
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка, 41а, смт Семенівка, Полтавська обл., 38200
тел. (05341) 9-17-39, факс 9-17-39, 9-15-37, E-mail inbox@sm.pl.court.gov.ua
Справа №548/356/17
Провадження №2-а/547/21/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2017 року 11 год. 25 хв. смт Семенівка, Полтавська область
Семенівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді В.Ф.Харченка,
за участі секретаря судового засідання К.А.Вареник,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 1 Семенівського районного суду Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Клепачівської сільської ради Хорольського району Полтавської області, треті особи Хорольська районна державна адміністрація Полтавської області, Полтавське обласне управління лісового та мисливського господарства, Хорольський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, Полтавська обласна рада, про визнання незаконним та скасування рішення Клепачівської сільської ради Хорольського району Полтавської області від 26.01.2017 № 440,
ВСТАНОВИВ
У березні 2017 року позивач звернувся до Хорольського районного суду Полтавської області із вказаним позовом, справу за яким надалі передано на розгляд до Семенівського районного суду Полтавської області.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що рішенням Клепачівської сільської ради Хорольського районного суду Полтавської області (далі - Клепачівської сільської ради) від 17.06.2016 № 237 рекомендовано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 провести лісогосподарські заходи у лісопосадках, що знаходяться на території Клепачівської сільської ради за межами населених пунктів сіл Шишаки, Пандусі, Павлівка. Надалі отримано лісорубний квиток від 11.07.2016, закуплено інвентар для вирубки лісу. В середині лютого 2017 року позивач отримав від відповідача лист, яким повідомлено про зупинення рішення відповідача від 17.06.2016 № 237 рішенням відповідача від 26.01.2017 № 440, яким зупинено надання дозволу на вирубку лісу (далі - спірне рішення). Спірне рішення суперечить ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 19 Конституції України, рішенню Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009, оскільки ненормативні акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Рішенням Полтавської обласної ради від 23.11.2016 № 287 заборонено проведення суцільних порубок усіх видів у твердолистяних та хвойних деревостанах природного та штучного походження незалежно від їх віку до 01.01.2018. Відсутні підстави для припинення лісокористування позивача, передбачені ст.ст. 78 Лісового кодексу України.
Відтак законодавчі підстави для припинення права на використання лісових ресурсів ФОП ОСОБА_1 відсутні.
Позивач у судові засідання не з'являвся, звернувся до суду із заявою про розгляд справи без нього і підтримання позову.
Представник позивача ОСОБА_4 позов підтримав, вказав, що позивач має право здійснювати санітарні вибіркові вирубки на підставі відповідного лісорубного квитка, лісосмуги не є об'єктами природно-заповідного фонду, вказане рішення Полтавської обласної ради не забороняє діяльність позивача. Відповідач у встановленому порядку отримав продовження строку дії лісорубного квитка через неможливість через погодні умови вчасно закінчити відповідні роботи, лісорубний квиток не анульовано. Спірне рішення порушує права приватного підприємця.
Відповідач представника у судове засідання не направив, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за відсутності свого представника.
Відповідач і треті особи (окрім Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області) у судове засідання не з'явилися, про яке повідомлені належним чином. Відповідач звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи за його відсутності.
Представник Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області, капітан поліції Л.С.Гавриленко вважала, що позов може бути задоволено. Вказала, що 15.02.2017 під час виїзду за зверненням депутата районної ради С.М.Реви було встановлено, що рубання дерев не здійснюється після 31.12.2016, раніше здійснювалася розчистка лісосмуги, були зрублені дерева, які мали відповідні позначки лісгоспу. Місце огляду розташовувалося між селами, це лісосмуга між полями. Представник не знає хто є власником відповідних дерев, лісосмуга не перебуває на балансі Клепачівської сільської ради. Орган поліції не з'ясовував питання належності лісосмуги Клепачівській сільській раді, питання правомірності продовження строку дії лісорубного квитка не вивчав.
Вислухавши пояснення представника позивача і представника Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області, вивчивши матеріали справи, безпосередньо, всебічно повно та об'єктивно дослідивши всі докази, які є у справі, судом встановлено такі обставини із посиланням на такі докази.
Згідно ч. 1 ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.
Згідно ч.ч. 1, 3-6 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до рішення Клепачівської сільської ради № 237 від 17.06.2016 "Про надання дозволу на розчистку полезахисних лісосмуг на території Клепачівської сільської ради" (а.с. 7) рекомендовано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 провести відповідні лісогосподарські заходи у полезахисних лісопосадках території Клепачівської сільської ради за межами населених пунктів сіл Шишаки, Пандусі, Павлівка, з формуванням їх продуктивної конструкції (видалення аварійних, сухостійних, пошкоджених, сильно нахилених дерев, розчистку порослі та підрізання гілок) з дотриманням вимог діючого природоохоронного та лісового законодавства.
