
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2017 р. Справа №805/3790/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Голубової Л.Б.,
за участі секретаря судового засідання Хороша С.С.,
розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Луганське»
до Головного управління ДФС у Донецькій області
про скасування вимоги № Ю-14-23 від 05 липня 2017 року
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Луганське» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-14-23 від 07 червня 2017 року в сумі 367362,90 гривень.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 08 серпня 2017 року отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску № Ю-14-23 від 07 червня 2017 року на суму 367362,90 гривень. Не погодившись з вимогою, позивач оскаржив її в адміністративному порядку, оскільки за звітом з ЄСВ за травень 2017 року нарахований єдиний соціальний внесок у сумі 5577,63 гривень. Станом на 01.05.2017 року позитивне сальдо на користь платника складало 44,74 гривень та жодного боргу не існувало.
Зауважує, що при цьому відповідач направив ще одну вимогу від 05.07.2017 року № Ю-14-23 на суму 369540,53 гривень, нарахованих станом на 30.06.2017 року.
Наголошує, що ДФС вважає законним виставлення платником до оплати одночасно двох вимог про оплату боргу (недоїмки): від 05 липня 2017 року № Ю-14-23 в сумі 369540,53 гривень та від 07.06.2017 року № Ю-14-23 на суму 367362,90 гривень, тобто, в загальній задвоєній сумі 736903,43 гривень.
Вважає, що податковий орган повинен самостійно скасовувати попередні вимоги, оскільки у власній відповіді на скаргу зазначає про наявність боргу станом на 30.06.2017 року тільки у сумі 369540,53 гривень. Фактично відповідач змушує двічі сплатити суму боргу.
Позивач також зазначає, що відповідач без законних підстав виніс оскаржувану вимогу. Вважає, що на нього розповсюджується дія пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску до закінчення проведення антитерористичної операції, у тому числі звільнення від сплати єдиного внеску у період з 14.04.2014р. по теперішній час. Село Новомихайлівка Марїнського району включене до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція. Позивачем 18.11.2016 року направлено заяву до Марїнської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, де значиться ТОВ «Агро-Луганське» на обліку про звільнення від сплати ЄСВ. Також позивачем отримано сертифікат Торгово-промислової палати про настання форс-мажорних обставин на підприємстві.
Через канцелярію суду позивачем надано клопотання про розгляд справи без участі його представника (а.с. 58).
Представник відповідача ОСОБА_1 до суду зявилась.
Відповідачем через канцелярію 14 листопада 2017 року надано письмові заперечення (а.с. 27-31). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно сплачувати внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Несвоєчасно не сплачена сума є недоїмкою та стягується з застосуванням штрафів. Згідно облікових даних, наданих відповідачем, заборгованість позивача станом на 31 травня 2017 року становила 367362,90 гривень, тому ГУ ДФС у Донецькій області сформовано вимогу на вказану суму боргу.
Вважає недоцільним посилання позивача на пункт 9-4 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону 2464, оскільки згідно пункту 28 розділу І Закону України від 24.12.2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зміни внесені Законом України № 1669-VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону 2464 втратили чинність.
Також зазначає, що розпорядження КМУ від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р» діяло з 05.11.2014 року по 18.12.2015 року, тобто, у цьому періоді затвердженого переліку населених пунктів, де здійснювалася АТО не було. Також вважає, що сертифікат про форс-мажорні обставини не стосується сплати єдиного внеску.
З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за наявними в справі матеріалами та доказами,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Луганське» є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 36443355 , що доведено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 16-22).
Позивач перебуває на податковому обліку у Марїнській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, про що також зазначено у витягу (а.с. 19).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідач у даній справі є субєктом владних повноважень, який відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» здійснює адміністрування зазначеного внеску з жовтня 2013 року.
Отже, безпосередньо, правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) із змінами і доповненнями.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частинами 1 та 5 статті 9 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Згідно з частиною 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно до приписів частини 12 статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п. 2 та п. 4 розділу ІІІ Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, який діяв до 10.06.2016 року, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 року № 765 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 року за № 217/24994, передбачено, що зобов'язання, штрафні санкції, пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником у звітності, відображаються територіальним органом Міндоходів в інтегрованій картці платника.
Нарахування податків, зборів та сум єдиного внеску в інтегрованій картці платника здійснюються відповідно до звітності, що подається платником до територіального органу Міндоходів, а також митних та інших платежів - на підставі оформленої митної декларації.
Нарахування узгоджених сум грошових зобов'язань за податками, зборами, митними платежами та сум єдиного внеску, нарахованих до сплати, в інтегрованій картці платника здійснюється датою граничного строку сплати таких нарахувань.
При поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує грошові зобов'язання минулих податкових періодів платника та ліквідаційної звітності, нарахування в інтегрованій картці платника проводиться датою його подання.
