Постанова № 70358209, 17.11.2017, Південноукраїнський міський суд Миколаївської області (до 25.04.2025 - Южноукраїнський міський суд Миколаївської області)

Дата ухвалення
17.11.2017
Номер справи
486/947/17
Номер документу
70358209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 486/947/17 Провадження №2-а/486/62/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2017 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

у складі: головуючого - судді Далматової Г.А.,

при секретарі - Зацепіній І.О.,

з участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Касьянова М.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію,

В С Т А Н О В И В:

30.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, в якому просить визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року протиправною та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру відповідно до змін, проведених у законодавстві України, також просив суд стягнути з відповідача на його користь понесені ним при звернені до суду судові витрати та встановити контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт у встановлений судом строк з моменту набрання рішенням законної сили про виконання рішення.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, в зв'язку з чим з 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років. 14 серпня 2017 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії, призначеної за вислугу років з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01 січня 2016 року відповідно до довідки, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області та направлена до ГУ ПФУ в Миколаївській області.

18 серпня 2017 року він отримав лист-відповідь з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому йому відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії.

Вважає вказану відмову протиправною, оскільки, на його думку, ГУ ПФУ в Миколаївській області з моменту отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області зазначеної довідки, у відповідності до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій№ 45 повинно було невідкладно провести перерахунок пенсії. Тому просить суд задовольнити позов.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, пояснив, що його право на здійснення перерахунку пенсії не може ставитись в залежність від бюджетних асигнувань. Акцентував увагу на підставу для перерахунку пенсії - довідку Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 року. Дійсно, постановою Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 26.12.2016 року в задоволенні його позову до ПФУ було відмовлено. Вказане рішення суду він не оскаржував, оскільки на той час ініціативною групою готувались списки пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсії відповідно до довідок Ліквідаційних комісій. Щодо посилань представника відповідача про тотожність даного спору і спору, за яким 26.12.2016 року Южноукраїнським судом вже було винесено рішення суду, вважає їх безпідставними, оскільки його повторне звернення до суду ґрунтується на різних підставах. Наголосив, що оскільки згідно з ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Просить перерахувати та виплатити йому пенсію без обмеження граничного розміру, а саме, щоб ПФУ не встановлював межі щомісячних виплат та не обмежувався максимальним розміром пенсії. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав в повному обсязі та пояснив, щоз 2008 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 14 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії, однак оскільки в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області відсутні бюджетні асигнування, йому було відмовлено в проведенні вказаного розрахунку. Посилається на той факт, що позивач вже звертався до суду з аналогічними вимогами, що на його думку є тотожними спорами, за якими винесено постанову. Тому просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Вислухавши позивача та представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З 2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є пенсіонером за вислугу років,що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 /а.с. 8/.

14 серпня 2017 року ОСОБА_1звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській областіз заявою про проведення перерахунку раніше встановленої пенсії /а.с. 9/.

УМВС України в Миколаївській області видало ОСОБА_1 довідку від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років, в якій зазначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою старшого оперуповноваженого карного розшуку, складену відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988, Наказу МВС від 06.04.2016 року №260 /а.с. 11/.

Листом від 18 серпня 2017 року №1012-А-07 позивачу, з урахуванням ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було відмовлено в перерахунку пенсії, повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. До вказаного листа додано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та довідку про розмір пенсії за вислугу років /а.с. 11, 12/.

Відповідно до ч. ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до абзацу 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Виходячи з вищевикладеного, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

В даному випадку, підставою для видачі на ім'я позивача довідки від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 року за посадою, яку ОСОБА_3 займав до виходу на пенсію, є постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, яка набрала чинності з 02.12.2015 року та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.

Таким чином, факт введення (зміни) постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.

Суд звертає увагу, що пенсійним органом не заперечується саме право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Зазначеною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Тобто, факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством.

Підставою для повідомлення особі про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу Пенсійного Фонду України, прийняте з цього питання.

Постановою Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) зроблено висновок про те, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обов'язково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначено пенсії.

Однак, листом від 18 серпня 2017 року №1012-А-07 позивачу повідомлено про відсутність коштів на перерахунок його пенсії, тобто рішення про перерахунок пенсії або відмови у ньому, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.

Тому є підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу щодо перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити відповідний перерахунок.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи приписч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд вважає обґрунтованими доводи позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року.

Підстав для перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного розміру, суд не вбачає, оскільки права позивача в частині виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, так як перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття постанови вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

Посилання представника відповідача на тотожність спорів у вказаній справі та у справі №486/1276/16-а, за якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного УПФУ в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності Головного УПФУ в Миколаївській області по неперерахуванню пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 28 травня 2016 року, відмовлено, суд не приймає до уваги, оскільки підставою вказаного позову є довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення та повторне звернення 14 серпня 2017 року позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з проханням перерахувати йому пенсію за вислугу років та відмова відповідача, датована 18 серпня 2017 року. В справі № 486/947/17 вказаної довідки видано не було /а.с. 46-48/.

Оскільки суд прийшов до висновку, що бездіяльність пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії є протиправною, для відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію, з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплачених сум, згідно вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Миколаївській області від 27 квітня 2017 року.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_3 є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач поніс документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору, що підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області/а.с. 1/.

Суд вважає за необхідне встановити також відповідно до статті 267 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Миколаївській області від 27 квітня 2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за № 988 від 11 листопада 2015 року, на підставі довідки УМВС України в Миколаївській області від 27 квітня 2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1640 (шістсот сорок) гривень судового збору, сплаченого останнім при зверненні до суду з даним позовом, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Южноукраїнського міського суду Г. А. Далматова