ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2017 року (об 11 год. 00 хв.)Справа № 808/1749/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
представника третьої особи Морозової Я.В.,
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Балтикус Трейд»
третя особа Державна фіскальна служба України
про продовження дії спеціальної санкції
ВСТАНОВИВ:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Балтикус Трейд» (далі - ТОВ «Балтикус Трейд», відповідач), третя особа Державна фіскальна служба України (далі - ДФС України), в якому просить продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом позивача від 14.09.2016 №1524 до відповідача на термін до усунення відповідачем порушення статті 205 Кримінального кодексу України до усунення зазначених порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов'язаних з ним Законів.
Позовні вимоги обґрунтовує приписами Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону, затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000 №52, та зазначає, що на підставі подання ДФС України було застосовано відносно ТОВ «Балтикус Трейд» спеціальну санкцію у виді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а саме в діях службових осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 205 та частиною третьою статті 212 КК України. Вказує, що Мінекономрозвитку звернулось до ДФС України щодо розгляду питання доцільності продовження дії спеціальної санкції щодо відповідача, однак надано відповідь, що у кримінальному провадженні не прийняте кінцеве процесуальне рішення, проводяться позапланові перевірки, отже факт порушення службовими особами підприємства законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності не усунуто. З огляду на відсутність інформації щодо усунення порушення у встановлені законом строки позивач вважає за доцільне продовження дії спеціальної санкції.
Представник позивача у судове засідання не прибув, до суду надав пояснення (вх. № 31147 від 13.11.2017), у яких додатково пояснює, що лист Мінекономрозвитку від 26.12.2016 №4102-11/41770-03, в якому п. 4 переліку суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, до яких застосовано спеціальну санкцію, віднесено ТОВ «Балтикус Трейд» направлено через електронну систему документообігу СЕВ до ДФС України, що підтверджується копією витягу з журналу вихідної кореспонденції електронної бази даних. Так, вказаний лист згідно із витягом 2 відправлено 26.12.2016 о 13:33:22, доставлений 26.12.2016, прийнятий і зареєстрований 26.12.2016 за реєстраційним номером 41503/5. Окрім того, лист позивача було направлено фельд зв'язком, про що також зазначено у примітках витягу. Просить також суд розглянути справу за його відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином. Заперечення проти позову на адресу суду не надходили.
Рекомендоване поштове відправлення, яке містило ухвалу про зупинення провадження у справі та повістку про виклик, надсилалось відповідачу за його місцезнаходженням, внесеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, було повернуто до суду з відповідною відміткою відділення поштового зв'язку, а відтак на підставі ст.ст. 33, 167 КАС України вважається таким, що було вручено відповідачу.
Представник третьої особи у судовому засідання позовні вимоги підтримала та надала пояснення, аналогічні викладеним у письмових поясненнях (вх №25298 від 18.09.2017), зокрема, вказує, що досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ «Балтикус Трейд» при здійсненні операцій з експорту зернових відобразило придбання останніх на території України у підприємств з ознаками «транзитності» та «фіктивності», в результаті чого ухилилось від сплати податків до Державного бюджету України. Так, листом від 09.08.2016 №7148/26-15-23-0227 ГУ ДФС у м. Києві звернулось до Мінекономрозвитку з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до відповідача і наказом позивача від 14.09.2016 №1524 у відповідності до статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» вказана санкція застосована до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності. Звертає увагу суду, що на виконання п. 4.9 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону 26.12.2016 позивач звернувся до ДФС України щодо розгляду питання доцільності подовження дії спеціальної санкції, на який третьою особою запропоновано продовжити дію санкції. Ураховуючи вищевикладене, а також не надання відповідачем доказів усунення порушень, що стали підставою для застосування спеціальної санкції, просить адміністративний позов задовольнити та продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом позивача від 14.09.2016 №1524 до відповідача на термін до усунення відповідачем порушення законодавства про зовнішньоекономічну діяльність.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представника третьої особи, судом встановлені наступні обставини.
