Справа №: 478/1344/17 пров.№ 2-а/478/12/2017 П о с т а н о в а
І м е н е м У к р а ї н и
21 листопада 2017 року. Казанківський районний суд Миколаївської області, в складі:
головуючого судді - Томашевського О.О.,
при секретарі - Фалій В. В.,
з участю
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Дмитренка Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Баштанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, про визнання неправомірними дії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Казанківського районного суду Миколаївської області з адміністративним позовом, в якому посилаючись на ту обставину, що він є інвалідом ІІ групи по інвалідності через захворювання, пов'язані з його участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за першою категорією, просив суд:
- визнати неправомірними діями посадових осіб Баштанського об'єднаного управління ПФУ у Миколаївській області з перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. ст. 49-51, 57, 59, 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» після встановлення йому ІІ групи інвалідності;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії від 15 січня 2016 року після встановлення позивачу ІІ групи інвалідності відповідно до вимог ст. ст. 49-51, 57, 59, 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування доводів поданого адміністративного позову ОСОБА_1 зазначає, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, як інвалід ІІІ групи.
15 січня 2016 року позивачу було встановлено ІІ групу інвалідності, у зв'язку з чим він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно вимог ст.ст.49-51, 57, 59, 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: не менше восьмикратного розміру середньомісячної заробітної плати.
Листом Баштанської ОУ ПФУ у Миколаївській області від 18.07.2017 року № С-4П3 йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що розмір пенсії позивача після зміни групи інвалідності було перераховано відповідно до законодавства. Також, відповідач зазначив про невідповідність вимоги позивача про перерахунок пенсії у восьмикратному розмірі середньомісячної заробітної плати.
В судовому засіданні, представником позивача були надані пояснення по суті заявлених позивних вимог, де представник позивача уточнив розмір пенсії, до якого підлягає перерахуванню пенсія позивача, а саме: до п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати з моменту встановлення позивачу другої групи інвалідності, що відповідає нормам ст.ст.57 та 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі.
В судовому засіданні, відповідач зазначив, що пенсія позивачу обчислена та виплачується у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі. Відповідач проти задоволення позову заперечував, просив в його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали пенсійної справи та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.1, 2 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно із ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст.69 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до 15 січня 2016 року був інвалідом ІІІ групи і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно довідок Обласної медико-соціальної експертної комісії за результатами медичного огляду 13-15 січня 2016 року, позивачу було встановлено ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного із роботами по ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Згідно з розпорядженням відповідача від 22.01.2016 року № 106261 позивачу було здійснено перерахунок пенсії у зв'язку із отриманням другої групи інвалідності з 13.01.2016 року.
03 липня 2017 року позивач звернувся на адресу відповідача із заявою, в якій посилаючись на зміну групи інвалідності просив здійснити перерахунок пенсії згідно з вимогами ст. ст. 49-51, 57, 59, 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: не менше восьмикратного розміру середньомісячної заробітної плати.
Листом від 18.07.2017 року № С-4П3 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії у восьмикратному розмірі середньомісячної заробітної плати, оскільки такий розмір не відповідає діючому законодавству.
Судом встановлено, що право позивача на отримання пенсії як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії передбачено ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014 визначає, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Статтею 50 цього ж Закону визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
З досліджених судом матеріалів пенсійної справи позивача та наведеного у письмових запереченнях відповідача розрахунку вбачається, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 13.01.2016 року у зв'язку із зміною групи інвалідності та відповідно до визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру пенсії.
Судом встановлено, що наведеною Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова № 1210), було встановлено розміри та порядок нарахувань пенсій, грошових допомог та інших виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 11 Постанови № 1210 визначено, що мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС становить, зокрема, для ІІ групи інвалідності - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 13 Постанови № 1210 визначено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах, зокрема, особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС інвалідам II групи - 379,60 грн.
Саме відповідно до норм зазначеної Постанови № 1210 відповідачем здійснюється виплата пенсії позивачу з 13.01.2016 року.
Суд враховує, що Рішенням № 3-рп від 25 січня 2012 року Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач виплачує пенсію позивачу з урахуванням його групи інвалідності та в розмірах, передбачених Постановою № 1210, оскільки це прямо передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд також зазначає, що посилання позивача на необхідність здійснення йому перерахунку пенсії до п'ятикратного розміру середньомісячної заробітної плати не знаходять законодавчого підкріплення даної вимоги, зокрема: ст. ст. 57 та 59, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які позивач робить посилання не визначають вказаного розміру пенсії. Натомість, норми наведених статей вказаного Закону визначають можливість здійснення обчислень пенсій з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, розмір якої був встановлений на час перебування в зоні відчуження. Вказані обчислення можуть провадитись лише за бажанням особи, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Аналіз наведених норм Закону дає можливість дійти висновку, що п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати не виплачується (тобто не є розміром пенсії), а лише є розміром, з якого провадиться обчислення пенсії і такий розмір повинен бути встановленим на час перебування особи в зоні відчуження, а не з моменту отримання позивачем другої групи інвалідності.
Будь - якого іншого розміру нарахування та виплату пенсії особам, віднесеним до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та будь-яких інших підстав для нарахування і виплати пенсій у інших розмірах, вказаним Законом не визначено та не визначалось на момент перерахунку позивачу пенсії у зв'язку із визначенням останньому ІІ групи інвалідності.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач, здійснюючи позивачу відповідні виплати у порядку та розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законодавством України.
Що стосується посилань представника позивача на той факт, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2014 року у справі № 2-а-2897/2011/1413 було виключено липень 2011 року, як період по який підлягає перерахуванню пенсія позивача, суд зазначає, що з 23 липня 2011 року було змінено чинне законодавство та було встановлено інші розміри державної та додаткової пенсій, у зв'язку з чим, положення ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовувались саме до 23.07.2011 року.
За наведених обставин, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Керуючись, ст.ст.6, 8, 79, 94, 159-163, 183-2 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Баштанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Казанківський районний суд Миколаївської області протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання апеляції, якщо вона не скасована, після прийняття рішення Одеським апеляційним адміністративним судом.
Пенсійну справу ОСОБА_1 повернути Баштанському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Миколаївської області після набрання постановою законної сили.
Суддя Казанківського районного суду
Миколаївської області О.О. Томашевський