
Справа № 522/18103/17
Провадження № 2-а/522/1946/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2017 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Тарасов А.В., розглянувши справу адміністративної юрисдикції за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси 27.09.2017 року звернувся позивач із зазначеним адміністративним позовом, вказуючи, що йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 27.04.2017 року він звернувся до ОСОБА_2 внутрішніх справ України із заявою, в якій просив підготовити інформацію про розмір грошового забезпечення за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та у місячний строк подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії. Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області на підставі списків, які були надані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, однак відповідачем перерахунок пенсії не проведено, зазначаючи на необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таку відмову позивач вважає протиправною та просить суд зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з виплатою різниці, що виникла після перерахунку, а також стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення відповідачем.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 28.09.2017 року відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо вони заперечують проти адміністративного позову, та надати докази, які спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.
30.10.2017 року на адресу суду надійшли письмові заперечення представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за віком згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Постанови №45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено грошове забезпечення поліцейських.
23.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який чітко прирівняв види грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з видами грошового забезпечення поліцейських.
27.04.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 внутрішніх справ України із заявою, у якій просив підготовити інформацію про розмір грошового забезпечення за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та у місячний строк подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії.
ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 02.06.2017 року за № 22/6-С-1163 позивачу повідомлено, що в ліквідаційних комісіях ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві триває робота щодо підготовки та направлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, зазначеним Пенсійного фонду України, до Головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) пенсіонерів.
В подальшому позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного Управління ОСОБА_2 Внутрішніх Справ України в Одеській області з заявою, у якій просив підготовити довідку про розмір грошового забезпечення за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та у місячний строк подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії, за результатами розгляду якої листом від 25.07.2017 року за № 14/3-С-1800, повідомлено, що Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області на підставі списків, які були надані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було виготовлено довідку №195523 про розмір грошового забезпечення та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Далі позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсій, за результатами розгляду якої відповідач листом від 22.08.2017 року №989/С-11 повідомив про здійснення перерахунку пенсії після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Окрім цього, як зазначає представник відповідача в письмових запереченнях, управлінню стало відомо про лист ОСОБА_2 внутрішніх справ України від квітня 2017 року №5551/05/22-2017, який адресований головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, в якому вказано, що інші надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій слід враховувати відповідно до Постанови КМУ №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції. Оскільки в довідці про розмір грошового забезпечення вказаний розмір премії станом на 01.01.2016 року, листом від 18.01.2017 року за вих. № 19969/03 відповідач повернув довідку на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області з метою перевірки правильності встановлених розмірів премії.
Перевіряючи правомірність дій відповідача стосовно повернення довідки на доопрацювання, суд враховує, що відповідно до п. 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячної надбавки, доплати, підвищення та щомісячної премії – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.
Таким чином, оскільки право позивача на перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ №988 виникло у січні 2016 року, відповідний розмір премії, враховуючи вимоги п. 5 Порядку, необхідно враховувати за січень 2016 року ( а не за грудень 2015 року, як зазначено в листі МВС України №5551/05/22-2017).
Суд погоджується з доводами відповідача стосовно наявності неоднозначного трактування періоду, за який необхідно враховувати розмір грошового забезпечення, та разом з цим зазначає, що згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, при вирішенні питання стосовно правильності включення до довідки про розмір грошового забезпечення премії, слід керуватись положеннями п. 5 Порядку, який є офіційним нормативно-правовим актом, а не роз’ясненнями, викладеними в листі ОСОБА_2 внутрішніх справ України від квітня 2017 року №5551/05/22-2017, який, крім того, не адресовано безпосередньо відповідачу до виконання чи відома.
Крім того, відмовляючи в перерахунку пенсії позивачу, відповідач зазначає на необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Суд вважає зазначені доводи відповідача такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, оскільки гарантоване державою право на перерахунок та виплату пенсії не може ставитись в залежність від наявності бюджетного фінансування. Крім того, в справі, що розглядається, єдиною законодавчо визначеною підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій поліцейських.
Крім того, як неодноразово зазначав Конституційний Суд України, зокрема в рішеннях від 22.09.2005 року №5-рп/2005, від 29.06.2010 року №17-рп/2010, від 11.10.2011 року №10-рп/2011, громадяни мають бути впевненими в своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване чи звужене.
Враховуючи викладене, суд вважає доведеними посилання позивача щодо протиправності відмови управління в проведенні перерахунку пенсії та вважає за необхідне зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір в розмірі 640,00 грн., що підтверджується квитанцією №5 від 26.09.2017 року.
Оскільки згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору, сплачена сума судового збору підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Згідно ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що зобов’язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов’язком суду, а також відсутність обґрунтувань позивача у необхідності встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд відмовляє в задоволенні зазначеного прохання.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки УМВС України в Одеській області №19523.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з виплатою донарахованих сум за минулий час.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 640, гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя А.В. Тарасов
03.11.2017