої було складено акт № 5/1/17-00412406 від 09.01.2008 року. Під час проведення перевірки було встановлено порушення пп. 8.1.2, 8.1.4 п.8.1. ст. 8 та пп. «а»п.19.2 ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року № 889-IV в частині несвоєчасного перерахування ВАТ "Агрофірмою Глобівська" податку з доходів фізичних осіб до бюджету в розмірі 72566,04 грн. За період з 01.10.2007 року по 30.06.2008 року згідно податкових розрахунків по Ф.1-ДФ «Про суму доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 23607,07 грн., перераховано податку за відповідний період –3820,00 грн. Таким чином, станом на 01.07.2008 року заборгованість по податку з доходів фізичних осіб по ВАТ «АФ Глобівська»становить 92353,11. Позивач зазначив, що в ході перевірки було виявлено, що ВАТ «АФ Глобівська»за перевіряємий період несвоєчасно перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб в розмірі –72566,04 грн. Крім цього за період з 01.10.2007 року по 30.06.2008 року відповідачем несвоєчасно перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб в розмірі –19787,07 грн. Загальна сума невчасно сплаченого податку з доходів фізичних осіб ВАТ «АФ Глобівська»за період з 01.10.2004 року по 30.06.2008 року становить 92353,11 грн.

ВАТ «АФ Глобівська»було надано заперечення на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, наслідком чого, на думку позивача є підстава для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Суд, вислухавши прокурора, представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

          Відкрите акціонерне товариство "Агрофірма Глобівська" зареєстрований Краснокутською райдержадміністрацією 25.04.2001 року за № 14641200000000300, форма власності –колективна, код ЄДРПОУ 00412406. Взято на податковий облік 06.05.2000 року № 386 ДПІ у Краснокутському районі Харківської області.

ДПІ у Краснокутському району Харківської області з 04.12.2007 року по 19.12.2007 року була проведена виїзна планова перевірка Відкритого акціонерного товариства "Агрофірма Глобівська" за період 01.10.2004 року по 30.09.2007 року, за результатами якої складено акт від 09.01.2008 року № 5/1/17-00412406.

Під час проведення перевірки було встановлено порушення пп..8.1.2 (Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті і перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду), п.8.1 ст.8 та пп. „а" п.19.2 (Особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок;) ст. 19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року №889.

В ході перевірки було виявлено, що ВАТ АФ „Глобівська" за перевіряємий період несвоєчасно перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб в розмірі - 72566,04 грн.

Крім цього за період з 01.10.2007 року по 30.06.2008 року відповідачем несвоєчасно перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб в розмірі -19787,07 грн., як зазначає позивач. Загальна сума невчасно сплаченого податку з доходів фізичних осіб ВАТ "АФ Глобівська" за період з 01.10.2004 року по 30.06.2008 року становить 92353,11 грн.

Згідно підпункту 3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»об'єктом оподаткування резидента податком з доходів фізичних осіб є загальний місячний оподатковуваний доход, який відповідно до підпункту 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 цього ж Закону включає доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи) (п. 17.1 ст.17 вищезазначеного Закону).

Працедавець - юридична особа, яка укладає трудові договори (контракти) з найманими особами та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати цього податку до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами (положення п. 1.17 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»(в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

В абзаці першому п. 1.15 ст. 1 вищезазначеного Закону міститься визначення терміну «податковий агент», зокрема, як юридичної особи, яка незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Враховуючи те, що працедавець зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб з доходів фізичних осіб у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, нарахованих (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору, від імені та за рахунок такої фізичної особи (платника податку), вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону, то він має статус податкового агента відносно своїх найманих працівників.

Особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а)          своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок;

б)          надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не припускається (підпункт «а»і підпункт «б»п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Форма такого податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 29 вересня 2003 року № 451 разом із Порядком заповнення та подання податковими агентами такого податкового розрахунку.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», який визначає, зокрема податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, податок з доходів фізичних осіб відноситься до загальнодержавних податків.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює, зокрема порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Таким чином, самостійне узгодження податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, визнання узгодженого податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, несплаченого протягом граничних строків, податковим боргом та погашення податкового боргу здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

В Законі України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено, що під терміном «податкова декларація», «розрахунок»розуміється документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу) (п. 1. Ц ст. 1 цього Закону).

Відповідно Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 вересня 2003 року № 451, зокрема п. 2.1, п. 3.1, свідчить, що розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), подається податковими агентами до податкового органу в строки, передбачені в Законі України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»для подачі податкової декларації за календарний квартал (підпункт «б»підпункту 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону), і він містить в собі дані про нарахований і утриманий податок та суму, яка фактично підлягає сплаті до бюджету.

Таким чином, розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), за своє суттю є податковою декларацією, розрахунком в розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідачем подавались розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) з дотриманням вимог законодавства, однак ним не було сплачено податок з доходів фізичних осіб в розмірі 72543,49 грн.

Вищезазначені обставини встановлені актом перевірки від 09.01.2008 року № 5/1/17-00412406.

Відповідачем було заявлено клопотання щодо застосування судом при винесенні постанови норм ст. 99,100 КАСУ, оскільки позивачем порушено строк позовної давності.

Суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пп. 15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України 2181 за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Отже, виходячи із вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що стягненню підлягає лише заборгованість, яка виникла за період з 1 кварталу 2006 року по 3 квартал 2007 року в розмірі 46842,01 грн., оскільки позовна заява подана позивачем лише 14.01.2009 року.

Що стосується заборгованості за період з 01.10.2007 року по з0.06.2008 року у розмірі 19787,07 грн. суд зазначає наступне. Позивачем не надано до суду доказів існування вищезазначеної заборгованості. Перевірка по сплаті податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2007 року по 30.06.2008 року позивачем не проводилась.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми боргу в розмірі 19787,07 грн. не підлягають задоволенню.

Відповідач не надав до суду доказів сплати заборгованості у розмірі 46842,01 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача 46842,01 грн.

За таких обставин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 163, 167, 186, 254 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Краснокутського району Харківській області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до Відкритого акціонерного товариства "Агрофірма Глобівська" про про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути з ВАТ "АФ Глобівська (код ЄДРПОУ 00412406, вул. Центральна, с. Городне, Краснокутський район, Харківська область,) на користь управління Пенсійного фонду України в Краснокутському Харківської області (п/р 35210001004364 в УДК в Харківській області, МФО 851011, код 34236782, вул. Леніна, 152, смт. Краснокутськ, Зарківська область, 62002) заборгованість в сумі 46842.01 грн. (сорок шість тисяч вісімсот сорок дві гривні одна копійка).

В інший частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 30.11.2009 року.

Суддя                                                                       Кухар М.Д.