Згідно з п. 1 підрозділу 1 розділу IV Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який діє з 10.06.2016 року, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 року за №751/28881, передбачено, що первинні показники, що відображаються в підсистемі, яка забезпечує обробку податкової звітності та платежів, є показниками форм податкової звітності та звітності з єдиного внеску, затверджених у встановленому порядку
У відповідності до п. 1 підрозділу 2 вказаного Порядку прийняття ОСОБА_2 документа є обов'язком контролюючого органу.
ОСОБА_2 документів, поданих платниками на паперових носіях, переносяться до інформаційної системи органів ДФС у терміни, встановлені регламентом комп'ютерної обробки ОСОБА_2 документів.
Після повного внесення даних ОСОБА_2 документа такий документ отримує статус «Повністю введено».
Для звітних документів, поданих засобами електронного зв'язку в електронній формі, статус «Повністю введено» вважається присвоєним за умовчанням.
Таким чином, визначені платником суми єдиного внеску до сплати підлягають відображенню у відповідній картці платника ЄСВ.
Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Суд зазначає, що при формуванні вимоги контролюючий орган не визначає платнику суму єдиного внеску до сплати, оскільки такі суми попередньо визначаються на підставі відповідної звітності або рішень. Фактично, вимога формується внаслідок наявності в картці платника відомостей про нараховані суми єдиного внеску, у тому числі нараховані самим платником, але не сплачені у встановлений ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» строк.
Відповідно до пункту 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо:
- сума боргу (недоїмки) самостійно погашається платником;
- орган доходів і зборів скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу (недоїмки) внаслідок її узгодження або оскарження;
- вимога органу доходів і зборів про сплату боргу (недоїмки) скасовується чи змінюється судом (господарським судом);
- борг (недоїмка) списується у випадках, передбачених статтею 25 Закону, в порядку, визначеному пунктами 911 цього розділу;
- є рішення суду про стягнення відповідних сум боргу (недоїмки), що зазначені у вимозі.
У випадку, зазначеному в абзаці другому цього пункту, вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми боргу (недоїмки).
У випадку, зазначеному в абзаці третьому цього пункту, вимога вважається відкликаною з дня прийняття органом доходів і зборів рішення про скасування або зміну раніше зазначеної суми боргу (недоїмки).
У випадку, зазначеному в абзаці четвертому цього пункту, вимога вважається відкликаною у день набрання судовим рішенням законної сили.
У випадку, зазначеному в абзаці пятому цього пункту, вимога вважається відкликаною у день прийняття органом доходів і зборів рішення про списання боргу (недоїмки) відповідно до частини сьомої статті 25 Закону.
У випадку, зазначеному в абзаці шостому цього пункту, вимога вважається відкликаною у день надходження виконавчих документів до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства.
07 червня 2017 року відповідачем сформовано спірну вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному соціальному внеску № Ю-14-23 на суму 367362,90 гривень (а.с. 7). Вимога сформована станом на 31 травня 2017 року.
26 липня 2017 року Донецьким окружним адміністративним судом було прийнято постанову у справі № 805/2415/17-а, якою визнано скасовано попередню вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування від 03.03.2017 року № Ю-14-23 на загальну суму 395663,14 гривень, з яких: 393147,88 гривень недоїмка, 2490,36 гривень штраф та пеня в сумі 24,90 гривень (а.с. 59-65).
Вказана постанова суду набрала законної сили 19 вересня 2017 року згідно з ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду і відповідно до законодавства України обовязкова для виконання на всій території України (а.с. 68-75).
В зазначених судових рішення вказано, що ТОВ «Агро-Луганське» зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто, в зоні проведення антитерористичної операції. 18 листопада 2016 року позивач звертався до Марїнської ОДПІ із заявою за вих. № 15 про відстрочення сплати грошових зобовязань по сплаті з єдиного внеску, має сертифікат Торгово-промислової палати від 05 квітня 2016 року № 447/05.0-4, яким встановлено настання обставин непереборної сили з 01.06.2014 року.
З наведених підстав, судами зазначено, що на час здійснення антитерористичної операції позивач взагалі звільнений від сплати єдиного соціального внеску відповідно до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За приписами частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин, позовні вимоги про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-14-23 від 07 червня 2017 року в сумі 367362,90 гривень підлягають задоволенню.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі положень Податкового кодексу України та на підставі ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Луганське» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-14-23 від 07 червня 2017 року в сумі 367362,90 гривень задовольнити.
Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) № Ю-14-23 від 07 червня 2017 року в сумі 367362,90 гривень.
Стягнути з Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Луганське» (код ЄДРПОУ 36443355) судові витрати з судового збору у розмірі 5510 (пять тисяч пятсот десять) гривень 45 копійок.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті 20 листопада 2017 року.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Голубова Л.Б.