
Справа № 164/2036/16-а
п/с 2-а/164/3/2017
Категорія: 10.2.4
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2017 року Маневицький районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Невара О.В.,
при секретарі Оліферчук І.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Потоцької Н.М., Римарчук Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області, після реорганізації - Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтував тим, що він являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 3 групи, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Маневицькому районі, отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України „Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування". 20 вересня 2016 року позивач звернувся в управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про призначення йому пенсії згідно п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати. Згідно повідомлення управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області № 41/К-01 від 4.10.2016 року в призначенні позивачу пенсії відповідно до Закону України ,,Про державну службу" було відмовлено. Підставою для відмови в призначенні пенсії відповідачем вказано відсутність у ОСОБА_1 необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області всупереч вимогам п. 2-3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 3 травня 1994 року, не врахувало позивачу в стаж державної служби час його військової служби з 18.11.1969 року по 23.11.1971 року, роботу ОСОБА_1 на посаді директора Маневицького державного лісогосподарського підприємства Волинського державного лісогосподарського об'єднання з 14.06.1995 року по 28.08.2000 року, директора Городоцького державного лісогосподарського підприємства з 28.08.2000 року по 14.08.2002 року, що в сукупності становить 8 років 2 місяці 2 дні. Таким чином, стаж державної служби станом на 1.05.2016 року, за підрахунками позивача, мав би становити 16 років 9 днів. Посилаючись на зазначені обставини, ОСОБА_1 просив суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови йому у призначенні пенсії у відповідності до п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати протиправними та зобов'язати призначити йому з 1 травня 2016 року пенсію згідно п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
Згідно постанови КМУ № 989 від 21.12.2016 року „Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області було реорганізовано в Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у поданій до суду заяві, просив визнати дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови йому у призначенні пенсії у відповідності до п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати протиправними та зобов'язати призначити йому з 1 травня 2016 року пенсію згідно п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
Представники відповідача Потоцька Н.М., Римарчук Н.А. в судовому засіданні позовних вимог не визнали, проти їх задоволення заперечують, оскільки Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 3.05.1994 року, втратив чинність з 1.05.2016 року. При обчисленні стажу державної служби слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016 року, згідно якого ні військова служба у Збройних силах України та інших військових формуваннях, ні час роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських об'єднань до стажу державної служби не зараховуються.
Заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов є підставним і підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 8 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 року стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Згідно п.п. 10, 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 року державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України „Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України „Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 3.05.1994 року, визначено, що вказанимПорядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 3.05.1994 року, до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних силах та інших військових формуваннях; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських об?єднань Міністерства лісового господарства та державних лісогосподарських об?єднань Державного комітету лісового господарства.
Згідно п. 4 вказаного Порядку документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 3 групи. Зазначені обставини підтверджуються дослідженими судом посвідченням серії НОМЕР_2, виданим Волинською обласною державною адміністрацією 21.08.2002 року, довідкою МСЕК № 012680 від 16.07.2002 року.
Судом встановлено, що 16.10.2005 року позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України „Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування". 20.09.2016 року позивач звернувся в управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області із заявою про призначення пенсії згідно п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати. На вказану заяву позивача відповідач листом № 41/К-01 від 4.10.2016 року відмовив йому у призначенні пенсії в зв?язку з тим, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, станом на 1.05.2016 року становив 7 років 10 місяців 7 днів, а тому у нього відсутнє право на пенсію згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року. Вказані обставини встановлено з досліджених в судовому засіданні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 19.09.2016 року, яка надійшла в управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області 20.09.2016 року, розпоряджень управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області № 142719 від 14.11.2005 року, № 142719 від 15.11.2005 року, № 142719 від 7.12.2005 року, № 142719 від 6.11.2008 року, № 142719 від 18.06.2012 року, № 142719 від 12.07.2016 року, № 142719 від 25.11.2016 року та № 142719 від 12.12.2016 року.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 18.11.1969 року по 23.11.1971 року проходив військову службу у Збройних силах СРСР (2 роки 5 днів). З 14.06.1995 року по 28.08.2000 року позивач працював на посаді директора Маневицького держлісгоспу Волинського державного лісогосподарського об'єднання „Волиньліс" (5 років 2 місяці 14 днів). З 28.08.2000 року по 14.08.2002 року ОСОБА_1 працював на посаді директора Городоцького держлісгоспу (1 рік 11 місяців 16 днів). З 30.08.2002 року по 31.12.2005 року позивач працював на посаді начальника відділу лісового господарства, садівництва і хмелярства головного управління сільського господарства і продовольства Волинської обласної державної адміністрації (3 роки 4 місяці 1 день). З 1.01.2006 року по 27.09.2006 року ОСОБА_1 працював на посаді головного спеціаліста відділу організації виробництва та маркетингу продукції рослинництва, агролісомеліорації та ведення сільськогосподарського виробництва у зоні аварії ЧАЕС головного управління агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації (8 місяців 26 днів). З 20.07.2013 року по 6.08.2013 року позивач працював на посаді головного спеціаліста відділу державного нагляду з питань техногенної безпеки та аварійно-рятувальних формувань УдіТБ у Волинській області (16 днів). З 7.08.2013 року по 30.04.2016 року ОСОБА_1 працював на посаді головного спеціаліста Луцького міськрайонного відділу управління ДСНС України у Волинській області (2 роки 8 місяців 23 дні). Стаж державної служби позивача станом на 1.05.2016 року становить 16 років 11 днів. Зазначені обставини підтвердив позивач в судовому засіданні, а також це встановлено з досліджених судом письмових доказів, зокрема, трудової книжки ОСОБА_1, військового квитка серії НОМЕР_3 від 25.05.1979 року.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що оскільки стаж державної служби позивача станом на 1.05.2016 року становить 16 років 11 днів, він має право на призначення пенсії у відповідності до п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати. Відповідачем при розгляді заяви позивача і представлених ним документів не було враховано положення п. 8 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року, відповідно до якого стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
При вирішенні позовних вимог суд бере до уваги, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до відповідача 20.09.2016 року, а тому саме з 20.09.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
Згідно ч. 1, 3 ст. 45 Закону України „Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що слід визнати дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області, після реорганізації - Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії у відповідності до п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати протиправними та зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_1 з 20.09.2016 року пенсію згідно п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ст. 94 КАС України на користь ОСОБА_1підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області 551гривень 20 копійок судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 7-14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 183-2, 186, 256 КАС України, пунктами 8, 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 року, ст. 37 Закону України „Про державну службу" від 16.12.1993 року, п.п. 1, 3, 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 3 травня 1994 року, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області, після реорганізації - Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії у відповідності до п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області вирішити питання про призначення ОСОБА_1 з 20 вересня 2016 року пенсії у відповідності до п. 10 розділу 11 Прикінцевих і Перехідних положень Закону України ,,Про державну службу" від 10.12.2015 року та ст. 37 Закону України ,,Про державну службу" від 16.12.1993 року в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривень 20 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі якщо постанову було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.В. Невар