Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.11.2009 р. № 2а-40314/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.
за участю сторін:
представника позивача - Кириченко Р.В., діє на підставі довіреності № 3076/10/10-016 від 23.10.2009р.,
представник відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області
до Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області
простягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій , -
В С Т А Н О В И В:
Вовчанська міжрайонна державна податкова інспекція в Харківській області звернулась до суду з позовом до Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області, в якому просили стягнути з Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області заборгованість перед бюджетом за рахунок його активів у сумі 385026 грн. 90 коп. на користь Державного бюджету України, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що Рішенням Великобурлуцької районної державної адміністрації № 14531200000000091 від 22.12.1995 року був зареєстрований Відділ освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області, який взятий на облік як платник податків у Великобурлуцькому відділенні Вовчанської МДПІ. Станом на 07.07.2009 р. заборгованість Відділу освіти перед бюджетом складає 385026,90 грн. за платежем „Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, яка винила за результатами проведеної перевірки Контрольно–ревізійним відділом в Великобурлуцькому районі з питань дотримання ліміту готівки в касі (акт перевірки від 12.03.2009 року № 106-20/07) встановленні порушення п. 3.1, п. 3.8, п. 3.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637. На підставі подання Контрольно–ревізійного відділу, оскільки він не є згідно з положенням Закону контролюючим органом, та у нього відсутнє право на прийняття рішення за вказані порушення, Вовчанською МДПІ винесено рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій від 01.04.2009 року № 0000042301 на суму 385026,90 грн. Однак, станом на 07.07.2009 р. сума фінансових санкцій за рішенням Вовчанської МДПІ залишається несплаченою до бюджету, що є порушенням ст. 68 Конституції України. Невиконання відповідачем свого конституційного обов’язку по повній і своєчасній сплаті встановлених чинним законодавством бюджетних платежів спричиняє значну шкоду державі.
Представник позивача Кириченко Р.В. у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на викладені у позовній заяві обставини.
Представник відповідача Стойка Г.В. у судове засідання 24.11.2009 року не з’явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила. У судовому засіданні 08.10.2009 року представник відповідача надала пояснення, в яких факт порушення, правомірність застосування та розмір штрафних санкцій визнала, але заперечувала проти стягнення суми з саме відповідача, зазначивши, що сума штафних санкцій повинна бути стягнута з винних у скоєнні порушення посадових осіб Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області, відносно яких порушено кримінальну справу у зв’язку з виявленими у ході перевірки порушеннями, а не з рахунків юридичної особи.
Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
У відповідності до п.п. 1, 3 Указу Президента України № 463/95 від 12.06.1995 р. „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулюванням та обігу готівки”, контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), зокрема, юридичними особами всіх форм власності, норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.
Відповідно до преамбули до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке затверджено Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, зазначеним Положенням визначено порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою. Згідно з актом ревізії ведення касових операцій та розрахунків з підзвітними особами в період ревізії відділу освіти Великобурлуцької РДА за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року № 106-20/07 від 12.03.2009 року, відповідно до п. 1.4.1.1. Плану контрольно–ревізійної роботи контрольно-ревізійного відділу в Великобурлуцькому районі на І-ий квартал 2009 року, на підставі направлення від 03.02.2009 р. № 3, старшим контролером–ревізором КРВ в Великобурлуцькому районі Бондаренко Я.С. в період ревізії фінансово–господарської діяльності відділу освіти Великобурлуцької РДА за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. проведено ревізію ведення касових операцій та розрахунків з підзвітними особами. Абзацом 1 п. 3 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. № 550, з наступними змінами та доповненнями, визначено, що акт ревізії – це документ, який складається особами, що проводили ревізію, який фіксує факт її проведення та результати.
Згідно з зазначеним актом ревізії № 106-20/07 від 12.03.2009 року, ревізію було розпочато 03 лютого 2009 року та закінчено 12 березня 2009 року у відповідності до питань програми ревізії з відома в.о. начальника відділу освіти Ченцової Т.Л. та в присутності головного бухгалтера Кошової Г.М.
