Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"14" листопада 2017 р. № 820/3296/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
Судді Бадюков Ю.В., Волошин Д.А.
за участю секретаря судового засідання Попова А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії ,В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України,в якому, після уточнення позовних вимог, просить суд визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Харківській області у здійсненні виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до листа № 1742/3/20-40-05-27 від 25.04.2017 року; зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області області та Державну фіскальну службу України здійснити нарахування (розрахунок) та виплату ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв'язку із захворюванням, отриманим під час виконання службових обов'язків, що призвело до встановлення II групи інвалідності у відповідності до вимог частини шостої статті 23 Закону України "Про міліцію" на час виникнення спірних правовідносин, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. №850, виходячи із 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб та зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області подати протягом 10 (десяти) днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивачів зазначає, що дії відповідача є неправомірними, необґрунтованими, безпідставними , а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідачів проти позову заперечував, вказав, що дії відповідача є законними, обґрунтованими, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1, проходив службу в ОВС України з 18.10.1995 року по 23.02.2009 рік, з 19.03.2009 року по 29.01.2016 рік службу в податковій міліції України. Мав спеціальне звання - полковника податкової міліції та займав посаду заступника начальника міжрегіонального відділу оперативного документування оперативного управління Головного управління ДФС у Харківській області.
Згідно наказу №001-о/д від 25 січня 2016 року звільнений з посади та податкової міліції: в запас за пунктом 64 підпунктом «б» (через хворобу).
На підставі огляду Медико - соціальної експертної комісії від 23.11.2016 року позивачу було встановлено 2 (другу) групу інвалідності від захворювання пов'язаного з проходженням служби.
Судом встановлено, що 21.02.2017 року, позивачем до ГУ ДФС у Харківській області була подана заява з усіма додатками необхідними для проведення одноразової грошової виплати.
Управлінням по роботі з персоналом ГУ ДФС області було направлено лист від 21.02.2017 року № 1050/8/20-40-04-02-15 на адресу ДФС України з матеріалами для затвердження та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у разі інвалідності.
Державною фіскальною службою України на лист від 21.02.2017 року № 1050/8/20-40-04-02-15 було надано відповідь у формі листа від 09.03.2017 року № 5868/7/99-99-04-04-02-17, згідно якого заяву ОСОБА_2 було залишено без розгляду та зазначено, що розгляд матеріалів буде поновлено після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України чи прийняття нового нормативно-правового акту.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
У відповідності до положень ст. 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до Порядку умов та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженго Кабінетом Міністрів України від 7 травня 2007 року № 707 одноразова грошова допомога (далі-грошова допомога) виплачується у разі:
1) загибелі (смерті) працівника міліції, податкової міліції під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Грошова допомога виплачується членам сім'ї загиблого (померлого), а в разі їх відсутності-його батькам та утриманцям у розмірі десятирічного грошового забезпечення;
2) установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку, внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися:
під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі:
п'ятирічного грошового забезпечення - інвалідам 1 групи;
чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам 2 групи;
трирічного грошового забезпечення - інвалідам 3 групи;
у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією;
3) поранення (контузії, травми або каліцтва), що сталося:
під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, - у розмірі річного грошового забезпечення;
період проходження служби, - у відсотках до розміру річного грошового забезпечення, встановленого відповідно до ступеня втрати працездатності, що визначається медико-соціальною експертною комісією.
При цьому, виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є: несення постової чи патрульної служби; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, законних інтересів; припинення або запобігання злочинам та правопорушенням; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, що їх вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участь у ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій.
Підстави та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівників міліції, податкової міліції визначаються Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» (далі - Закон №565-ХП) та Порядком № 707.
Згідно із абзацом 3 пункту 15 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 липня 2015 року № 5 80-VIII «Про Національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію».
Суд аналізуючи зміст вище зазначеної відповіді приходить до висновку, що ДФС України не було прийнято жодного рішення щодо виплати грошової допомоги, або щодо відмови у вказаній виплаті.
Враховуючи вище викладене для повного захисту прав позивача суд приймає рішення та виходить за рамки заявлених позовних вимог, та зобов’язує Державну фіскальну службу України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.02.2017 року та прийняти рішення за результатами розгляду зазначеної заяви з урахуванням висновків суду.
Щодо вимоги визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Харківській області у здійсненні виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до листа № 1742/3/20-40-05-27 від 25.04.2017 року то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки зазначеним листом жодних прав позивача порушено не було, оскільки він носить лише інформативний характер та не несе у собі жодних владних управлінських рішень.
Щодо вимоги зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області області та Державну фіскальну службу України здійснити нарахування (розрахунок) та виплату ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв'язку із захворюванням, отриманим під час виконання службових обов'язків, що призвело до встановлення II групи інвалідності у відповідності до вимог частини шостої статті 23 Закону України "Про міліцію" на час виникнення спірних правовідносин, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. №850, виходячи із 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, то суд вважає вказану вимогу передчасною оскільки обов’язок виплати коштів виникне у відповідачів лише після прийняття відповідного рішення, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги документально та нормативно обґрунтовані частково, а тому підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.02.2017 року та прийняти рішення за результатами розгляду зазначеної заяви з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб’єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 20 листопада 2017 року.
Головуючий суддя Спірідонов М.О.
Судді Бадюков Ю.В.
ОСОБА_3