Постанова № 70369974, 21.11.2017, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
21.11.2017
Номер справи
263/11694/17
Номер документу
70369974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №263/11694/17

Провадження № 2-а/263/695/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2017 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Папаценко П.І., при секретарі Масюк М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Маріупролі справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії ,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду зі вказаним позовом, просила суд: визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області №68 від 16.08.2013 року про відмову їй у перерахунку пенсії; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області здійснити їй перерахунок пенсії з 31.07.2017 року у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати (в тому числі надбавок, премій та інших виплат) за період з 1.03.2009 року по 28.02.2011 року, з урахуванням також сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12784,41 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8341,62 грн., індексації заробітної плати у розмірі 6077,13 грн., отриманих за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, тобто з 1.03.2009 року по 28.02.2011 року, визначених у довідці від 22.03.2017 року №03/2915, та зобов'язати сплатити недоотримані суми пенсії з 31.07.2017 року; стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань усі понесені нею судові витрати, зокрема, судовий збір у розмірі 640 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 9.03.2011 року перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Для призначення пенсії нею відповідачу були надані відповідні документи, зокрема довідка Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 9.03.2011 року №01/832 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, тобто за період з 1.03.2009 року по 28.02.2011 року, до складу якої були включені: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливої роботи, у розмірі 20732,85 грн.; премії за підсумками роботи у розмірі 31360,17 грн. Проте їй стало відомо, що довідкою, затвердженою постановою правління ПФУ від 14.02.2011 року №5-1, до складової заробітної плати не включені інші нарахування заробітної плати, такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. Тому при нарахуванні її пенсії вищезазначені складові її заробітної плати не були включені до розрахунку пенсії. На її звернення Управлінням праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради їй було надано довідку від 22.03.2017 року №03-2915 за період роботи з 1.03.2009 року по 28.02.2011 року, в яку включено матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 12784,41 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань у розмірі 8341,62 грн., індексацію заробітної плати у розмірі 6077,13 грн. Вказану довідку вона надала відповідачу 31.07.2017 року для здійснення перерахунку її пенсії. Проте відповідачем на її адресу було направлено рішення від 16.08.2017 року №68 про відмову у перерахунку її пенсії по заробітку, хоча на всі ці суми нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і сплачувались страхові внески, що вказано у самій довідці, та не оскаржується відповідачем. З такою відмовою відповідача вона не згодна виходячи з того, що це суперечить чинному законодавству. Враховуючи викладене, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити.

В судове засідання позивач та її представник не з'явилися, надали заяви про підтримку позовних вимог та розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області позов не визнала, заперечувала проти задоволення позовних вимог за обставинами наведеними в запереченнях, з яких вбачається, що позивачу ОСОБА_1 з 9.03.2011 року була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 3200,43грн., як держслужбовцю в органах місцевого самоврядування, з 80% від заробітної плати у розмірі 4000,54 грн. Враховуючи те, що Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 9.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений ст.37-1 Закону 3723 відсутні.

Суд, враховуючи позицію сторін, дослідивши письмові докази, прийшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області та з 9.03.2011 року відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» отримує пенсію, яка належить до виду спеціальних пенсій та призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру 80% від заробітної плати, що не заперечується відповідачем.

Відповідач Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 22.03.2017 року № 03/2915 індексації та інші виплати за період з 1.03.2009 року по 28.02.2011 року ОСОБА_1 становили: матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 12784,41 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8341,62 грн., індексація заробітної плати у розмірі 6077,13 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків за 2009-2011 роки.

Позивач 31.07.2017 року звернулась до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням інших виплат, які зазначені у довідці від 22.03.2017 року № 03/2915 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) відповідно до Закону України «Про державну службу», що не заперечується відповідачем.

Рішенням від 16 серпня 2017 року № 68 Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 9.03.2011 року їй призначено пенсію відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Пенсія службовців в органах місцевого самоврядування належить до виду спеціальних пенсій та призначається відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», а механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів зарплати для обчислення пенсії». Крім того, довідка 22.03.2017 року № 03/2915, надана для перерахунку пенсії, за формою на теперішній час не є чинною.

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Наявними матеріалами справи підтверджується, що загальний стаж роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування позивача складає 10 років 9 днів.

Пенсію заявнику розраховано за довідкою Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 9.03.2011 року №01/832 про складові заробітної плати ( надбавки та премії за 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно якої надбавки та премії за період з 1.03.2009 року до 28.02.2011 року становили: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливої роботи - у розмірі 20732,85 грн., премії за підсумком роботи - 31360,17 грн.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавкизавислугуроківна державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

За вимогами статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Частиною 2 статті 2 Закону № 108/95-ВР визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться і в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Зі змісту статті 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1994 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Довідкою від 22.03.2017 року № 03/2915 підтверджено, що на всі виплати (тобто, в тому числі і наінші виплати) ОСОБА_1 нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1.01.2011року - єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне пенсійне страхування.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема,стаття 41 Закону України від 09.07.2003року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"тастаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосовані положенняЗаконів України «Про державну службу»та «Про оплату праці», норми яких є загальними.

Такі висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11, від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, від 28.05.2013 року в справі № 21-97а13, в яких визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Крім того, суд звертає увагу, що в 2017 році позивач звернулась до відповідача не за новим перерахунком розміру пенсії в розумінні ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, а за відновленням своїх прав, порушених при призначенні пенсії, під час якого при обчисленні розміру заробітної плати для призначення пенсії були враховані не всі її складові.

При цьому суд зазначає, що пенсія позивачу повинна бути перерахована відповідачем згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх виплат, у тому числі інших виплат, які зазначені у довідці від 22.03.2017 року.

Таким чином, доводи відповідача щодо відсутності правових підстав для перерахунку пенсії спростовуються приведеними вище обставинами.

Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 31.07.2017 року.

Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 31.07.2017 року, то пенсія підлягає перерахунку з 1.08.2017 року.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк,який,якщо не встановлено інше,обчислюється з дня,коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав,свобод чи інтересів.

Згідно ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляє ухвалу.

Застосовуючи до спірних правовідносин частину 2 ст.99 КАС України, суд вважає, що позивачем не пропущений строк звернення до суду з даним позовом, оскільки позивач дізналась про порушене право коли отримала письмову відповідь про відмову в перерахунку пенсії, тобто не раніше 16.08.2017 року.

На підставі ст.94 КАС України на користь позивача слід стягнути за рахунок Державного бюджету України судовий збір у розмірі 640 грн.

Керуючись ст.ст.2,9,10,11,17, 72,86,94,159,161,160,162,163,167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області №68 від 16 серпня 2017 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1.08.2017 року у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірів 12784,41 гривень, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8341,62 гривень, індексації заробітної плати у розмірі 6077,13 гривень, отримані за останні календарні 24 місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (тобто з 1.03.2009 року по 28.02.2011 року), та зобов'язати сплатити недоотримані суми пенсій з 1.08.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Судові витрати ОСОБА_1 по сплаті судового збору в сумі 640,00 грн. компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Особи, які брали участі у справі,але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: П.І.Папаценко