З акту ревізії встановлено, що ревізією дотримання законодавства в ході видачі готівки з каси відповідно до видаткових касових документів виявлено порушення п. 3.1 та п. 3.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке затверджено Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 року (а.с.19-20), якими передбачено оформлення касових операцій касовими ордерами та видатковими відомостями, а також проведення виплат касиром, пов’язаних з оплатою праці, за видатковими касовими ордерами чи за видатковими відомостями, в касовій книзі відділу освіти проставлено записи про видачу коштів по видаткових касових ордерах на виплати, пов’язані з оплатою праці без підтверджуючих платіжних відомостей. Так, згідно видаткового касового ордеру від 31.01.2008 року № 21 з каси відділу освіти видано кошти на виплату заробітної плати на суму 12058,22 грн., але шляхом підрахунку суми виданої заробітної плати по кожній платіжно–розрахунковій відомості, які були додані до цього видаткового касового ордеру встановлено, що фактично працівниками відділу освіти було виплачено заробітну плату на загальну суму 5849,36 грн., таким чином без підтвердження отриманих коштів по касовій книзі проведено виплати коштів на суму 6208,86 грн. Аналогічні порушення мали місце на протязі всього періоду, що ревізувався і загальна сума віднесених на видатки коштів по видаткових касових ордерах без підтверджуючих видаткових відомостей, становить 197914,67 грн. Відповідні операції в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері № 1 «Накопичувальна відомість за касовими операціями» за січень-грудень 2008 року та січень 2009 року за дебетом рахунку 661 «Заробітна плата», кредитом рахунку 301 «Каса в національній валюті».
В акті ревізії зазначено, що порушення призвело до заниження суми готівки в касі установи у рядку 280 форми «Баланс» за 2008 рік, та січень 2009 року, що є порушенням п.1.2 «Порядку складання річних фінансових звітів за 2008 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів», який затверджено наказом Державного казначейства України від 28.12.2005 № 246 та п.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні». Оскільки в ході інвентаризації готівки в касі, проведеної станом на 03.02.2009 р., лишків не встановлено, списана з каси готівка на суму 197914,67 грн. фактично є недостачею.
Крім того, в ході ревізії виявлено порушення вимог п. 3.9 Положення № 637, а саме у видаткових відомостях на виплату заробітної плати № 21 за січень, № 99 за лютий, № 368 за травень, № 943 за листопад 2008 року не зроблено запис „Депоновано” проти прізвищ осіб, яким не здійснено виплату готівки, не складено реєстри депонованих сум, в кінці видаткової відомості не зазначено фактично виплачену суму та недоодержану суму виплат, яка підлягає депонуванню, і за 25.01.2008 р., 29.02.2008 р., 30.05.2008 р. та 27.11.2008 р. в касовій книзі проведено записи за видатковими відомостями не на фактичну суму виплачених коштів, а на суму складеної відомості виписану бухгалтерією, в наслідок чого зайво віднесено на видатки готівку на загальну суму 879,93 грн. Зазначене порушення призвело до заниження залишку суми готівки в касі установи у рядку 280 форми «Баланс» за 2008 рік, що є порушенням п.1.2 «Порядку складання річних фінансових звітів за 2008 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів», який затверджено наказом Державного казначейства України від 28.12.2005 № 246 та п.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні». Оскільки в ході інвентаризації готівки в касі, проведеної станом на 03.02.2009 р., лишків не встановлено, проведена на видачу готівка в касовій книзі на суму 879, 93 грн. фактично є недостачею.
Ревізією дотримання ліміту готівки в касі встановлено, що відповідно до п. 7.25 Положення № 637, яким передбачено у випадку виявлення під час ревізії видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача, сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено видаткові документи, таким чином, встановлені порушення по касових операціях на загальну суму 198794,60 грн. додаються до залишку готівки в касі в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і внаслідок цього сума понадлімітних залишків готівки в касі за період з 01.01.2008 р. по 03.02.2009 р., яка становить 192513,45 грн., в тому числі за 2008 рік –185982,30 грн. та за 2009 рік –6531,15 грн. (а.с.21-22).
Факти порушень, викладені в акті ревізії, відповідачем не оспорюються, згідно пояснень представника відповідача Стойка Г.В., наданими у судовому засіданні, визнані відповідачем.