Відповідно до лісорубного квитка від 11.07.2016 серія 02 ЛКБ № 502951 (а.с. 9) власник лісів або постійний лісокористувач Клепачівська сільська рада надає ФОП ОСОБА_1 право вибіркової санітарної поде ревної рубки лісосмуг № 12, 13, 9, 10, 13 та б/н зі строком закінчення заготівлі і вивезення до 31.12.2016. Лісорубний квиток видано і виписано головою Клепачівської сільської ради ОСОБА_7. Площі лісосмуг від 1,0 га (а.с. 9).
Також у лісорубному квитку є відмітка про надання відстрочки на заготівлю та вивезення деревини - "продовжити до 01.05.2017 через несприятливі погодні умови та загрозі пошкодження посівів на полях". Суд наголошує, що під відповідним записом проставлено підпис ОСОБА_8 з прикладенням відтиску гербової печатки відповідача, однак вказівки на дату та підставу вчинення відповідного запису не вказано.
Очевидно, що відповідний запис мав бути вчинений на виконання відповідного рішення особи, яка склала лісорубний квиток - Клепачівської сільської ради, а лісорубний квиток має ознаки дозвільного документа у сфері господарської діяльності, оскільки, у т.ч. стосується фізичної особи-підприємця.
Пунктами 46, 50, 51 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761, передбачено, що заготівля деревини здійснюється протягом року, на який лісосіка призначена для рубки, а вивезення - з 1 січня року рубки і до 1 квітня наступного року. Лісокористувачеві у випадку стихії або інших причин, що унеможливлюють заготівлю та вивезення деревини, може бути надане відстрочення: на заготівлю деревини (з встановленням відповідного строку вивезення деревини) - до п'яти місяців, якщо рубка розпочата і вчасно не закінчена; на вивезення деревини - не більш як три місяці за наявності заготовленої, але не вивезеної вчасно деревини. Відстрочення надається органами Держлісагентства за погодженням з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим на підставі обґрунтованої письмової заяви лісокористувача або споживача (для вивезення деревини), яка подається не пізніше ніж за десять днів до закінчення встановленого строку заготівлі або вивезення деревини.
Проте будь-які відомості про це у лісорубному квитку відсутні.
Рішенням Клепачівської сільської ради від 26.01.2017 № 440 (а.с. 10) вирішено тимчасово заборонити до 01.01.2018 на території Клепачівської сільської ради проведення вирубки лісових насаджень та проведення лісогосподарських заходів у полезахисних лісосмугах, до прийняття нормативно-правових та законодавчих актів України про передачу їх (лісосмуг) у власність. Попереджено ФОП ОСОБА_1, що рішення від 17.06.2016 № 237 "Про надання дозволу на розчистку полезахисних лісосмуг на території Клепачівської сільської ради" втратило чинність.
Рішення від 26 січня 2017 року № 440 надіслано відповідачем для ФОП ОСОБА_1 листом від 09.02.2017 № 02-09/93 (а.с. 9).
Суд зауважує, що усі вказані рішення відповідача, лісорубний квиток здійснено стосовно ОСОБА_1 як суб'єкта підприємницької діяльності (ФОП), а не як фізичної особи.
