Постанова № 70361809, 20.06.2017, Ржищевський міський суд Київської області

Дата ухвалення
20.06.2017
Номер справи
374/9/17
Номер документу
70361809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий суддя в суді І інстанції

Козіна С.М.

Єдиний унікальний № 374/9/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2017 року Ржищівський міський суд Київської області у складі судді Козіної С.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Київській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, треті особи - Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція України, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним вище позовом, посилаючись на те, що він проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кагарлицького РВ ГУ МВС України в Київській області з 26.08.1997 року по 06.11.2015 року.

07.11.2016 наказом № 1 о/с зарахований до Головного управління НП в Київській області на посаду старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку з присвоєнням спеціального звання майора поліції. Наказом № 512 від 31.08.2016 звільнений із Національної поліції у запас з посади старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кагарлицького відділення поліції Обухівського відділу поліції у зв'язку із хворобою. Підставою для звільнення з поліції стало набуте захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, яке підтверджене свідоцтвом про хворобу № 298/3в від 26.08.2016.

Відповідно до пп. 2 п. 3 "Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або частковї втрати непрацездатності без установлення інвалідності працівника міліції", затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 № 850, позивачу має бути призначена та виплачуватися грошова допомога в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, у разі встановлення інвалідності ІІ групи. Тобто, в місячний строк після надходження заяви з документами від керівника органу МВС, у якому позивач проходив службу як працівник міліції, повинно було прийнято рішення про призначення грошової допомоги та надіслано з документами керівникові МВС для видання наказу про виплату допомоги в розмірі 279800 грн.

13.12.2016 позивач звернувся до ГУ МВС України в Київській області про виплату йому грошової допомоги та отримав відповідь ліквідаційної комісії про те, що призначення та виплата зазначеної допомоги проводиться за останнім місцем служби, а саме ГУ НП в Київській області.

13.12.2016 позивач звернувся з заявою про виплату йому грошової допомоги до ГУ НП в Київській області та 28.12.2016 отримав відповідь про те, що у зв'язку з тим, що на даний час не внесені зміни до ЗУ "Про Національну поліцію" щодо виплати даної одноразової грошової допомоги, тому вирішити це питання не має правих підстав. Позивач вважає, що відповідь ліквідаційної поліції ГУ МВС України є не обгрунтованою, оскільки Порядком та умовами затвердженими постановою КМУ від 21.10.2015 № 850 повністю регулюються ці правовідносини. Захворювання набуте позивачем не пов'язане з проходженням служби у Національній поліції, а пов'язане з проходженням служби у органах внутрішніх справ, що підтверджено довідкою обласної МСЕК серії АВ № 0214673.

Згідно пункту 15 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантіїі, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

У зв'язку з вищевикладеним позивач просив визнати протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Київській області від 28.12.2016 за № 29/В-921 про відмову у 15-денний строк з дня реєстрації заяви з доданими документами прийняття рішення про призначення виплати йому одноразової грошової допомоги. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області прийняти рішення (видати наказ) про виплату йомуодноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням йому, як працівникові поліції, інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

31 січня 2017 року до Ржищівського міського суду Київської області надійшло заперечення третьої особи - Міністерства внутрішніх справ України, у якому зазначено, що фінансування виплат одноразової грошової допомоги колишнім працівникам міліції забезпечується через Національну поліцію за рахунок видатків, затверджених для Національної поліції України. Задоволення позовних вимог може призвести до порушення Бюджетного законодавства та нецільового використання МВС України бюджетних коштів, оскільки виплата одноразової грошової допомоги повинна здійснюватись за рахунок асигнувань, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі для Національної поліції України, у зв'язку з чим просили у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.

28 лютого 2017 року та повторно 10 травня 2017 року до Ржищівського міського суду Київської області надійшли заперечення Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, у якому представник Бугас Н.Р. просив відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до ГУ МВС України в Київській області, указуючи на те, що виплата грошової допомоги у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби поліцейського.

30.05.2017 року до Ржищівського міського суду Київської області надійшли письмові пояснення представника Національної поліції України Л.В.Калініченко, згідно яких прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 та проведення такої виплати на підставі постанови КМУ від 21 жовтня 2015 року № 850 у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності за захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, здійснюється органами внутрішніх справ, а тому не впливає на права та обов'язки Національної поліції України та інших органів поліції.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі.

