Постанова № 70360351, 10.11.2017, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
10.11.2017
Номер справи
295/11884/17
Номер документу
70360351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/11884/17

Категорія 87

2-а/295/936/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.11.2017 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати незаконним рішення відповідача про відмову у призначенні грошової допомоги, зобовязати відповідача призначити грошову допомогу, відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення. В обгрунтування вимог позивач пояснила, що вважає відмову відповідача у виплаті грошової допомоги незаконною.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, в яких просить відмовити в задоволенні вимог. При цьому посилається на те, що дії об'єднаного управління щодо відмови позивачу в призначенні та виплаті грошової допомоги є правомірними та вмотивованими.

За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено, що 24.05.2017 року позивач звернулась до управління з заявою про призначення та виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій.

Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, відповідно до листа від 26.09.2017 року №414/С-8, повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для призначення грошової допомоги, оскільки з наданої інформації неможливо встановити якою була форма власності медико-санітарної частини ВО «Електровимірбвач» у період з 10.09.1987 року до 01.10.1993 року.

Відповідно до копії наказу відділу охорони здоров'я Житомирського облвиконкому від 10.09.1987 року №312 наказано, зокрема, організувати медико-санітарну частину ВО «Електровимірювач» замість обласного лікувально-фізкультурного диспансеру. Згідно п. 4.4 фінансування медико-санітарної частини ВО «Електровимірювач» проводилось з обласного бюджету.

Вказане вище підтверджується також довідкою головного лікаря Обласного медичного центру здоров'я та спортивної медицини Житомирської обласної ради від 28.09.2017 року №346.

Згідно положень Цивільного кодексу Української РСР, у редакції, яка була чинною станом на 10.09.1987 року власність в Україні виступає в таких формах: приватна, колективна, державна (ст. 86).

Відповідно до ст. 87-1 ЦК УРСР майно, закріплене за державними, міжколгоспними, державно-колгоспними та іншими державно-кооперативними організаціями, перебуває в оперативному управлінні цих організацій, які здійснюють у межах, встановлених законом, відповідно до цілей їх діяльності, планових завдань і призначення майна, права володіння, користування і розпорядження майном.

Згідно ст. 89 ЦК УРСР державна власність - спільне надбання всього радянського народу, основна форма соціалістичної власності.

Відповідно до ст. 24 ЦК УРСР юридичними особами є: - державні підприємства та інші державні організації, що перебувають на господарському розрахунку, мають закріплені за ними основні і оборотні засоби та самостійний баланс; - установи та інші державні організації, що перебувають на державному бюджеті і мають самостійний кошторис, керівники яких користуються правами розпорядників кредитів (за винятками, встановленими законом); - державні організації, що фінансуються за рахунок інших джерел і мають самостійний кошторис і самостійний баланс; - колгоспи, міжколгоспні й інші кооперативні організації та їх об'єднання, інші громадські організації, а також у випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, підприємства і установи цих організацій та їх об'єднань, що мають

відокремлене майно і самостійний баланс; - державно-колгоспні та інші державно-кооперативні організації; - інші організації у випадках, передбачених законодавством

Союзу РСР.

Зазначені в цій статті установи та інші державні організації, що перебувають на державному бюджеті, у випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і української РСР, діють від імені відповідно Союзу РСР або Української РСР.

З наведеного суд дійшов висновку, що медико-санітарна частина ВО «Електровимірювач», організована у 1987 році була державною організацією, створена органами державної влади - обласним виконавчим комітетом, фінансування якої проводилось з обласного бюджету.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до першого абзацу п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Згідно пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців . Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Обчислення стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1191 від 23.11.2011 року.

Пунктом другим Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати передбачено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Так, згідно розділу другого розділу Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років включає посади лікарів та середнього медичного персоналу, зокрема, в лікувально-профілактичних закладах.

Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 заклади, в яких вона працювала та посади, які вона займала з 29.07.1986 року та по теперішній час входять до переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

На підставі викладеного, оскільки страховий стаж ОСОБА_1 складає понад 30 років, суд дійшов висновку, що відмова Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні позивачу грошової допомоги є незаконною, а тому адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступив стороною у справі, або якщо стороною у справі виступила його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 17, 71, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконним рішення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 грошової допомоги.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 грошову допомогу, відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенесійне забезпечення».

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.М. Чішман