Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2009 р. справа № 2а-20012/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Козаченка А.В.
при секретарі Шалагіновій М.В.
за участю:
представника позивача Крамаренко Л.В.
розглянувши увідкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції
до Відкритого акціонерного товариства «Макіївський
металургійний комбінат»
про стягнення заборгованості
В С Т А Н О В И В:
Макіївська об’єднана державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Макіївський металургійний комбінат» про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач зареєстрований виконкомом Макіївської міської ради та включений до ЄДРПОУ. Відповідач знаходиться на податковому обліку в Макіївській ОДПІ і є платником податків та зборів.
Станом на 16.11.2009р. за відповідачем існує податковий борг по земельному податку з юридичних осіб у сумі 322816,15 грн., в тому числі: основний платіж – 318946,71 грн., фінансові санкції – 3869,44 грн.
Податковий борг з земельного податку в сумі 318946,71 грн. утворився у зв’язку з несплатою самостійно узгоджених податкових зобов’язань на підставі податкових розрахунків.
В результаті проведеної камеральної перевірки податкового розрахунку земельного податку, встановлено арифметичну помилку при обчисленні суми податку, внаслідок чого занижена сума податкових зобов’язань на 77388,76 грн. Тому податковим повідомленням-рішенням від 04.09.2009р. №0002311540/0 донараховано податкове зобов’язання на зазначену суму та застосовані штрафні санкції в сумі 3869,44 грн.
Просили стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом з земельного податку з юридичних осіб, в тому числі і штрафні санкції, в сумі 322816,15 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.
За таких підстав суд відповідно до ст. 128 КАС України визнав можливим розглянути справу без участі представника відповідача та на підставі доказів наданих у справі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач зареєстрований виконкомом Макіївської міської ради як юридична особа, про що свідчить витяг та довідка ЄДРПОУ. Відповідач взятий на податковий облік Макіївської ОДПІ.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідачем було подано до позивача податковий розрахунок з земельного податку №397 від 30.01.2009р. та уточнюючий податковий розрахунок з земельного податку №5881 від 20.05.2009р., якими самостійно узгоджено зобов’язання з земельного податку на суму 318946,71 гривень.
Актом №6787/15/00191170 від 01.09.2009р. камеральної перевірки податкового розрахунку земельного податку виявлено арифметичну помилку при обчислені податку, внаслідок чого відповідачем занижено суму земельного податку на 77388,76 грн.
На підставі зазначеного акту позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0002311540/0 від 04.09.2009р., яким донараховано податкове зобов’язання на вищевказану суму та відповідно до п.п.17.1.4 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовані штрафні санкції в сумі 3869,44 грн. Зазначене податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем та оскаржене не було.
Загальна заборгованість по податкових розрахунках земельного податку, винесеному податковому повідомленню-рішенню становить 322816,15 гривень.
Згідно до ст.15 Закону України «Про плату за землю» власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно із ст. 2 зазначеного Закону розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначається до її встановлення в порядку, визначеного цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендаторів та інвесторів – учасників угоди про розподіл продукції, сплачуть земельний податок.
Як вбачається із ст. 27 вказаного Закону контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до ст. 1 ЗУ „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції.
Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно ст.17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов’язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітній) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Згідно з п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у випадку, коли сума податкового зобов’язання визначена контролюючим органом, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом 10 днів з дня отримання податкового повідомлення, окрім випадків, коди податківець починає процедуру апеляційного або судового узгодження. П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 передбачено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена протягом 10 днів, вважається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 ЗУ „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен повинен сплачувати податки та збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Також, судом встановлено, що ухвалою Арбітражного суду Донецької області №35/1-1Б від 21.04.1997р. порушена справа про банкрутство ВАТ «ММК». Макіївська ОДПІ є кредитором по справі про банкрутство.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 17.01.2002р. по справі №35/1-1Б відкрита процедура санації ВАТ «ММК».
Ухвалою Господарського суду м. Києва продовжено повноваження керуючого санацією ВАТ «ММК» арбітражного керуючого Астаніна Г.В. та строк санації боржника до 22.11.2008р.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» №2343 від 14.05.1992р., вимоги за зобов’язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред’являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.
Законом України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна», введено мораторій на примусову реалізацію майна державних підприємств, дію якого продовжено до 01.01.2011р., що унеможливлює ліквідаційну процедуру ВАТ «ММК».
Згідно ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг, що виник у зв’язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов’язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 днів від дня узгодження податкового зобов’язання.
Відповідно до пункту 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов’язок юридичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати податкового боргу відповідач судові не надав. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом. Заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов’язань, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму заборгованості в добровільному порядку, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги та стягнути зазначену заборгованість з відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства «Макіївський металургійний комбінат» про стягнення заборгованості, задовільнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Макіївський металургійний комбінат» (86101, м. Макіївка, вул. Металургійна, 47, ЄДРПОУ 00191170) заборгованість з земельного податку з юридичних осіб, у тому числі і штрафні санкції, в сумі 322816,15 гривень на р/р 33214811700066, код платежу 13050100, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ОКПО банку 34686736.
Постанова в повному обсязі виготовлена 11.12.2009р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.