ТОВ «Балтикус Трейд» (ідентифікаційний код 39534874) є юридичною особою, яка зареєстрована 08.12.2014, місцезнаходження юридичної особи: 69095, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 150А, кімната 23, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
10.08.2016 ГУ ДФС у м. Києві звернулося до Мінекономрозвитку з поданням №23-0227 (вх. 10.08.2016 №06/49120-16) з пропозицією застосувати спеціальні санкції згідно зі статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», передбаченої у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, до резидента ТОВ «Балтикус Трейд».
Відповідно до подання в провадженні першого відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР Головного управління ДФС України у м. Києві знаходяться матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудового розслідування 20.05.2016 за номером № 32016100000000071 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 205 та ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України, зокрема, і щодо ТОВ «Балтікус Трейд». Досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ «Балтікус Трейд» та ТОВ «Індастрік Трейд» при здійсненні операцій з експорту зернових відобразило придбання останніх на території України у підприємств з ознаками «транзитності» та «фіктивності», в результаті чого ухилилось від сплати податків до Державного бюджету України на загальну суму 10 404 586,00 грн. З отриманих податкових накладних встановлено, що службові особи скористались послугами фіктивних підприємств ТОВ «Роксан Інвест» та ТОВ «Генезіс ЛТД» з метою конвертації грошових коштів та ухилення від сплати податків шляхом штучного формування податкового кредиту шляхом відображення фінансово-господарських операцій, пов'язаних з придбанням сільськогосподарської продукції від ТОВ «Роксан Інвест» та ТОВ «Генезіс ЛТД». Так, службові особи ТОВ «Балтікус Трейд» з метою несплати податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств на протязі 2016 постійно декларують придбання сільськогосподарської продукції від вказаних контрагентів, яка фактично ніколи не поставлялась на адресу останнього. Аналізуючи рух сільськогосподарської продукції встановлено, шо службові особи на протязі 2016 року здійснюють зовнішньоекономічну діяльність та експортують зазначену продукцію за межі території України в режимі (експорт). Згідно огляду вантажно-митних декларацій встановлено, що службові особи ТОВ «Балтікус Трейд» і ТОВ «Індастрік Трейд» нав даний час здійснюють поставку сої, пшениці та кукурудзи, рапсу вищого класу на адресу підприємств-нерезидентів, а саме LANEMOR MARKETING LLP, Sherfield Invest LLP, які зареєстровані в країнах з пільговою системою оподаткування (офшорних зонах) та операції, що підпадають під ознаки трансферного ціноутворення. Таким чином, виходячи з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати протиправними діями службових осіб ТОВ «Балтикус Трейд» при проведенні зовнішньоекономічних операцій, яким завдано державі збитків у особливо великому розмірі, а саме в діях службових осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Наказом Мінекономрозвитку від 14.09.2016 №1524 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" за порушення ст. 205 Кримінального кодексу України, статей 191, 200, 485 Митного кодексу України у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності України, зокрема, пункт 4 Переліку суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовано спеціальну санкцію.
Листом від 26.12.2016 №4102-11/41770-03 Мінекономрозвитку просило ДФС України висловити позицію щодо доцільності скасування дії спеціальної санкції та застосування спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності або подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до зазначених у додатках до цього листа суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, у п. 4 Переліку суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України вказано відповідача.
Так, у відповідності до листа від 18.01.2017 №707/5/99-99-23-01-16 ДФС України враховуючи, що у кримінальному провадженні №32016100000000071 на даний час не прийняте кінцеве процесуальне рішення, запропоновано продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосовано до, окрім інших, до ТОВ «Балтикус Трейд» наказом Мінекономрозвитку від 14.09.2016 №1525.
Вважаючи за необхідне продовжити дію застосованої санкції,у червні 2017 року позивач звернувся з даним позовом до суду.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Статтею 35 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» №959-XII від 16.04.1991 (далі - Закон № 959) встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
Відповідно до частини першої статті 36 Закону № 959 порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.