У судове засідання представник Головного управління Національної поліції в Київській області не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи булв повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив.

У судове засідання представник Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, подавши заяву про розгляд справи без участі представника.

Представники третіх осіб у судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неприбуття не повідомили.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі з таких підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, обов'язок доказування правомірності своїх дій в даному випадку покладено на відповідача. Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дії чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових та службових осіб. Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 з 26.08.1997 року по 06.11 2015 року перебував на службі в органах внутрішніх справ, з 07.11 2015 року по 31.08. 2016 року перебував на службі в органах Національної поліції України, що підтверджується письмовим доказом по справі: копією трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.7). Наказом Управління МВС України в Київській області № 590 о/с від 06.11.2015 позивача звільнено з органів внутрішніх справ (а.с.8). Згідно наказу Головного управніння Національної поліції в Київській області № 1 о/с від 07.11.2015 ОСОБА_2 було прийнято на службу до Національної поліції (а.с.9). Наказом Головного Управління Національної поліції в Київській області № 512 о/с від 31.08.2016 майора поліції ОСОБА_2 - старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Кагарлицького відділення поліції Обухівського відділу поліції звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію"(а.с.10). Відповідно до свідоцтва про хворобу № 298/3В, виданого військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України по Київській області" від 26 серпня 2016 року, ОСОБА_2 визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, діагноз - захворювання пов'язане з проходженням служби в ОВС (а.с.11). Відповідно до довідки огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0214673 від 10.11.2016 року, з 28.11.2016 позивачу була встановлена 2 група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в ОВС. У грудні 2016 року позивач звернувся до Головного управління МВС України в Київській області та до Головного управніння Національної поліції в Київській області з проханням виплатити йому одноразову грошову допомогу у разі інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби в ОВС. Згідно листа Головного управління МВС України в Київській області від 28.12.2016 № 29/В-921, ОСОБА_2 була надана відповідь про те, що виплата одноразової грошової допомоги проводиться за останнім місцем роботи (а.с. 12). Листом від 28.12.2016 року № 29/В-923 відповідач відмовив у виплаті вказаної допомоги у зв'язку з тим, що нарахування та виплата таких коштів особам, які звільнені з поліції, здійснюється відповідно до ст. 97 Закону України від 02.02.2015 № 580-VII "Про Національну поліцію" та наказу МВС України від 11.01.2016 № 4 (із змінами). Однак, вказаними нормативними документами не визначена можливість виплати поліцейському одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності, яка настала внаслідок травми, отриманої не при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію"(а.с.13). Частиною 6 статті 23 Закону України від 20.12.1990 № 565-XII "Про міліцію" встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства. Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначає Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (далі - Порядок № 850). Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 850 у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії. Підпунктом 2 пункту 3 Порядку № 850 врегульовано, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Днем виникнення права на отримання грошової допомоги, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності,- є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної комісії.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України). Пунктом 8 Порядку № 850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції. Згідно з пунктом 9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Пунктом 11 Порядку № 850 встановлено, що виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ. Відповідно до абзацу третього пункту 15 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію". Аналіз наведених норм законодавства, дає підстави для висновку, що за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про міліцію", виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 850. Зазначеним Порядком чітко встановлено, що заяву про виплату цієї допомоги такий працівник подає керівнику органу внутрішніх справ, у якому проходив службу, останній складає висновок щодо виплати грошової допомоги та надсилає його до МВС для прийняття відповідного рішення. Той факт, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850. Також суд враховує, що відповідно до частини 4 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті. Як зазначалось вище, позивачу встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а тому він має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про міліцію", виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 850, тобто за останнім місцем служби саме в органах внутрішніх справ. За таких обставин, дії Головного управління Національної поліції в Київській області щодо відмови в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправними. Оскільки позивачем дотримано порядок подання документів для призначення грошової допомоги, визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 850 суд приходить до висновку про задоволення позову.

Враховуючи викладене, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", та ст. 2, 9, 69-71, 89, 94, 97, 163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Головного управління національної поліції у Київській області у призначенні та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме: на 28 листопада 2016 року.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Ржищівський міський суд Київської області.

Згідно з ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя