
Справа № 161/14337/17
Провадження № 2-а/161/1013/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2017 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Олексюка А.В.,
при секретарі - Шолом С.І.,
з участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Легкої Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним позовом ОСОБА_3до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання рішень суб'єктів владних повноважень протиправними, скасування їх та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання рішень суб'єктів владних повноважень протиправними, скасування їх та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, її чоловіку ОСОБА_4 належала на праві власності квартира (загальна площа 137,1 км.м., житлова площа 86,5 кв.м.) АДРЕСА_1 Оплатою комунальних послуг та іншими питаннями утримання житла займався її чоловік. Однак, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. На момент його смерті, у даному житлі проживала і була також зареєстрована позивач, яка й надалі продовжує там проживати.
Позивач вказує, що являється пенсіонером. Пенсії, яку вона отримує не вистачає на оплату житлово-комунальних послуг. У зв'язку з чим, 15.02.2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про призначення субсидії. Однак, відповідачем була нарахована субсидія на соціальну норму житла, що складає не всю площу житла, а лише його частину в розмірі 48,87 кв.м.
З метою отримання субсидії на загальну площу житла, позивач 19.04.2017 року звернулась повторно до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою. 27.04.2017 року комісією з питань призначення державних соціальних допомог було здійснено обстеження житлових умов позивача про що складено відповідний акт № 2622 від 24.04.2017 року. Відповідач за результатами прийнятого комісією рішення, листом за № 11.2-026/3 від 07.06.2017 року повідомив позивача, що на підставі протоколу № 7 від 19.05.2017 року засіданням комісії прийнято рішення про відмову в призначенні їй субсидії на загальну площу житла.
Крім того, 01.08.2017 року відповідач листом № 11.6-7/14560 повідомив позивача, що її заява розглянута на засіданні комісії з питань призначення державних соціальних (протокол від 27.07.2017 року № 10), за рішенням комісії в призначенні житлової субсидії на понаднормову площу житла відмовлено.
Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує її права.
Просить суд визнати рішення суб'єктів владних повноважень Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, оформленого протоколом, ухваленого за результатами розгляду поданого нею звернення від 15.02.2017 року, виконавчого комітету Луцької міської ради, оформлених протоколом засідання комісії з питань призначення державних соціальних допомог № 7 від 19.05.2017 року і протоколом засідання комісії з питань призначення державних соціальних допомог № 10 від 27.07.2017 року в частині відмови (непризначення) субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на всю площу квартири АДРЕСА_1, протиправними та скасувати їх і зобов'язати виконавчий комітет Луцької міської ради у встановленому порядку розглянути звернення ОСОБА_3 у відповідності до чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовну заяву, з підстав в ній зазначених. Просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та просила відмовити в його задоволенні за безпідставністю, з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення).
Відповідно до п. 3 вищевказаного Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Згідно з п. 6 Положення субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
Крім того, абз.1 п. 6 Положення передбачає, що субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Також п. 14 цього Положення передбачено час, з якого призначається субсидія, зокрема, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців.
З матеріалів справи вбачається, що право власності на квартиру (загальна площа 137,1 км.м., житлова площа 86,5 кв.м.) АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 29.01.2017 року (а.с. 8).
З будинкової книги на квартиру АДРЕСА_1 вбачається, що в даній квартирі зареєстрована позивач ОСОБА_3 (а.с. 9-11).
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивачу ОСОБА_3 на підставі її заяви від 15.02.2017 року була призначена субсидія на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 1715,48 грн. в місяць, на період лютий-квітень 2017 року включно. При зверненні з даною заявою, позивач не просила призначити субсидію на загальну площу житла.
Пунктом 4 вищевказаного Положення передбачено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу. Соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами встановлюються Кабінетом Міністрів України. В окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин субсидії можуть призначатися структурними підрозділами з питань соціального захисту населення непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла за рішеннями районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або комісій, які ними утворюються. Рішення про призначення (непризначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів. Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» соціальна норма житла непрацездатним особам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, для оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії становить 75 кв. метрів на домогосподарство.
Субсидія позивачу була призначена в межах затвердженої державою соціальної норми житла непрацездатним особам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, для оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії, що становить 75 кв. метрів на домогосподарство.
З метою отримання субсидії на загальну площу житла, ОСОБА_3 19.04.2017 року звернулась до відповідача із заявою.
Питання щодо призначення позивачу субсидії на понаднормову площу було передано на розгляд комісії з питань призначення державних соціальних допомог відповідно до абзацу 4 пункту 4 Положення.
Склад комісії затверджено рішенням виконавчого комітету міської ради від 28.04.2017 № 205-1. Положення про комісію затверджено рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 07.06.2017 № 287-1.
Відповідно до п. п. 2.1., 2.2. вказаного Положення комісія розглядає питання щодо призначення житлових субсидій у випадках, передбачених Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Комісія за результатами розгляду звернень ухвалює рішення про призначення житлових субсидій або відмову.
Так, 27.04.2017 року комісією з питань призначення державних соціальних допомог було здійснено обстеження житлових умов позивача, про що складено відповідний акт № 2622 від 24.04.2017 року.
За результатами прийнятого комісією рішення, листом за № 11.2-026/3 від 07.06.2017 року відповідач повідомив позивача, що на підставі протоколу № 7 від 19.05.2017 року засіданням комісії ухвалено рішення про відмову в призначенні їй субсидії на загальну площу житла.
Повторна заява ОСОБА_3 про призначення субсидії на загальну площу житла від 03.07.2017 року була розглянута на засіданні комісії з питань призначення державних соціальних (протокол від 27.07.2017 року № 10), за рішенням комісії в призначенні житлової субсидії на понаднормову площу житла відмовлено.
Відповідно до статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 6 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За частиною третьою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, субєктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи, що субсидії можуть призначатися непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла в окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин, а при обстеженні матеріально побутових умов комісією не було встановлено таких обставин для призначення ОСОБА_3 субсидії на понаднормову площу, тому суд вважає, що рішення комісії, оформлені протоколами прийняті правомірно, в порядку передбаченому Положенням більшістю голосів присутніх членів комісії, а отже, правових підстав для їх скасування суд не вбачає.
Інші доводи представника позивача не спростовують висновків суду.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 69, 70, 79, 160-163, 167, 185-186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_3до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання рішень суб'єктів владних повноважень протиправними, скасування їх та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В.Олексюк