Згідно з п. 1 Указу Президента України № 463/95 від 12.06.1995 р. „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулюванням та обігу готівки” встановлено, що в разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
У відповідності до п. 2. зазначеного Указу Президента України № 463/95, встановлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
На виконання зазначених норм Указу Президента України № 463/95, КРВ у Великобурлуцькому районі направив до Вовчанської МДПІ подання про застосування штрафних санкцій за № 106-15/241 від 19.03.2009 року (а.с.12), в якому просили винести рішення про застосування штрафних санкцій до відповідача, у відповідності до зазначеного Указу Президента України № 463/95.
Крім того, листом від 01.04.2009 року № 106-15/311, КРВ у Великобурлуцькому районі направив начальнику Вовчанської МДПІ розрахунок фінансових санкцій (а.с.25, 30), згідно якого понадлімітні залишки готівки в касі відділу освіти Великобурлуцької РДА внаслідок виявлення порушення щодо списання готівки з каси за період з 01.01.2008 року по 03.02.2009 року складає 192513,45 грн. Також з листа вбачається, що заперечення посадових осіб Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області до акту № 106-20/07 від 12.03.2009 року не надходили.
З пояснень представників сторін, наданих у судовому засіданні встановлено, та листом прокурора Великобурлуцького району Харківської області від 21.10.2009 року № 415-09 підтверджено, що акт ревізії від 12.03.2009 року був направлений до прокуратури Великобурлуцького району Харківської області, відносно посадових осіб відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації порушено кримінальну справу № 34090010 за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 ч. 3, ст. 336 ч. 1 КК України, яка перебуває в провадженні прокуратури району. Слідство по справі триває у зв’язку з тривалим проведенням судово–бухгалтерської експертизи.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і у розмірах, встановлених законом.
У відповідності до п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу” від 4 грудня 1990 року N 509-XII, зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Начальником Вовчанської МДПІ в Харківській області було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000042301 від 01.04.2009 року за порушення норм регулювання обігу готівки на підставі акту перевірки КРВ у Великобурлуцькому районі № 106-20/07 від 12.03.2009 р. (а.с. 31), яке виставлено Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області, у розмірі 385026 грн. 90 коп., що визначений у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день, згідно з п. 1 Указу Президента України № 463/95.
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачем отримано 03.08.2009 року, але не оскаржено в апеляційному порядку, або до суду.
Підпунктом 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено право державних податкових інспекцій подавати в суди до боржників позови про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
На час розгляду справи заборгованість в розмірі 385026 грн. 90 коп. відповідачем добровільно не сплачена і тому підлягає стягненню на користь Дежавного бюджету України.
Суд не бере до уваги заперечення відповідача стосовно того, що сума штрафних санкцій повинна бути стягнута з винних у скоєнні порушення посадових осіб Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області, а не з відповідача, оскільки згідно п. 1 Указу Президента України № 463/95 від 12.06.1995 р. „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулюванням та обігу готівки”, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, фінансові санкції у вигляді штрафу застосовуються саме до юридичної особи, а не до посадових осіб установи.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог і задоволення позову у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись Указом Президента України № 463/95 від 12.06.1995 р. „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулюванням та обігу готівки”, Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке затверджено Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637, зареєстровано в Мін"юсті України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, Законом України “Про державну податкову службу” від 4 грудня 1990 року N 509-XII, зі змінами та доповненнями, Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12. 2000 року № 2181-ІІІ, з наступними змінами та доповненнями, ст.ст. 4, 7, 86, 94, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області до Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області про стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відділу освіти Великобурлуцької районної державної адміністрації в Харківській області (код ЄДРПОУ 02146469; адреса: вул. Радянська, 21, смт. Великий Бурлук, Харківська область, 62600) заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 385026 (триста вісімдесят п'ять тисяч двадцять шість) грн. 90 коп. за рахунок його активів на користь Державного бюджету України (р/р 34125999700156; одержувач - УДК у Вовчанському районі; банк - ГУДКУ у Харківській області, МФО - 851011).
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова у повному обсязі виготовлена 29 листопада 2009 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.