Справа № 591/4116/17Провадження № 2-а/591/484/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі
головуючого судді Кривцової Г.В.
з участю секретаря Кальченко М.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ГУ ПФУ Молодцової Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
03 серпня 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, який згодом уточнив, та просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо нерозгляду документів для проведення перерахунку пенсії, які надійшли від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області та зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області прийняти рішення щодо порахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 26 травня 2017 року № 11/146-538/-(2897) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії складається з посадового окладу 3800,00 грн., окладу за військовим спеціальним званням 2200,00 грн., надбавки за стаж служби 2100,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 570,00 грн., премії 7017,76 грн., в сумі: 15685,76 грн.;
- вирішити питання про розподіл судових витрат.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУПФУ в Сумській області як пенсіонер органів внутрішніх справ.
Посилаючись на вимоги ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказує, що особи, які мають право на пенсійне забезпечення або отримують пенсію на умовах цього Закону, нарахування пенсії здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Вказує, що відповідно до Порядку перерахунку раніше призначених пенсій, перерахунок проводиться у відповідності до Закону у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом, або в разі введення для них нових щомісячних додаткових грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством.
Позивач вказує, що 02 червня 2017 року від ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області до ГУПФУ в Сумській області надійшли довідки ( втому числі і стосовно позивача) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року та були зареєстровані під вхідним номером 2963/2.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 45 Закону України «Пор загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку призначеної пенсії повинно було бути прийнято 17 червня 2017 року.
На момент звернення до суду та розгляду справи по суті відповідачем таке рішення прийняте не було.
Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси і посилання відповідача на ст. 8 вказаного Закону не звільняє відповідача від обов'язку закону щодо здійснення перерахунку у строки визначені Законом, а не після того як буде виділене додаткове фінансування на вказані потреби з Державного бюджету України.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав у повному розмірі, просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити, надавши заперечення наступного змісту.
Вказав, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Довідка про грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління МВС України в Сумській області в серпні 2017 року.
Вказує, що виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, і перерахунок та виплату пенсії позивачу у відповідності до вимог Постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року буде забезпечено після виділення коштів.
Посилаючись на ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує, що Пенсійному фонду забороняється використання коштів на цілі, не передбачені цим законом.
Судом встановлено, що з 01.01.2007 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон).
06 червня 2017 року до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України надійшли довідки про розмір грошового забезпечення для проведення порахунку пенсії відповідно до постанови КМ України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», в тому числі і довідка позивача. Вказані довідки були зареєстровані за вхідним номером 2963/2 (а.с.11).
З копії вказаної довідки № 11/146-538 (2897) від 26 травня 2017 року вбачається, що розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії складається з посадового окладу 3800,00 грн., окладу за військовим спеціальним званням 2200,00 грн., надбавки за стаж служби 2100,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 570,00 грн., премії 7017,76 грн., в сумі: 15685,76 грн. (а.с.10).
У вказаному листі від 25 липня 2017 року позивача було повідомлено, що перерахунок та виплату пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, бо відповідно до вимог ст. 8 вказаного Закону виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.11).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 вказаного Закону України , усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій..
Відповідно до ч. 3 ст. 63 вказаного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2015 № 614-VIII внесено зміни до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З огляду на викладене, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 N 988.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на територіальні органи Пенсійного фонду України покладений обов'язок розглянути документи про призначення (перерахунок) пенсії та не пізніше 10 днів з дня їх надходження прийняти рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
При цьому ані ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ані будь-яка інша правова норма не наділяють територіальні органи Пенсійного фонду України правом не розглядати документи та не приймати на підставі них рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсій за відсутності додаткового бюджетного фінансування.
Суд зазначає, що відсутність додаткового бюджетного фінансування не може слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у перерахунку пенсії, оскільки така підстава жодною нормою права не передбачена. Таке твердження відповідає судовій практиці Європейського суду з прав людини.
Так, керуючись принципами верховенства права, Європейський суд з прав людини при розгляді справ зазначає, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних нормативно-правових актах національного законодавства не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, а тому посилання суб'єкта владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань не може бути взяте до уваги. Таку позицію Європейський суд з прав людини висловив у справах «Кечко проти України» (Заява №63134/00) та «Бурдов проти Росії» (Заява №59498/00) в яких констатував, що не приймає аргумент уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх повноважень.
Також слід зазначити, що відповідно до ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, прийнятого у Парижі 20 березня 1952 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Ця стаття гарантує право на вільне володіння своїм майном, яке звичайно називається правом власності.
Зокрема, у справах «Пайн Велі Девелопмент Лтд. та інші проти Ірландії» (Pine Valley Developments Ltd and Others v. Ireland), заява №12742/87, рішення від 23 жовтня 1991 року та «Федоренко проти України», заява №25921/02, рішення від 01 червня 2006 року, Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі Конвенції, право власності може бути «існуючим майном» або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтувати їх принаймні «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
Тобто, Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися «активом»: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат, в тому числі і пенсійних на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність.
Питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист неодноразово розглядав і Конституційний Суд України, в результаті чого сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).
В Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02 липня 2015 року №580-УІІІ «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-УТ1І) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Стаття 8 вказаного Закону визначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Тобто, вказана вище норма визначає джерела фінансування пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством для звільнення зі служби військовослужбовців та інших осіб, а не встановлює правових підстав щодо нерозгляду звернень цих осіб чи відстрочення здійснення порахунку пенсії у строки визначені ч. 5 ст. 45 вказаного Закону, що в свою чергу не може бути достатньою підставою для відповідача щодо нерозгляду заяви та непроведення перерахунку пенсії позивача.
У ч. 3 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням прав особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача в частині нерозгляду документів про проведення перерахунку та неприйняття будь-якого рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 - суперечить нормам ст. 19 Конституції України, ч. 5 ст. 45 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , ч. 3 ст. 2 КАС України, тому така бездіяльність є протиправною, тому суд вважає за необхідне задовольнити позов, зобов'язати відповідача розглянути вказану заяву з прийняттям рішення.
Згідно зі ст. 94 КАС України, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7 - 9, 11, 69 - 71, 87, 89, 90, 94, 159 - 163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нерозгляду документів про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та неприйняття рішення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області розглянути документи про проведення перерахунку та прийняти рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 26.05.2017 року № 11/146-538(2897) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області 02.06.2017року, згідно з якою грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії складається з: посадового окладу 3800,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 2200,00 грн., надбавки за стаж служби 2100,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 570,00 грн., премії 7015,76 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Сум, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційного суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду у повному обсязі складена у п'ятиденний строк з дня закінчення розгляду справи.
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Г.В. Кривцова