
Справа № 509/4387/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2017 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Кочко В.К.,
при секретарі - Савченко М.В.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Слісаревської К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, третя особа - Сухолиманська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, про визнання незаконним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2017 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому зазначила, що 19 серпня 2017 року Таїровською селищною радою на ХII сесії VII скликання було прийнято Рішення №400-VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад», відповідно до якого було прийнято наступне: об'єднатися територіальним громадам сіл Балка, Лиманка та село Сухий Лиман Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району з територіальною громадою селища Таїрове Таїровської селищної ради Овідіопольського району в Таїровську селищну об'єднану громаду з центром у селищі міського типу Таїрове Овідіопольського району та схвалити План організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад; доручити Таїровському селищному голові ОСОБА_5 звернутися до Одеської обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів Таїровської селищної ради та Таїровського селищного голови в установленому законом порядку; правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) сільської та селищної рад, що об'єднуються, призначити Таїровську селищну об'єднану територіальну громаду, утворену внаслідок добровільного об'єднання.
Позивач вважає, що зазначене рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки прийнято з порушенням норм діючого законодавства, а саме із порушенням процедури, передбаченої Законами України «Про місцеве самоврядування» та «Про добровільне об'єднання територіальних громад», тому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення №400-VII Таїровської селищної ради XII сесії VII скликання від 19.08.2017 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, представник відповідача позов визнав.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, однак надав заяву, у якій просив суд розглянути справу у його відсутності
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судом встановлено, що 19 серпня 2017 року Таїровською селищною радою на XII сесії VII скликання було прийнято Рішення №400-VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад», відповідно до якого було прийнято наступне: об'єднатися територіальним громадам сіл Балка, Лиманка та села Сухий Лиман Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району з територіальною громадою селища Таїрове Таїровської селищної ради Овідіопольського району в Таїровську селищну об'єднану громаду з центром у селищі міського типу Таїрове Овідіопольського району та схвалити План організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад; доручити Таїровському селищному голові ОСОБА_5 звернутися до Одеської обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів Таїровської селищної ради та Таїровського селищного голови в установленому законом порядку; правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) сільської та селищної рад, що об'єднуються, призначити Таїровську селищну об'єднану територіальну громаду, утворену внаслідок добровільного об'єднання.
Зазначене рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки прийнято з порушенням норм діючого законодавства, а саме із порушенням процедури, передбаченої Законами України «Про місцеве самоврядування» та «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
Згідно ст.140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Конституцією України закріплено основні принципи місцевого самоврядування в Україні, до яких відносяться, зокрема: принцип народовладдя (ст.5 Конституції України), тобто носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, що здійснює її безпосередньо та через органи державної влади і місцевого самоврядування. Це означає, що народ, не поділяючи ні з ким своєї влади, здійснює її самостійно і незалежно, виключно у своїх інтересах. Право народу на встановлення і здійснення влади є його природним правом, а народний суверенітет - невідчужуваний і недоторканий; принцип законності, тобто, система місцевого самоврядування функціонує у точній відповідності із законодавством України; принцип гласності, а саме, відкритий (публічний) характер діяльності органів місцевого самоврядування і систематичне інформування населення про цю діяльність для залучення широких народних мас до активної діяльності територіальних сільських, селищних, міських громад та їх виконавчих органів.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада села, селища, міста є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень. Тобто, саме територіальна громада (тобто жителі села, селища, міста) є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, інші ж суб'єкти місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише в інтересах територіальної громади.
Так, згідно ст.2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності; добровільності; економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності.
Статтею 3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (далі - Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Закон №157-VIII) передбачено, що суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.
Статтями розділу другого Закону №157-VIII визначено умови та порядок добровільного об'єднання громад, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов'язані між собою. Так кожен наступний етап добровільного об'єднання громад може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.
Саме дотримання послідовності всіх етапів є обов'язковою передумовою для добровільного об'єднання громад на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України
Так, частиною першою ст.5 Закону №157-VIII передбачено, що ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: сільський, селищний, міський голова; не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Згідно ч.1 ст.6 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади. Частиною 2 ст.6 вказаного Закону передбачено, що сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.
На порушення вищевказаних норм громадське обговорення з прийнятих питань проведено не було, жодної інформації ні про початок громадського обговорення, ні про створення спільної робочої групи, рівно як і про делегування представників села до цієї групи, до них як жителів селища міського типу Таїрове не надходило в будь-якому вигляді.
Окрім того, в порушення вимог п.2 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Таїровський селищний голова не забезпечив протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення у формі громадських слухань, зборів громадян та в інших формах консультацій з населенням, яке проживає на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району.
Відповідно до диспозиції п.2 ст.7 зазначеного Закону №157-VIII, тільки після такого обов'язкового громадського обговорення підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, з урахуванням їх результатів, сільський голова мав би внести питання про його схвалення на розгляд Таїровської селищної ради.
Однак у вказаний період жодних загальних зборів жителів селище Таїрове не проводилося. Навіть не було відповідних оголошень та намагань провести такі збори. Крім цього, будь яких інших форм громадського обговорення, передбачених п.2 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», у вигляді громадських слухань та інших форм консультацій з громадськістю, на території Таїровської селищної ради взагалі не проводилося, що підтверджується численними заявами депутатів Таїровської селищної ради разом зі списками членами громади та їх підписами.
Таким чином рішення про «добровільне об'єднання» територіальних громад сіл Балка, Лиманка та с.Сухий Лиман Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району з громадою селища Таїрове Таїровської селищної ради було прийнято з грубим порушенням вимог Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та всупереч бажання жителів громади селища Таїрове.
До того ж, статтею 5 Європейської хартії місцевого самоврядування (яка ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року №452/97-ВР) регламентовано, що зміни територіальних кордонів органів місцевого самоврядування не можуть здійснюватися без попереднього з'ясування думки відповідних місцевих громад, можливо шляхом проведення референдуму, якщо це дозволяється законом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Окрім того, спірне рішення застосовне відносно прав, свобод та інтересів не обмеженого кола осіб (членів відповідних територіальних громад), які безумовно мають право оскаржити спірне рішення.
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно ч.1 ст.136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Оскільки відповідач позов визнав та у разі існування для того законних підстав, судом приймається рішення про задоволення позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.10,11,69-72,86,136,158-163,167 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати противоправним та скасувати рішення №400-VІІ Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 19 серпня 2017 року "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАСУ - з дня складання у повному обсязі, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.2 ст.186 КАС України.
Суддя В. К. КочкоСудове рішення № 70359483, Овідіопольський районний суд Одеської області було прийнято 17.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти важливі відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити важливі відомості.
Це рішення відноситься до справи № 509/4387/17. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа: