
Справа № 234/12394/17
Провадження № 2-а/234/436/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2017 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:
судді Марченко Л.М.,
розглянувши у скороченому провадженні у м.Краматорську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ у м.Краматорську про визнання неправомірним рішення від 18.07.2017 року №95 по справі №825523 про відмову перерахунку пенсії та про зобов'язання здійснити перерахунок з 12.06.2012 року призначеної пенсії державного службовця на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу №3723-ХІІ в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманих за попередні місяці і роки роботи з дня призначення пенсії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням сплачених сум.
Дана справа розглянута судом на підставі ст.183-2 ч.1 п.2 КАС України в порядку скороченого провадження.
Згідно позову, ОСОБА_1 працювала на різних посадах в УПФУ у м.Краматорську та з 12.06.2012 року їй була призначена пенсія державного службовця як інваліду з дитинства 2 групи на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ. На момент виходу на пенсію стаж державної служби складав 32 роки. У червні 2017 року ОСОБА_1 дізналася, що відповідач при призначенні та розрахунку їй пенсії не врахував індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань. 14.07.2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії та надала довідку від 06.06.2017 року №9887/05 про індексацію заробітної плати та суми виплат вищевказаної матеріальної допомоги за період з червня 2010 року по травень 2012 року. Однак відповідач своїм рішенням №95 від 18.07.2017 року відмовив їй у перерахунку пенсії. Таку відмову вважає неправомірною та просить її права поновити з моменту призначення пенсії.
Відповідач УПФУ у м.Краматорську в особі в.о.начальника управління Макаренко Л.В. позов не визнав та надав письмові заперечення, в яких зазначив, що на час звернення позивачки до управління із заявою про перерахунок пенсії від 14.-7.2017 року діє Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889, яким визначено, що право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ зберігається, але норми, які регулюють умови та порядок перерахунку новим Законом №889 взагалі не передбачені, а тому управління правомірно відмовило у перерахунку пенсії позивачці ОСОБА_1 Вказаний Закону України №889 від 10.12.2015 року «Про державну службу» не визнано неконституційним, у зв'язку з чим відсутні законні підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії держслужбовця. Просить в позові відмовити.
Суд, дослідивши доводи позову та заперечень, надані сторонами докази, вважає, що позов необґрунтованим, у зв'язку з чим таким, що задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у м.Краматорську Донецької області та з 12.06.2012 року отримає пенсію, призначену на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» як інваліду 2 групи (а.с.7) із розрахунку 80% від суми її заробітної плати на момент звільнення, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Розмір пенсії склав 2125,57 грн. від заробітку 2656,96 грн. В заробіток для обчислення пенсії, крім посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, включені надбавки та премії за останні 24 місяці роботи перед звільненням, а саме за період з 01.06.2010 року по 31.05.2012 року.
14.07.2017 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ у м.Краматорську за перерахунком пенсії, надавши довідку від 06.06.2017 року №9887/05 про індексацію заробітної плати за останні 24 місяці роботи перед звільненням, а саме за період з 01.06.2010 року по 31.05.2012 року, та про суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за цей період (а.с.9-10)
Рішенням УПФУ у м.Краматорську №95 від 18.07.2017 року по справі №825523 ОСОБА_1 у перерахунку пенсії було відмовлено (а.с.8).
Рішення відповідача обґрунтовані тим, що з 01.06.2016 року відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону «Про державну службу». У зв'язку з чим з 01.06.2016 року такі пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
З вказаними підставами відмови позивачка ОСОБА_1 не згодна, у зв'язку з чим звернулася з даним позовом до суду.
З цього приводу суд вважає необхідним зазначити, що -
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За приписами ст.37-1 Закону №3723 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За приписами ст. 37-1 Закону №3723 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі Постанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови №865.
Крім того, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон №889).
Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, і відповідно до яких позивач просив здійснити перерахунок пенсії.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з заробітної плати.
Водночас слід зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 виключено пункт 4 постанови № 865, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про те, що пенсійний орган, відповідач у справі, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ у м.Краматорську Донецької області про визнання неправомірним рішення УПФУ у м.Краматорську №95 від 18.07.2017 року про відмову в перерахунку пенсії з огляду на надані дані про суми виплат матеріальної допомоги за період, що передував звільненню, а також не підлягає задоволенню і вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, оскільки вона є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, у задоволенні якої відмовлено.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст.94 КАС України, у зв'язку з прийняттям рішення про відмову в задоволенні позову позивачу ОСОБА_1, яка як інвалід 2 групи звільнена від сплати судових витрат, то судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Оплату позивачкою при зверненні з позовом до суду судового збору в сумі 640 грн. (а.с.1) слід вважати помилковою та на підстави її заяви (а.с.2 на звороті) повернути.
Керуючись ст.ст.4-15,159-163,183-2, 185-186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Зобов'язати управління Державної казначейської служби України у м.Краматорську Донецької області повернути ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 640 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.), як помилково оплачений судовий збір згідно квитанції №0.0.824801755.1 від 11.08.2017 року, оплачений на р/р №31214206700059, код платежу: 22030001, отримувач: Краматор.УК/м.Краматорськ/22030001, МФО 834016, код отримувача: 37944338, банк: ГУ ДКСУ у Донецькій області.
На постанову суду може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Л.М.Марченко