Постанова № 70378996, 16.11.2017, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
825/846/17
Номер документу
70378996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2017 року Чернігів Справа № 825/846/17

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Непочатих В.О.,

при секретарі Федорок К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Житлово-комунального підприємства Чернігівської обласної корпорації агропромислового будівництва про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

В С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Житлово-комунального підприємства Чернігівської обласної корпорації агропромислового будівництва, в якому, просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов’язання відповідача негайного зупинення виконання робіт (виробництва): експлуатацію ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129, № 1131, № 2131, за адресою: м. Чернігів, вул. А. Павлова, 19 (2 одиниці), проспект Перемоги, 21 (4 одиниці), вул. Шевчука, 14 (1 одиниця), у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної планової перевірки на предмет дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Від представника відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутність та письмові пояснення, в яких у задоволенні позову просить відмовити, оскільки виявлені порушення щодо не проведення технічного огляду, відсутності двостороннього зв’язку ліфтів повинні усуватися організацією, що проводить обслуговування ліфтів, а саме ПАТ «Отіс». Крім того, вказує, що порушення стосовно отримання дозволу підприємством на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки (ліфтів), проведення експертного обстеження ліфтів після закінчення граничного строку експлуатації, встановлення двостороннього зв’язку ліфтів з диспетчерським пунктом, усунення шуму (не стійкої роботи) редукторів, підтікання мастила із редукторів, пошкодження купе ліфтів та полагодження засобів для вмикання освітлення шахти в приямках ліфтів не можуть бути самостійно усунуті відповідачем у зв’язку з відсутністю коштів.

Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Фіксування судового засідання, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Управління Держпраці у Чернігівській області від 30.11.2016 № 216 та направлення на проведення перевірки від 30.11.2016 № 127 посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області в період з 10.05.2017 по 15.05.2017 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю Житлово-комунальним підприємством Чернігівської обласної корпорації агропромислового будівництва.

За результатами проведеної перевірки були виявлені порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме: підприємством не отримано дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ліфтів); ліфтам реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129, № 1131 не проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації; ліфтам реєстраційні № 1472, № 1471 не проведено періодичний технічний огляд; відсутній двосторонній зв'язок ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129, № 1131 з диспетчерським пунктом; під час проведення огляду ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1131 виявлено шум (не стійка робота) редукторів, підтікання мастила із редукторів, пошкодження купе та інші; після закінчення проведення технічного огляду ліфтів реєстраційні № 1128, № 1130, № 1129, № 1131, фахівець, який його провів, зробив запис у паспорті без вказання результатів технічного огляду, дозволених параметрів експлуатації і строку наступного технічного огляду; не опломбована кінцева перемичка обмежувача швидкості ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471; експлуатація ліфта реєстраційний № 2131 заборонена 05.04.2013.

Допущені відповідачем порушення зазначено у розділі V акту перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 15.05.2017 № 127.

Крім того, з метою перевірки усунення відповідачем вказаних вище порушень була проведена позапланова перевірка, за результатами якої складено акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 25.10.2017 № 06/04-73/1, та виявлено, що відповідачем усунуто не всі порушення, а саме: підприємством не отриманий дозвіл на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки (ліфтів); ліфтам реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129, № 1131 проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації, але висновки експертизи негативні; ліфтам реєстраційні № 1472, № 1471 не проведений періодичний технічний огляд; відсутній двосторонній зв'язок ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129 з диспетчерським пунктом; під час проведення огляду ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130 виявлено шум (не стійка робота) редукторів, підтікання мастила із редукторів, пошкодження купе та інші; після закінчення проведення технічного огляду ліфтів реєстраційні № 1128, № 1130, № 1129, № 1131, фахівець, який його провів, зробив запис у паспорті без вказання результатів технічного огляду, дозволених параметрів експлуатації і строку наступного технічного огляду; в приямках ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129 не працюють засоби для вмикання освітлення шахти ліфта; в машинних приміщеннях ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129 встановлено устаткування (комунікації), що не належать до ліфтів; в кабінах ліфтів реєстраційні № 1472, № 1471 не працює пристрій для виклику допомоги з зовнішньої сторони, що легко пізнається і легкодоступний.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці (частина перша статті 21 Закону України «Про охорону праці»).

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно пункту 44 Технічного регламенту ліфтів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2009 № 465, на ліфти поширюються основні вимоги безпеки життя та здоров'я людей Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 № 764.

В свою чергу, пунктом 11 Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 № 1764, зокрема, передбачено, що основними вимогами до споруд є забезпечення: безпеки життя і здоров'я людини та захисту навколишнього природного середовища. Споруда повинна відповідати вимогам законодавства з питань охорони здоров'я людей та навколишнього природного середовища; безпеки експлуатації. У процесі експлуатації споруд повинні бути виключені ризики нещасних випадків; захисту від шуму. Рівень шуму та вібрації у спорудах не повинен перевищувати встановлені норми.

Відповідно до пункту 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.

При цьому, згідно пункту 19 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (додаток 3) до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, ліфти відносяться до переліку машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

За наведених обставин та правових норм, суд дійшов висновку, що відповідач повинен забезпечувати відповідне утримання та несе відповідальність за безпечну експлуатацію та технічне обслуговування ліфтів, а також вживає заходи з метою своєчасного ремонту та огляду.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Беручи до уваги те, що відповідачем не надано доказів усунення в повному обсязі виявлених перевіркою порушень, зазначених у акті перевірки, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей, суд вважає, що є всі достатні підстави для прийняття рішення про задоволення адміністративного позову в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Житлово-комунального підприємства Чернігівської обласної корпорації агропромислового будівництва (код ЄДРПОУ 05388658) шляхом повного зупинення експлуатації ліфтів: реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129, № 1131, № 2131, встановлені за адресами: м. Чернігів, вул. А. Попова, 19 (2 одиниці), проспект Перемоги, 21 (4 одиниці), вул. Шевчука, 14 (1 одиниця).

Щодо позовної вимоги в частині зобов’язання відповідача негайно зупинити виконання робіт (виробництва), то суд вважає, що вона не підлягає задоволенню, оскільки Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», не передбачено право суб’єкта владних повноважень за результатами проведеної перевірки, в ході якої виявлено порушення вимог законодавства звертатися до суду з вимогами про зобов’язання суб’єкта господарювання вчинити певні дії.

Згідно пункту 10 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Роз’яснити відповідачеві, що він має право подати заяву про скасування заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Судові витрати, згідно частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 – 163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області – задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Житлово-комунального підприємства Чернігівської обласної корпорації агропромислового будівництва (код ЄДРПОУ 05388658) шляхом повного зупинення експлуатації ліфтів: реєстраційні № 1472, № 1471, № 1128, № 1130, № 1129, № 1131, № 2131, встановлені за адресами: м. Чернігів, вул. А. Попова, 19 (2 одиниці), проспект Перемоги, 21 (4 одиниці), вул. Шевчука, 14 (1 одиниця).

В решті позову відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.О. Непочатих