
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.11.2017 Справа №607/12453/17Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сташків Н.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач ОСОБА_1 05 жовтня 2017 року пред'явила до суду адміністративний позов до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій відповідача, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку її пенсії, протиправними, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Обґрунтовує позов тим, що Управлінням Пенсійного фонду України в місті Тернополі їй призначена пенсія як державному службовцю в розмірі 90 % від посадового окладу відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", проте до заробітку для обчислення пенсії не було включено сум отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 % як видів оплати праці, на які нараховувався збір на загальне обов'язкове державне пенсійне страхування та які є складовою заробітної плати. У вересні 2017 року вона звернулася до відповідача з заявою про здійснення їй відповідного перерахунку з її заробітку з урахуванням зазначених складових заробітної плати. Однак, листом № 287/Л-11 від 21 вересня 2017 року Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області в задоволенні вказаної заяви безпідставно відмовлено. З цих підстав позивач просила визнати зазначені дії відповідача протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату її пенсії як державному службовцю, виходячи з 90% розміру заробітної плати, з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 %, включених у довідки № 140/10/19-18-05-32 та № 141/10/19-18-05-32, видані 12 вересня 2017 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією.
Ухвалою судді від 09 жовтня 2017 року відкрито скорочене провадження у вказаній адміністративній справі.
За результатами розгляду отриманого від Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області заперечення на позов суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги є підставними і підлягають до задоволення, оскільки:
З 20 вересня 2011 року позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності другої групи загального захворювання відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати.
14 вересня 2017 року позивач звернулась до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 %, згідно з матеріалами пенсійної справи.
Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 287/Л-11 від 17 березня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 %. В листі вказано, що зазначені виплати не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно зі ст.33 Закону України "Про державну службу", та, крім цього, з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, яким не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям.
Згідно з довідкою № 140/10/19-18-05-32, виданою 12 вересня 2017 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією, заробітна плата позивача станом на 19 вересня 2011 року складалася з посадового окладу в розмірі 1110 гривень, надбавки за ранг у розмірі 110 гривень, винагороди за вислугу років (35 %) у розмірі 427 гривень. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як слідує з довідки № 141/10/19-18-05-32 від 12 вересня 2017 року, виданої Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією, до заробітної плати позивача вересня 2009 року по серпень 2011 року входили інші виплати в розмірі 15074,81 гривень, з яких: матеріальна допомога 9550 гривень, індексація заробітної плати в розмірі 5524,81 гривень. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З поданих представником відповідача заперечень слідує, що суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 % не включені до розміру заробітної плати ОСОБА_1, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" ці виплати не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії. Крім цього, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України ", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Перевіряючи достовірність доводів представника відповідача про відсутність законних підстав проведення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням індексації, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги, суд виходить із таких обставин:
Відповідно до ч. ч. 2, 5, 6 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі Закон №3723), в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Згідно з ч. 2 ст. 33 того ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 ст. 33 Закону № 3723 встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій, які мають спеціальні звання" розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно зі ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосовані положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", норми яких є загальними.
Аналіз наведених положень свідчить про те, що індексація заробітної плати, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та інші надбавки до заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, отже ці виплати необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.
Верховний Суд України в своїй правовій позиції, викладеній в постанові від 28 травня 2013 року дійшов висновку щодо неправомірних дій Пенсійного Фонду, який відмовився включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за стаж та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Згідно з частиною першою статті 244-2 КАС України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Аналізуючи в сукупності викладені обставини суд вважає позицію відповідача про те, що суми отриманої щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 % не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, помилковою.
Також суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про застосування до спірних правовідносин п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".
Судом достовірно встановлено, що відповідно до вимог чинного законодавства індексація заробітної плати, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та інші надбавки до заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески.
На підставі вищезазначеного суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії виплаченої суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 % та зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивачу з урахуванням сум усіх виплат, включених у довідки № 140/10/19-18-05-32 та № 141/10/19-18-05-32, видані 12 вересня 2017 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією, зі збереженням базового місяця для обчислення індексації пенсії до проведення такого перерахунку, що є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача.
При цьому безпідставними є посилання відповідача на те, що Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, який набрав чинності 01 травня 2016 року, не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, оскільки зазначеним нормативно-правовим актом не встановлено заборони на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
При визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивача слід зазначити наступне.
Строки перерахунку призначеної пенсії врегульовані ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, беручи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 14 вересня 2017 року, перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з 01 вересня 2017 року.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, Закону України "Про оплату праці", керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 183-2, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИЛА:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити.
Визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, які полягають у відмові ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця в розмірі, встановленому ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, з урахуванням до розрахунку пенсії нарахованих та виплачених сум отриманої матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 %, протиправними.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити з 01 вересня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю - в розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 35 %, включених у довідки № 140/10/19-18-05-32 та № 141/10/19-18-05-32, видані 12 вересня 2017 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією, зі збереженням базового місяця для обчислення індексації пенсії до проведення такого перерахунку.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяН. М. СташківСудове рішення № 70376283, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області було прийнято 20.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти ключові дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити ключові дані.
Це рішення відноситься до справи № 607/12453/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: