
Справа № 746/465/17
2-а/746/16/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.11.2017 року Срібнянський районний суд Чернігівської області
у складі: головуючого-судді Ходіч В.М.,
при секретарі Близнюк О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсій, посилаючись на те, що він з 10 лютого 2005 року перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських збільшено, а розмір грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015. Ліквідаційна комісія управлінням Містерства внутрішніх справ України в Чернігівській області направила довідку на ім»я позивача від 02.05.2017 року № 101/9821 про підстави для проведення перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України з 01.01.2016 року до головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, але відповідач повідомив ОСОБА_1, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. А тому позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить визнати бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії протиправною, зобов»язати головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити йому з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату йому пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов»язання головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду та стягнути з відповідача судові витрати.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав повністю та виклав обставини зазначені у позовній заяві.
Представник головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у судове засідання не з»явився, але в заяві до суду просить розгляд справи провести без його участі та зазначає, що позовні вимоги не визнає. Подав до суду письмові заперечення проти позову.
Заслухавши позивача, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 2005 року перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір пенсії позивача становить 2907 грн. 19 коп.
На звернення ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про проведення перерахунку його пенсії в зв»язку з набуттям чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», листом від 04.07.2017 року за №1050/03/Ф-11 відповідач повідомив, що довідка про розмір його грошового забезпечення, встановленого для поліцейських, надійшла до них, але перерахунок та виплату пенсії позивача буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Згідно п.1 зазначеного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, з огляду на викладене позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 року.
Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС України в Чернігівській області список осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, а ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області виготовила та направила до головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, а отже бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
Крім цього, доводи головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про відсутність між сторонами спору є безпідставними, бо відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку його пенсії з посиланням на відсутність додатково виділених коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії у зв»язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому посилання відповідача на застосування строків позовної давності є безпідставними, оскільки головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зобов»язане здійснити перерахунок та виплату пенсії з дати виникнення права на неї, тобто з 01.01.2016 року без обмеження строком, з урахуванням отриманої довідки.
З урахуванням наведеного, суд вважає дії відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, незаконними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.
Із урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин щодо необхідності здійснення перерахунку призначеного утримання підстави для застосування ст.267 КАС України в судовому засіданні не встановлені.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області 640 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 159-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсій задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №947 від 18.11.2015 року та «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за №268».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №947 від 18.11.2015 року та «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за №268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Срібнянський районний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.М. Ходіч