Постанова № 70361245, 13.11.2017, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
13.11.2017
Номер справи
358/949/17
Номер документу
70361245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України гСправа № 358/949/17 Провадження № 2-а/358/196/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2017 року м. Богуслав

Богуславський районний суд Київської області в складі: головуючого судді Корбута В.М., за участю секретаря судового засідання Ведмеденко В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

04 липня 2017 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувшись до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі-відповідач), просить:

- визнати бездіяльність відповідача протиправною;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру його пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та в строки, вказані у законодавстві України та в подальшому проводити виплати пенсії у новому збільшеному розмірі відповідно до змін, проведених у законодавстві України;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що відповідно до ч.3 ст.63 цього Закону, він має право на перерахунок пенсії із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, оскільки з 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим, ніж грошове забезпечення з якого йому виплачується пенсія, так як постановою КМ України від 11.11.2015 року № 988 таке грошове забезпечення збільшено.

Він звернувся до Головного управління МВС України в Київській області із запитом про надання довідки про розмір грошового забезпечення, на що отримав відповідь від Голови ліквідаційної комісії від 15.06.2017 року № 29/П- 28аз про те, що на підставі списків було підготовлено довідки про розмір грошового забезпечення, які направлені відповідачу. Тому він звернувся до відповідача із запитом з метою отримання інформації про причини не перерахунку пенсії. З відповіді відповідача від 15.06.2017 № 534/Б-01, вбачається, що відповідач визнає його право на перерахунок пенсії, однак, фактично відмовляється її виплачувати із-за відсутності цільових коштів, призначених для цих виплат. Тому, вважає, що дана бездіяльність відповідача є незаконною.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилися, не дивлячись на те, що про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. До суду надіслали клопотання про розгляд справи без їх участі та зазначили, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі (а.с.26, 37, 42, 51).

Представник відповідача Отрода Т.Ю. в судове засідання також не з'явилася, але направила до суду письмові заперечення та доповнення до заперечення проти позову (а.с. 28, 29, 47, 48).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення відповідача, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суддя приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, який перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закону № 2262-XII).

12 червня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, посилаючись на зміни в чинному законодавстві, а саме: Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII; внесені доповнення до ст. 63 Закону № 2262-XII; постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року та про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року (а.с.11, 12).

15 червня 2017 року відповідач надіслав позивачу відповідь (а.с 16), з якої вбачається, що на виконання листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року за № 9493/02-23, Головним управлінням Пенсійним фондом України у Київській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії Головного управління МВС України у Київській області списки для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, які одержують пенсію на умовах Закону № 2262-XII.

ОСОБА_1 включено до зазначених списків осіб, що отримують пенсію за № 139.

Згідно із ст. 8 Закону № 2262-XII, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищення до них, компенсійних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Перерахунок пенсії буде проведено після надходження цільових коштів, призначених для цих виплат.

Вирішуючи вимогу позивача стосовно визнання бездіяльності відповідача протиправною, суд вважає безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 5 п. 4 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 15.01.2015 року за № 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно ч. 3, ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII, передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За правилами п. п.1-3, 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація.

Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

З аналізу вищевказаних норм Порядку №45 вбачається, що питання про своєчасний перерахунок пенсії позивачу повинен здійснювати не лише відповідач, а також залежить від своєчасного виконання своїх повноважень Пенсійним Фондом України та МВС.

Враховуючи лист голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області від 15.06.2017 року (а.с. 14, 15) та письмового заперечення відповідача (а.с.28, 29), судом встановлено, що:

листом № 4019/02/22-2017 від 22 березня 2017 Міністерство Внутрішніх Справ України повідомило Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміни в грошовому забезпеченні відповідно до п.2 Порядку №45;

листом № 9493/02-23 від 28 березня 2017 року Пенсійним Фонд України було повідомлено відповідача про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, яким належить провести перерахунок пенсій відповідно до абз.2 п.2 Порядку № 45;

листом № 2039/03 від 03 квітня 2017 року відповідач надіслав до Ліквідаційної комісії списки на 7682 особи (на 1623 арк.) для формування відповідних довідок.

Відповідно до п.3 Порядку № 45 на підставі вищевказаних списків уповноважені органи, а в нашому випадку - Ліквідаційна комісія, зобов'язана для перерахунку пенсії підготувати довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком та подати їх відповідачу.

Станом на кінець червня 2017 року, Ліквідаційна комісія надала відповідачу сформовані довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого здійснення перерахунку пенсій на 7682 особи, в тому числі на і позивача. Після цього, відповідач у відповідності до п.9 Порядку № 45 розпочав перевірку щодо правильності складених довідок для подальшого здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, в тому числі і позивачу.

Таким чином, судом встановлено, що станом на кінець червня 2017 року відповідач, Пенсійний Фонд України та Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Київській області повністю виконали положення Порядку №45 щодо здійснення перерахунку пенсії 7682 бувшим працівникам органів внутрішніх справ, в тому числі і позивачу.

Крім того, вирішуючи питання щодо правомірності, чи не правомірності не виплати позивачу перерахованої відповідачем пенсії, суд приймає до уваги наступні нормативно - правові акти.

Відповідно до статті 8 Закону № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно п.8 ст.7 Бюджетного кодексу України, бюджетні кошти використовуються лише на цілі, визначені бюджетними призначеннями та відповідно до ст. 23 цього ж Кодексу, будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

В нашому випадку, з метою фінансового забезпечення проведення вищезазначених перерахунків за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, Пенсійний фонд України (відповідач не має таких повноважень) звернувся до Міністерства соціальної політики України, як головного розпорядника бюджетних коштів, з повідомленням про необхідність виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі за КПКВК 2506080.

Однак, Міністерство соціальної політики України та Кабінет Міністрів України не зверталися до Верховної Ради України із законопроектом про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є передчасними, оскільки на даний час відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, проте він позбавлений законних підстав щодо виплати перерахованої пенсії у збільшеному розмірі, у зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань у Державному бюджеті України, тому позов задоволенню не підлягає.

З метою захисту законних прав та інтересів позивача щодо отримання перерахованої пенсії у збільшеному розмірі, суд роз'яснює, що в даному випадку відповідачем має бути Міністерство соціальної політики України та Кабінет Міністрів України, а третіми особами Верховна Рада України, Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, і тому дана справа не є підсудна Богуславському районному суду Київської області.

Керуючись cт.ст. 2, 6-9, 11, 69, 159, 161-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 20 листопада 2017 року.

Головуючий: суддя В. М. Корбут