Листом Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства від 31.01.2014 № 04-11/147 (а.с. 12), зокрема, Хорольській районній держаній адміністрації повідомлено, що стосовно упорядкування полезахисних лісових смуг Держуправлінням екології разом з облуправлінням лісового господарства та Головним управлінням сільського господарства облдержадміністрації розроблено "Рекомендації по плануванню та виконанню лісогосподарських заходів в полезахисних лісових смугах", включаючи механізм отримання лісорубного квитка, які 08.02.2006 затверджені облдержадміністрацією і листом ОДА № 1-65/230 від 10.02.2006 направлені районним державним адміністраціям. Вказаний порядок передбачає отримання лісорубного квитка безпосередньо землевласникам та землекористувачам, яким надано земельні ділянки лісосмуг у власність чи користування, за умов наявності комісійного акту обстеження лісосмуг та матеріалів відведення. На підставі акту обстеження та матеріалів відведення землекористувач сам виписує та затверджує лісорубний квиток, бланк якого реалізує лісгосп (за погодженням з облуправлінням), в зоні діяльності якого розташована лісосмуга. Для придбання лісорубного квитка в лісгосп надається клопотання землекористувача, комісійний Акт обстеження, матеріали відведення та планово-картографічні матеріали. До складу комісії входять: представник райдержадміністрації (заступник голови, начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації), представник землекористувача, голови сільської ради, землевпорядник сільської ради, представник Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, представник Держслужби з надзвичайних ситуацій )у випадку стихійного лиха), представник обл(рай)енерго (у випадку розчищення ЛЕМ), суміжні землекористувачі. Стосовно проведення робіт в полезахисних лісових смугах земель, то згідно роз'яснення Держлісагенства України проведення рубок в насадженнях, розташованих на землях запасу дозволяється тільки у виключних випадках, а саме у разі ліквідації наслідків стихії (бурелом, сніголам, пожежа, градобій та інше), пошкодження деревостанів шкідниками та хворобами лісу, або термінового розчищення охоронних зон ліній електрозв'язку, магістральних газопроводів та інших комунікацій. Орган виконавчої влади або місцевого самоврядування, до повноважень якого віднесено розпорядження землями запасу, на підставі письмового звернення та комісійного акту обстеження приймає рішення про проведення лісогосподарського заходу та визначає спеціалізоване лісогосподарське підприємство, або інших відповідних фізичних та юридичних осіб, які мають право на відведення насаджень у рубку. Видача лісорубного квитка проводиться в порядку, аналогічному отримання лісорубних квитків землевласниками (землекористувачами), але його придбання та затвердження проводить розпорядник земель запасу, який визначає виконавця робіт та умови проведення.
Рішенням Полтавської обласної ради від 23.11.2016 № 287 (а.с. 13) тимчасово заборонено до 01.01.2008 на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду місцевого і загальнодержавного значення Полтавської області проведення суцільних рубок усіх видів у твердолистяних та хвойних деревостанах природного та штучного походження незалежно від їх віку, за винятком ліквідації наслідків стихійних лих (явищ).
Відповідно до довідки Хорольського ВП НП України ГУНП в Полтавській області від 23.05.2017 № 3423/115/114/03-207 (а.с. 38) у слідчому відділі Хорольського ВП перебувають матеріали кримінального провадження № 12017170330000074 від 15.02.2017 за ст. 246 КК України по факту того, що 15.02.2017 до Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області надійшло повідомлення від С.М.Реви про те, що в лісопосадці між с. Клепачі Хорольського району та с. Шишаки Хорольського району здійснюється незаконна вирубка дерев.
Відповідно до п. 8 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761, лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем для: заготівлі другорядних лісових матеріалів; здійснення побічних лісових користувань; використання корисних властивостей лісів на умовах короткострокового тимчасового користування.
У справі відсутні докази права комунальної власності відповідача або права користування відповідача щодо лісосмуг, вказаних у відповідному лісорубному квиткові.
Встановлено, що лісосмуги перебуваються за межами населених пунктів - лісопосадка між с. Клепачі і с. Шишаки.
Якщо лісосмуга ні за ким не закріплена, не перебуває у постійному користуванні, розташована на землях запасу, за межами населеного пункту, то її власником залишається держава, яка реалізує свої повноваження не через органи місцевого самоврядування. Лісовим законодавством не визначено, хто має видавати лісорубні квитки на здійснення рубок у полезахисних смугах, що не надані у користування Згідно з існуючою практикою, керуючись вимогами ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст. 8 Лісового кодексу України, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 373 Цивільного кодексу України, видачею спеціальних дозволів на рубку в полезахисних лісосмугах займаються районні державні адміністрації. Тобто, державні адміністрації або уповноважені нею органи мають право видавати лісорубний квиток зацікавленим особам.
Суд повторно зазначає, що усі вказані рішення Клепачівської сільської ради, складений нею лісорубний квиток здійснені стосовно ОСОБА_1 як суб'єкта підприємницької діяльності (ФОП), а не як фізичної особи.
До підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин (ч. 1 ст. 51 ЦК України).
У правовідносинах фізична особа ОСОБА_1 і фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є різними суб'єктами.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Ураховуючи зазначене суд робить висновок, що у справі встановлено, зокрема, ознаки незаконності складення лісорубного квитка та продовження його дії, з позовом до адміністративного суду звернулася не та особа, права якої можливо порушено відповідачем (не фізичною особою-підприємцем), а тому правові підстави для задоволення позову відсутні і суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 158, 160-163, 184-186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Харківського апеляційного адміністративного суду через Семенівський районний суд Полтавської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Ф.Харченко
Повний текст постанови складено 21.11.2017.