Згідно із положеннями частини першої статті 37 Закону № 959-XII за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:
- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;
- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;
- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 37 означеного Закону санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
При цьому, подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459, Мінекономрозвитку є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує, зокрема, формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну промислову політику, державну інвестиційну політику, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності, управління об'єктами державної власності, розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства, інтелектуальної власності, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), державних та публічних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів.
Наказом Міністерство економіки України №52 від 17.04.2000 затверджено Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 травня 2000 року за №260/4481 (далі - Положення №52), відповідно до пунктів 1.1-1.3 якого Спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції застосовуються Мінекономрозвитку України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Із матеріалів справи вбачається, що на підставі подання ДФС України від 10.08.2016 № 23-0227, Мінекономрозвитку видало наказ від 14.09.2016 № 1524 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до іноземних суб'єктів діяльності України», яким до ТОВ «Балтикус Трейд» застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Частиною шостою статті 37 Закону № 959 визначено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Виходячи із вищевказаного термін дії застосованої позивачем санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності сплинув 14 грудня 2016 року.
При цьому, у відповідності до частин сьомої та восьмої статті 37 Закону № 959 продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
Пунктом 4.9 Положення № 52 визначено алгоритм дій Мінекономрозвитку для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Так, даною нормою передбачено, що при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до ініціатора подання застосування такої санкції запит щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом позовної роботи готують відповідну позовну заяву до суду. З метою забезпечення позову Міністерство економічного розвитку і торгівлі України може робити клопотання щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на період розгляду справи. У разі, якщо судом дане клопотання буде незадоволено, а також якщо інформація на запит Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності від ініціатора подання застосування санкції не надійде в термін за 10 днів до закінчення його дії або надійде з пропозицією щодо недоцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України видається наказ про зміну виду спеціальних санкцій, яким скасовується дія тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та одночасно застосовується індивідуальний режим ліцензування. При цьому термін дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності не повинен перевищувати трьох місяців з дати винесення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України відповідного рішення про його застосування.
Однак, згідно матеріалів справи Мінекономіки звернулося до ДФС України із відповідним поданням лише 26 грудня 2016 року із листом №4102-11/41770-03, в якому пунктом 4 переліку суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, до яких застосовано спеціальну санкцію, віднесено ТОВ «Балтикус Трейд», який направлено через електронну систему документообігу СЕВ до ДФС України, що підтверджується копією витягу з журналу вихідної кореспонденції електронної бази даних. Так, вказаний лист згідно із витягом 2 відправлено 26.12.2016 о 13:33:22, доставлений 26.12.2016, прийнятий і зареєстрований 26.12.2016 за реєстраційним номером 41503/5, що саме підтверджено представником позивача у своїх письмових поясненнях. Окрім того, лист позивача було направлено 26.12.2016 фельд зв'язком, про що також зазначено у примітках витягу, тобто після закінчення граничного строку дії означеної санкції, а не за 40 днів до його закінчення, як це передбачено вищевказаною нормою.
Відповідь №707/5/99-99-23-01-16 на вищевказаний лист позивачем було отримано з пропозицією щодо доцільності продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності від ініціатора подання застосування санкції (ДФС України) 23 січня 2017 року, що підтверджується вхідним штампом позивача № 03/4235-17 об 11:05:51, тобто з порушенням десятиденного терміну до закінчення дії застосованої санкції. При цьому, адміністративний позов до суду надійшов лише 12 червня 2017 року.
Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що всупереч викладеним вище нормам Закону № 959 та Положення №52, позивач звернувся з позовною заявою до суду для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності з пропущенням вказаного вище терміну дії застосованої наказом від 14.09.2016 №1524 санкції, що унеможливлює задоволення позовної заяви.
Аналогічна думка викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 08.10.2015 у справі К/800/10254/14 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/52193931#).
Відповідно до вимог частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із положеннями частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не доведена обґрунтованість позовних вимог, тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак