
Єдиний унікальний номер №440/1668/17
Провадження № 2-а/440/128/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2017 року
Буський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді - Кос І.Б.,
при секретарі Дутка С.І.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Зеліско Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засідання в місті Буську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бродівського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з указаним вище адміністративним позовом. Просить визнати дії Бродівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не включення при розрахунку розміру її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії протиправними. Зобов'язати Бродівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати їй розмір пенсії, починаючи з дати призначення 06.04.2017 року у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому.
В обґрунтування вказаних позовних вимог, позивач покликається на те, що 06.04.2007 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Обчислення розміру пенсії позивачу було здійснено на підставі поданих довідки з останнього місця роботи, виданих Буською РДА Львівської області, про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбав за вислугу років, надбавки та премії), що було подано для призначення пенсії. Однак, при розрахунку її пенсії, передбачені в колонці інші виплати (матеріальна допомога та індексація), в розмір заробітної плати, а отже і як наслідок в розмір пенсії, не були враховані. Дізнавшись про не включення відповідачем у розмір її пенсії вищевказаних складових заробітної плати позивача, остання написала відповідну заяву, яку особисто подала відповідачу 28 серпня 2017 року, де просила здійснити перерахунок розміру її пенсії із заробітної плати включно матеріальну допомогу та індексацію, додавши довідку від 28.08.2017 року про складові заробітної плати за той же період, на що 31.08.2017 року позивач отримала відповідь відповідача про те, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входять в структуру заробітної плати державного службовця, підстав для перерахунку пенсії немає. Вважає зазначену відмову відповідача в перерахунку розміру її пенсії протиправною, а відтак просить заявлені позовні вимоги задовольнити повністю.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала повністю. Просить суд їх задовольнити в повному обсязі з наведених вище підстав.
Представник відповідача за довіреністю Зеліско Т.М: в судовому засіданні проти задоволення заявленого адміністративного позову заперечив. Просить відмовити в позові повністю, навівши мотиви, які аналогічні поданих відповідачем письмових заперечення на адміністративний позов від 17.10.2017 року.
Так, із письмових заперечень відповідача вбачається, що позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надається допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців поспіль перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». При цьому, установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за достовірність та обґрунтованість видачі довідки. Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Зазначене підвищення не передбачено у статті 33 Закону України «Про державну службу», як складова заробітної плати державного службовця, тому індексацію грошових доходів населення не враховують під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 цього Закону. Матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою, а тому не включається в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Із 01 червня 2015 року згідно пункту Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у зв'язку з неприйняттям щодо призначення всіх пенсій, утому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначається, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», втратив чинність. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Отже, з 01.06.2015 року пенсії, призначені до 01.06.2015 року, відповідно до Закону України «Про державну службу» не перераховуються. Враховуючи наведене, відповідач просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали та з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних мотивів.
Як передбачено пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною 2 статті 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі норми частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
Як встановлено в судовому засіданні та вбачається із матеріалів справи, 06.04.2007 року Управлінням Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
З копії письмової заяви ОСОБА_1 від 23.08.2017 року, яку відповідач отримав 28.08.2017 року, вбачається, що позивач звернулась до відповідача із проханням про перерахунок пенсії державного службовця, включаючи матеріальну допомогу та індексацію.До вищевказаної заяви позивач також долучила довідку від 28.08.2017 року про складові її заробітної плати.
Натомість, із листа відповідача від 31.08.2017 року за № 10/Я-12/5с вбачається, що останній відмовив позивачці у задоволенні її прохання, мотивуючи свою відмову тим, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, не входять в структуру заробітної плати державного службовця, а тому підстав для перерахунку пенсії позивачу, на думку відповідача, немає.
Вищеописані обставини визнавали сторони в ході судового розгляду цієї справи і в суду не виникало сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання. Відтак, в силу норми ч. 3 ст. 72 КАС України, наведені обставини не потребують доказування.
Отже, судом безспірно встановлено, що позивач 28.08.2017 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням отримуваних нею матеріальних допомог та індексації, проте отримала відмову від 31.08.2017 року з посиланням на те, що з 1 червня 2015 року згідно пункту Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у зв'язку з неприйняттям до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому з 01 червня 2015 року пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», не перераховуються.
Суд вважає, що до спірних правовідносин у даній адміністративній справі підлягають застосуванню норми матеріального права, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій, якими є, зокрема Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про державну службу» в редакціях, що діяли на час виникнення спірних правовідносин, що співвідносяться між собою як загальний та спеціальний закони.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».
Так, Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Статтею 33 цього Закону встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до статті 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження граничного розміру пенсії. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
В силу частини другої статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Натомість, згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Тобто, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведене узгоджується із правою позицією Верховного Суду України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд приходить до обгрунтованого висновку, що дії відповідача щодо не включення при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії є неправомірними.
З огляду на наведене, суд вважає безпідставними доводи відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії та в разі зміни посадових окладів, а не у випадку, коли здійснюється перерахунок у зв'язку з неправильним визначенням розміру пенсії при первинному її призначенні.
Разом із тим, суд вважає необґрунтованим позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача перерахувати розмір пенсії позивача з дати призначення їй пенсії - 31.05.2011 року, оскільки на підставі вимог ст.ст. 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.ст. 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 28.08.2017 року, а також вищевказані приписи законодавства, суд прийшов до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви та підтверджуючої довідки, починаючи із 28.08.2017 року.
Разом з тим, щодо вимог про зобов'язання відповідача в майбутньому виплачувати їй пенсію у вищевказаному розмірі згідно перерахунку, суд вважає, що така вимога є передчасною і в її задоволенні необхідно відмовити, оскільки згідно приписів ст. 104 КАС України захисту підлягає виключно порушене право чи інтерес. Відтак, лише у разі порушення прав, свобод чи інтересів у позивача виникає право на звернення до адміністративного суду, а тому заявлені ОСОБА_1 вимоги в цій частині є передчасними, а тому до задоволення не підлягають.
Ураховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 17, 70, 71, 72, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Бродівського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не включення при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобов»язати Бродівське об»єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати ОСОБА_1 розмір пенсії, починаючи з дати подання нею заяви про перерахунок пенсії до Пенсійного фонду України 28 серпня 2017 року, у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
У задоволення інших вимог адміністративного позову, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного Львівського апеляційного адміністративного суду через Буський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І. Б. Кос